کد خبر: ۳۲۴۴۵۶
۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
0
پول نیوز - وزیر نفت از برتری ایران نسبت به قطر در تولید روزانه گاز در میادین مشترک پارس جنوبی خبر داد.
به گزارش پول نیوز، بیژن زنگنه در گفت و گوی ویژه خبری درباره میزان موفقیت کشورمان در دور زدن تحریم‌های نفتی افزود: البته مردم، محرم هستند، اما در زمینه صادرات، عددی را بیان نمی‌کنم، چون دشمنان ما این سخنان را می‌شنوند و هیچ کس در جریان یک جنگ، مواضع خود را به دشمن بی رحمی مانند آمریکا نمی‌گوید، چون به ضرر ماست.

وی با اشاره به اینکه با دشواری‌های زیادی روبرو هستیم، ادامه داد: یکی از چالش‌های بزرگ ما، اداره صنعت نفت است که تاکنون با تدابیری، آن را به کمک دولت و سران سه قوه، اداره کردیم.

زنگنه افزود: تلاش می‌کنیم طرح‌ها را بیشتر با اتکای تجهیز منابع از طریق بورس و بازار سرمایه، جلو ببریم و به نوعی عقب انداختن بازپرداخت هاست تا فعالیت صنعت نفت ادامه داشته باشد.

وی درباره میادین مشترک نفت و گاز هم گفت: در پارس جنوبی، عملکرد بسیار درخشانی داشتیم و تولید ما در آن جا بسیار بالا رفت و توانستیم از تولید 280 میلیون متر مکعب در سال 92 به 670 میلیون متر مکعب در سال جاری برسیم یعنی دو و 4 دهم برابر افزایش یافت.

زنگنه با اشاره به اینکه الان خوشبختانه تولید روزانه گاز ما از قطر جلوتر است، ادامه داد:در غرب کارون که میدان‌های مشترک با عراق داریم تولید را از سال 92 تا کنون 5 برابر کردیم و کاهش تولید ناشی از تحریم‌ها را در خارج از میادین مشترک انجام می‌دهیم.

وی اضافه کرد: فاز 11 میدان پارس جنوبی که با شرکت توتال و چینی‌ها و پتروپارس قرارداد داشتیم، ابتدا توتال و سپس چینی‌ها از اجرای طرح، کنار رفتند و در نهایت، شرکت ایرانی پتروپارس در حال اجرای این طرح است و به زودی کار‌های حفاری را در آن جا آغاز می‌کند و امیدواریم در همین دولت، تولیدات را از بخشی از فاز 11 داشته باشیم.

وزیر نفت گفت: میدان مشترک گازی فرزاد B که با عربستان سعودی مشترک است در حال رسیدن به سر و سامان است و میدان آذر در استان ایلام هم در حال تولید است که امیدواریم تولید آن افزایش یابد و دو برابر شود.

زنگنه با بیان اینکه قرارداد میدان‌های مشترک پایدار غرب و آبان هم بسته شده است، گفت: تقریبا همه میادین مشترک سر و سامان گرفته اند.

او ادامه داد: معمولا تولید در میادین مشترک، یکسان نیست و در برخی اوقات به علت میزان سهمی که در طرف مقابل وجود دارد میزان تولید هم متفاوت می‌شود. مثلاً در میدان فروزان، بیشتر میدان در طرف عربستان است بنابراین در آن جا نمی‌شود مساوی تولید کرد، اما تا آنجایی که ممکن است از این میدان برداشت می‌کنیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تولید در لایه نفتی پارس جنوبی را آغاز کردیم، گفت: بیشتر میدان در طرف قطر است و آن‌ها شرکت دانمارکی خوبی داشتند.

زنگنه با تاکید بر اینکه کار لایه نفتی پارس جنوبی، بسیار پیچیده است، افزود: اکنون با شرکت ایرانی در حال بستن قرارداد در این زمینه هستیم. بخشی از هزینه اجرای این طرح از طریق صندوق توسعه و بخشی هم از طریق اوراق مشارکت تامین می‌شود.

او با بیان اینکه یکی از افتخارات ما مهار گاز‌های همراه نفت است، اضافه کرد: بزرگترین تاسیسات برای جمع آوری، فرآورش و جداسازی گاز‌های همراه نفت به نام تاسیسات بیدبلند 2, با سرمایه گذاری بیش از 3 میلیارد دلار در نزدیک بهبهان، امسال یا اوایل سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

زنگنه ادامه داد: این تاسیسات، ظرفیت پالایش و تفکیک روزانه حدود 57 میلیون متر مکعب گاز همراه را دارد که از طریق آن فقط حدود سه و 4 دهم میلیون تن خوراک پتروشیمی استخراج می‌شود و این موضوع تحول بزرگی در توسعه صنعت پتروشیمی در منطقه خوزستان، گچساران ایجاد می‌کند.

او با بیان اینکه بیدبلند، مرکز فرآوری و جمع آوری گاز‌های همراه نفت منطقه خوزستان است، افزود: به موازات آن قرارداد‌هایی با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون بستیم و بقیه گاز‌هایی که در شرق کارون می‌سوزد با تمهیدات مهندسی شده به بیدبلند منتقل می‌شود.

وی اضافه کرد: ان جی ال هم با حدود 700 تا 800 میلیون دلار سرمایه گذاری در غرب کارون در حال ساخته شدن است. همچنین ان جی ال در منطقه دهلران, 40 درصد پیشرفت دارد که اواخر سال 1400 به بهره برداری می‌رسد و گاز‌های آن منطقه را جمع آوری می‌کند.

زنگنه با اشاره به اینکه برای جمع آوری گاز‌های همراه خارک نیز در حال تصمیم گیری هستیم، گفت: اجرای این طرح، موجب از بین رفتن آلاینده‌های زیست محیطی و همچنین ایجاد ثروت بزرگی برای تامین خوراک و اشتغال صنایع پایین دستی می‌شود.

وزیر نفت گفت: بیش از 2 میلیارد دلار ارزش خوراک‌های تولیدی ناشی از گاز‌های همراه نفت است.

زنگنه درباره فروش نفت خام و فرآورده‌های آن در بورس هم گفت: فروش نفت خام در بورس نسبت به فروش فرآورده‌های آن کار پیچیده‌ای است.

او ادامه داد: فرآورده‌های نفتی به خوبی در بورس خرید و فروش و به کشور‌های همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، شمال عراق و ارمنستان صادر می‌شود.

زنگنه افزود: برای فروش نفت خام در بورس، انعطاف زیادی به خرج دادیم، اما پیچیدگی آن موجب شد در این زمینه به خوبی عمل نشود و تلاش می‌کنیم تا انعطاف بیشتری در عرضه میعانات گازی پارس جنوبی نشان دهیم.

وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اکنون مصرف بنزین در کشورمان 75 تا 76 میلیون لیتر در روز است، گفت: پول ناشی از صادرات بنزین به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه اولویت با تامین ذخایر داخلی است، افزود: در صادرات بنزین مشکلی نداریم.

زنگنه با اشاره به اینکه مصرف بنزین بعد از سهمیه بندی، حدود 20 میلیون لیتر در روز کاهش یافت، اضافه کرد: البته این میزان ممکن است در آینده کمتر شود، زیرا مردم به قیمت بنزین عادت می‌کنند و مصرف بنزین دوباره افزایش خواهد یافت.

او با بیان اینکه سهمیه بندی بنزین موجب شد افزایش میزان مصرف برای حدود 3 سال عقب بیفتد، افزود: اگر مصرف بنزین به صورت قبل ادامه می‌یافت در سال 1400 باید دوباره بنزین وارد می‌کردیم در حالی که اکنون بزرگترین صادر کننده بنزین در اوپک هستیم.

رکورد مصرف گاز طبیعی شکسته شد
وزیر نفت گفت: رکورد مصرف خانگی و صنایع عمده از گاز طبیعی در دوم بهمن بیش از 600 میلیون متر مکعب شد.

بیژن زنگنه در ادامه با بیان اینکه این رکورد در مصرف گاز طبیعی کشور بی سابقه است افزود: اکنون حدود 40 میلیون متر مکعب مصرف گاز کمتر شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه میزان مصرف گاز طبیعی در تابستان با زمستان 300 میلیون متر مکعب تفاوت دارد، اما مشکلی برای صادرات این محصول ایجاد نشده است.

آقای زنگنه با بیان اینکه 2 میلیارد دلار برای صادرات به عراق از این کشور طلبکاریم افزود: رایزنی‌ها برای وصول این طلب ادامه دارد.

وزیر نفت گفت: مجلس شورای اسلامی طرحی را برای توزیع قیر ارائه کرده است که اگر این طرح به تصویب شورای نگهبان برسد 1 تن قیر به کسی داده نمی‌شود.

وی افزود: مجلس می‌گوید قیر را از محل تصفیه خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها از آن‌ها بگیریم، اما اکنون پالایشگاه‌ها بیش از خوراکی که به آن‌ها می‌دهیم به دولت فرآورده تحویل می‌دهند و از ما طلبکارند.

زنگنه با بیان اینکه نیروگاه‌های گازی کشور حدود 34 درصد بهره وری دارند گفت: به زودی برای تأمین کالا‌های اصلی صنعت نفت نظام خرید تضمینی را اعمال می‌کنیم.

وی درباره طرح پتروپالایش‌ها افزود: متقاضیان این طرح تا 17 اسفند فرصت دارند درخواست‌های اولیه خود را ارائه دهند.

وزیر نفت گفت: آیین نامه این طرح را ابلاغ کرده ایم و درخواست‌ها 60 روزه بررسی می‌شود و به پذیرفته شدگان تسهیلات خوبی ارائه خواهد شد، اما عامل محدود کننده در این طرح، توانایی صندوق توسعه ملی برای تأمین نقدینگی مورد نیاز خوراک پالایشگاه هاست.

زنگنه افزود: در این طرح، بخش خصوصی پالایشگاه را می‌سازد، اما دولت به میزان هزینه ساخت پالایشگاه خوراک در اختیار آن قرار می‌دهد.

وی گفت: به دلیل نداشتن میعانات دیگر نمی‌توانیم پالایشگاهی مانند ستاره خلیج فارس بسازیم.

وزیر نفت افزود: اکنون 430 هزار بشکه میعانات به ستاره خلیج فارس می‌دهیم که با بهره برداری از بخش‌های جدید این پالایشگاه مصرف میعانات آن نیز اضافه می‌شود.

آقای زنگنه گفت: حدود 130 هزار بشکه میعانات نیز به پتروشیمی‌ها می‌دهیم و 400 هزار بشکه به سیراف مجوز داده ایم.

وی افزود: حدود 80 هزار بشکه نیز به پالایشگاه‌های داخلی میعانات شیرین می‌دهیم.

وزیر نفت گفت: آینده پارس جنوبی از این به بعد رو به کاهش است، زیرا با سرعت بسیار زیاد در حال تخلیه این میدان هستیم.

زنگنه افزود: مشکل مصرف سوخت برای حمل و نقل را نباید فقط در پالایشگاه‌ها جستجو کرد بلکه بخش مهمی از این مشکل در سامانه حمل و نقل و کارخانه‌های تولید خودرو است.

وی گفت:استاندارد بنزین اهمیت کمتری نسبت به مصرف خودرو‌ها برای کاهش آلودگی هوا دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه مصرف خودرو‌ها باید استاندارد و بهینه شود افزود: اکنون در شهر‌های بزرگ کشور بنزین و گازوییل توزیعی کیفیت مناسب، اما هر شهری ظرفیت مشخصی برای پالایندگی دارد و نمی‌شود در یک شهر با ظرفیت محدود چند میلیون خودرو تردد کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: