کد خبر: ۳۲۴۳۰۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
0
پول نیوز - هفته گذشته ۲۷ پروژه در تهران افتتاح شد که کارنامه آب و برق پایتخت را درخشان کرد؛ چراکه در پی این پروژه‌ها آب به ۷۲ روستا رسید، کیفیت آب جنوب تهران افزایش یافت و بزرگترین نیروگاه‌ خورشیدی استان تهران افتتاح شد.
به‌گزارش پول نیوز، همزمان با چهاردهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، ۲۷ پروژه صنعت آب و برق استان تهران با اعتبار ۱۰۷۸.۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. یکی از این پروژه‌ها  واحد دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و طرح آبرسانی به شهرهای پاکدشت، قرچک، ورامین و پیشوا بود که با اعتبار ۵۵۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

افزایش کیفیت آب جنوب تهران
این طرح ۲.۵ مترمکعب بر ثانیه ظرفیت داشته و طول خط انتقال آن ۷۵ کیلومتر است که دو میلیون نفر جمعیت را زیرپوشش دارد. در این طرح که با هدف ایجاد عدالت اجتماعی و رضایت مردم منطقه از طریق بهبود کمی و کیفی آب شرب اجرا شده، ایجاد کلکتور آبرسانی در منطقه و خطوط پدافندی جهت گذر از بحران‌های احتمالی در نظر گرفته شده است.

آبرسانی به ۷۲ روستا/خداحافظی روستاهای تهران با تانکرهای آبرسانی
همچنین آبرسانی به ۷۲ روستا و ایجاد تاسیسات فاضلاب در روستای امام‌زاده داود با اعتبار ۵۴.۸ میلیارد تومان از دیگر پروژه‌های افتتاح شده در استان تهران بود که به واسطه آن دیگر هیچ کدام از روستاهای استان تهران با تانکر آبرسانی نمی‌شوند و تمامی تانکرها که تا پیش از این در ۱۰۰ روستای استان تهران حضور داشتند در پارکینگ قرار دارند و تنها در شرایط بحران از این تانکرها استفاده می‌شود.

علاوه بر این، دو نیروگاه‌ خورشیدی با مجموع ظرفیت بیش از ۲۱ مگاوات در شهرستان‌های شهرری و دماوند استان تهران توسط  افتتاح شد که یکی از آن‌ها  نیروگاه خورشیدی ۱۲.۷ مگاواتی واقع در حسن‌آباد شهر ری و دیگری نیروگاه ۸.۴ مگاواتی خورشیدی در شهرستان دماوندِ استان تهران بوده است. برای ساخت این نیروگاه‌ها بیش از ۱۳۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است که با تولید بیش از ۳۴ گیگاوات‌ساعت انرژی در سال به ذخیره حدود ۱۲ میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۲۸ هزار و ۷۹۴ تن گاز دی‌اکسید کربن خواهد شد.

گفتنی است، احداث این نیروگاه‌ها برای ۱۳۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده و علاوه بر ذخیره‌سازی ۹۱۸۰ مترمکعب آب موجب رونق اقتصادی در مناطق محل احداث، شده است و با افتتاح نیروگاه‌های مذکور، تعداد نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی کشور به عدد ۵۵ رسید.

در این مراسم، همچنین طرح ارتقای توان عملی نیروگاه سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت به ظرفیت ۲۰۰ مگاوات با اعتبار ۷۲ میلیارد تومان، پست‌های انتقال برق استان و خطوط برق‌رسانی به تعداد هفت پروژه با اعتبار ۱۶۶ میلیارد تومان و پست‌های فوق توزیع و خطوط برق‌رسانی به تعداد ۱۳ پروژه برای شهرهای تهران، قرچک، ورامین و اسلامشهر با اعتبار ۱۰۹ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

ظرفیت تولید برق به ۸۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید
به‌طور کلی با اجرای ۲۱ پروژه تامین برق در تهران ظرفیت تولید برق در کل کشور به ۸۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید که طبق اعلام  همایون حائری معاون وزیر نیرو در  این ۲۱ پروژه تامین برق ۳۴۷ میلیارد تومان ارزش داشته است و منجر به افزایش توان تولید نیروگاه‌های سیکل ترکیبی پاکدشت و دماوند خواهد شد.

به گفته وی با اجرای پروژه‌های مذکور ۲۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق آنها اضافه می‌شود و از ۲۴۰۰ مگاوات به ۲۶۰۰ مگاوات خواهیم رسید. این پروژه‌ها با طرح‌های مهندسی کم هزینه و زود بازده انجام شده است و برای پروژه یاد شده ۷۲ میلیارد تومان هزینه شده که اگر قرار بود نیروگاه ۲۰ مگاواتی احداث شود، علاوه بر اینکه سه سال طول می‌کشید ١٠٠٠ میلیارد تومان نیز باید هزینه می‌شد.

یک کار بزرگ در تهران انجام شد
 حسن روحانی رییس جمهور در این‌باره با بیان اینکه افتتاح بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در یک روز در استان تهران در شرایط تحریم، کاری بسیار مهم است، گفت: در سال ۹۴ واحد اول این تصفیه خانه افتتاح شد که در آن روزها نگرانی شدیدی برای تأمین آب مردم تهران داشتیم و اگر این واحد در آن زمان افتتاح نمی‌شد، در تابستان سال ۹۵ برای تأمین بخش بزرگی از آب جنوب و شرق تهران دچار مشکل می‌شدیم.

به گفته وی فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در هر ثانیه ۵ متر مکعب آب بهداشتی و سالم را برای جمعیت بزرگی حدود ۲ میلیون نفر در منطقه جنوب و شرق تهران و نیز ورامین، پاکدشت، پیشوا، باقرآباد و روستاها و شهرهایی که در این منطقه هستند، تأمین می‌کند.

روحانی با اشاره به افتتاح طرح تصفیه‌خانه آب در شهرستان پاکدشت گفت: اینکه در منطقه جنوب تهران و شهرستان‌های جنوب تهران مردم از آب آشامیدنی با کیفیت بالا برخوردار می‌شوند و کیفیت این آب برابر با کیفیت آب شمال تهران است، ‌این یعنی عدالت و خدمات انجام شده در این منطقه برای مردمی است که طی سال‌ها با محرومیت مواجه بودند و مشکلات زیادی را تحمل کردند.

روحانی افزود: افتتاح همین نیروگاه خورشیدی که امروز در منطقه شهر ری در استان تهران، شاهد آن بودیم به معنای توان و قدرت ملی ما و گامی در جهت توانمند شدن است.

اجرای ۱۷۴پروژه بزرگ صنعت آب و برق در استان تهران
از جمعیت حدود ۱۴ میلیون نفری این استان، ۱۰ میلیون نفر ساکن تهران بزرگ هستند و حدود یک ششم جمعیت کشور در این استان جای گرفته است در همین راستا وزارت نیرو در این استان ۱۷۴ پروژه با ۳۵ هزار میلیارد تومان در بخش‌های آب، برق و فاضلاب با پیشرفت متوسط ۴۵ درصد در دست اجرا دارد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در خصوص اقدامات صورت گرفته در استان تهران گفت: این طرح‌ها اگرچه مهم هستند اما دستاوردهای دولت تدبیر و امید منحصر و محدود به طرح‌های سازه‌ای نیست؛ در بخش غیرسازه‌ای هم تدبیرهای ارزنده‌ای اندیشیده شده که می‌توانیم نتیجه آن را در سرعت گرفتن پروژه‌های آب و فاضلاب ببینیم.

وی با بیان اینکه در تهران به لحاظ مجموع حساسیت‌های موجود که هر پایتختی از این حساسیت‌ها برخوردار است، فعالیت‌های بسیار ارزنده‌ای در دست انجام قرار دارد، گفت: موضوع آب بویژه در کلانشهرها باید ناظر بر دهه‌های پیش رو باشد و برای سال ۱۴۱۵ طرح‌های ما در دست اجراست.

وزیر نیرو افزود: طبق محاسبات حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری خواهیم داشت که بنا داریم این کسری را با تمرکز و توجه به اصلاح شبکه‌ها و کاهش هدررفت آب جبران کرده و بتوانیم با هماهنگی نزدیک به شهرداری تهران حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب با کیفیت که در سال برای فضای سبز، غیر شرب و بهداشت صرف می‌شود را با پساب‌های تصفیه شده جایگزین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع علاوه بر اینکه به تعادل‌بخشی سفره‌ها و کاهش فرونشست زمین در جنوب تهران کمک می‌کند، رونق کشاورزی موجه، مقرون به‌صرفه و تامین حقابه‌های کشاورزان را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

استان تهران با داشتن هشت نیروگاه تجدیدپذیر با مجموع ظرفیت بیش از ۳۰ مگاوات یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر است. همچنین تا کنون ۶۸ نیروگاه خورشیدی کیلوواتی به ظرفیت ۹۱۹ کیلووات برای استفاده‌های خانگی و صنعتی در این استان احداث شده است. علاوه بر این افزایش کیفیت آب جنوب تهران، کارنامه این استان را در بخش آب و برق بسیار درخشان کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: