February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۴۳۶۰
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
0
عضو کمیسیون صنایع اقتصادی مجلس می‌گوید عملیات بازار باز می‌تواند ابزار مناسبی برای کنترل تورم در نظام اقتصادی باشد و منجر به ثبات در اقتصاد شود.

به گزارش پول نیوز، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، عضو کمیسیون صنایع اقتصادی مجلس درباره آغاز فعالیت عملیات بازار باز، گفت: یکی از ماموریت‌های بانک‌های مرکزی در دنیا مدیریت و کنترل تورم با استفاده از ابزارهای مناسب است که یکی از این اهرم‌ها تغییر تسهیلات بانکی، نرخ سود سپرده‌های بانکی و سایر مولفه‌های مهم اثرگذار بر تورم است؛ در واقع با استفاده از این ابزارها نقش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی عملی شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کنترل تورم و نقدینگی سال‌ها در ایران مغفول مانده و بانک مرکزی در اجرایی شدن این مهم نقشی نداشته، افزود: تشکیل بازار بدهی برای دولت یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرایی شدن عملیات بازار باز است، از سوی دیگر بازار بین بانکی نیز کمک می‌کند تا بانک‌ها در فضایی خارج از نظارت بانک مرکزی به تامین نقدینگی و استقراض بپردازند.

وی اظهار کرد: با اجرایی شدن عملیات بازار باز، بانک مرکزی می‌تواند در مواقع لزوم به عرضه منابع پرداخته و در دوره‌ای که باید منابع مالی و نقدینگی از بازار جمع شود نقدینگی را از بازار جمع کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: عملیات بازار باز می تواند ابزار مناسبی برای کنترل تورم در نظام اقتصادی باشد و منجر به ثبات و اثر مثبت در اقتصاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نیز از اجرای عملیات بازار باز حمایت می کنیم، ادامه داد: عملیات بازار باز  رویکردهای کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت دارد اما بیشترین اثر آن بلند مدت و میان مدت است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.