April 2021 11 / يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری؛
کد خبر: ۳۲۴۲۱۶
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
0
پول نیوز-سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه یکی از مهمترین آثار مثبت در جریان انتخابات موضوع شفاف سازی های مالی کاندیداهای مجلس است گفت: ما قطعا از طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی انتخابات استقبال میکنیم.

به گزارش خبرنگار پول نیوز؛ حاضر در جلسه خبری سخنگوی شورای نگهبان،عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به روند بررسی صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای در این شورا و هیئت‌های نظارت استانی و شورای نگهبان در دوره اول، گفت : از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت نام کرده بودند، نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ نفر را بررسی کردیم و خوشبختانه مجموع افرادی که تایید صلاحیت شدند، بالای ۵۰ درصد است.

وی افزود: نزدیک به ۲۰ و چند درصد ردصلاحیت داریم که در این مرحله هم بررسی خواهند شد، این میزان تایید صلاحیت افزایش خواهد یافت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: نزدیک به ۲ هزار نفر به آمار تایید صلاحیت‌ها اضافه شد، خواهش ما این است که دوستان و صاحبنظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهار نظر‌ها عجله نکنند.

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل می‌کند و این حساسیت در بررسی صلاحیت‌ها در بین اعضای شورای نگهبان وجود دارد.

وی تاکید کرد: این آمار تایید صلاحیت‌ها احتمال افزایش دارد و با تحقیقات محلی خیلی از کسانی که عدم احراز صلاحیت شده بودند، به تایید صلاحیت بازگشتند که در قانون پیش بینی شده و امکان دقت بیشتری را برای شورای نگهبان فراهم کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در مرحله شورای نگهبان دوم که از ۱۴ بهمن آغاز میشود، از امروز میتوانند شکایت کنند و در مهلت ۱۰ روزه آن را بررسی و اعلام نظر خواهیم کرد.

کدخدایی درباره وظایف شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات سالم و رقابتی گفت: وظیفه شورای نگهبان اجرای قانون اساسی و نظارت بر رعایت قانون انتخابات است، که به درستی اجرا شود. در قوانین ما درباره رقابتی بودن و مشارکت در انتخابات برای شورای نگهبان وظیفه‌ای تعیین نشده است، شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و قانون را باید اجرا کند.

وی تاکید کرد: عوامل رقابت و مشارکت در انتخابات را نیز باید در جای دیگری جستجو کنید، بر اساس نظرسنجی ها، شرایط اقتصادی و معیشتی در حضور در انتخابات و مشارکت بیشتر مردم تأثیرگذار است، با این حال شورای نگهبان این دغدغه را دارد و تلاش می‌کند که قانون را به درستی اجرا کند، اجرای درست قانون عامل افزایش مشارکت در انتخابات است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره بررسی صلاحیت‌ها گفت: اگر مقصود شما این است که ما از قانون کوتاه بیاییم خیر، اما اگر موجب شود دقت ما در اجرای قانون افزایش یابد، سعی می‌کنیم دقت بیشتری داشته باشیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی اظهارات رئیس‌جمهور و اعضای دولت علیه شورای نگهبان را مصداق تشویش اذهان عمومی و جرم می‌دانند، آیا شورای نگهبان از سوی دولت به قوه قضاییه شکایت خواهد کرد؟ گفت: بین ما و دولت را بیش از این شکر آب نکنید، تلاش داریم با گفتگو و توضیحات مباحث را پیش ببریم و همه را در نظام جمهوری اسلامی ایران یک مجموعه واحد بدانیم، انتظار ما این است که بقیه نهاد‌ها و مقامات نیز همین نگاه را داشته باشند.

وی ادامه داد: ما اهل شکایت نیستیم، اما گلایه داریم، دوستانی که در جریان جزئیات کار‌های ما هستند، ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند، البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید، حق مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان برخی از اصولگرایان را رد صلاحیت کرده است تا در دقیقه ۹۰ صلاحیت آن‌ها تایید شود گفت: رویه شورای نگهبان خلاف این است، این اتهامی است که می‌توان آن را پیگیری قضایی کرد، شما آمار را بررسی کنید، از پایان وقت دیشب و امروز هم اسامی برای وزارت کشور ارسال شده است و و بقیه اسامی نیز ارسال می‌شود خواهید دید که چنین مسئله‌ای نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نماینده به دلیل مسائل مالی رد صلاحیت شده اند که حدود ۴۰ نفر از آن‌ها اصولگرا بودند و مابقی اصلاح‌طلب، اما اصلاح طلبان و حامیان دولت شورای نگهبان را به جانبداری از اصولگرایان متهم می‌کنند، شاهد بودیم که در برخی از شهر‌ها مانند دماوند نامزد‌های اصولگرا رد صلاحیت شدند و اصلاح طلبان تایید صلاحیت شدند. اما اظهارات دولت نشان‌دهنده عدم رعایت اصل بیطرفی از سوی دولت است، اخیرا و رئیس جمهور از رد صلاحیت برخی افراد اعتراض کرد، آیا شورای نگهبان نسبت به این موضوع از دولت و قوه قضاییه شکایت خواهد کرد، گفت: شورای نگهبان به دنبال پیگیری قضایی نیست، اما انتظار داریم افرادی که اظهار نظر می‌کنند در چارچوب اخبار صحیح و اختیارات شان اعلام کنند، نه اینکه فلانی به خاطر حمایت از دولت رد صلاحیت شده است.گلایه داریم، من بلافاصله با نماینده تماس گرفتم که تکذیب کرد.

وی ادامه داد: دوستان اگر به این تکذیب می‌رسند و متوجه می‌شوند که این خبر غلط بوده است انتظار داریم که حداقل اعلام کنند، دولت برای ما محترم است فرق نمی‌کند که کدام عضو دولت صحبت کند. دولت، مجلس، شورای نگهبان مجموعه واحد هستند و جدایی بین آن‌ها وجود ندارد و اگر کاری انجام دهیم بر اساس وظایف قانونی ما است. قبول کنید این گونه اظهار نظر مقامات دولتی جفای بزرگ علیه شورای نگهبان بود؛ که گفته شد کاندیدا‌ها به دلیل حمایت از دولت و یا فلان مصوبه صلاحیتشان تایید نشده است، آن فرد بهتر می‌تواند توضیح دهد ما معذور هستیم اگر مقامات دولتی هم که ظاهراً مقام بی اطلاع بودند تشریف بیاورند شورای نگهبان با مدارک و مستندات را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا اظهاراتشان را اصلاح کنند.

کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد طرح ادعا‌هایی در مورد پرونده‌های تخلف شهردار سابق تهران گفت: هیچ گونه تفاوتی بین افراد در بررسی صلاحیت‌ها نیست. اگر تخلف بر مبنای اسناد و مدارک باشد هیچ تفاوتی برای شورای نگهبان ندارد.

کدخدایی ادامه داد: هیچ تفاوتی برای شورای نگهبان وجود ندارد، اگر مدارک و مستنداتی دارید می‌توانید در اختیار شورای نگهبان قرار دهید و در مرحله دوم به مدارک و مستندات ترتیب اثر خواهیم داد.

وی اظهار داشت: اینکه فردی در فضای مجازی صرفا مطالبی را منتشر کند برای ما مدرک محسوب نمی‌شود، اصالت اسناد برای ما مهم است و باید مدارک و مستندات برا شورای نگهبان احراز شود باید آقایان احراز کنند که چنین تخلفی صورت گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود:در چارچوب عناوین که در قانون وجود دارد شورای نگهبان برخورد می‌کند، شورای نگهبان با کسی رودربایستی ندارد و نگاه جناحی و حزبی و سیاسی اعمال نمی‌شود، اگر مراجع چهارگانه قوه قضاییه تخلفی را اعلام کنند در بررسی صلاحیت‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

کدخدایی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد راهکار جلب اعتماد عمومی گفت: شورای نگهبان وظیفه قانونی نظارت بر اجرا انتخابات دارد که این وظیفه خود را در بررسی صلاحیت‌ها و بعد از برگزاری انتخابات انجام خواهد داد و نهاد‌های دیگر در حوزه‌های دیگر باید وظایف خود را به درستی انجام دهند و از شورای نگهبان مطالبه باتوجه نداشته باشند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تایید صلاحیت نمایندگان رد صلاحیت شده گفت: بررسی دقیق در این خصوص نکردم، اما حدود هشت نفر از ۹۰ نفر نماینده رد صلاحیت شده در مرحله دوم تایید صلاحیت شدند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد رد صلاحیت نمایندگان تایید صلاحیت شده در مرحله دوم گفت: در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها اگر مدارک جدیدی به دست شورای نگهبان برسد و آن هم می‌تواند نسبت به تایید صلاحیت، تجدید نظر کند و هم نسبت به ردصلاحیتها.

کدخدایی ادامه داد: تعداد کسانی که تایید صلاحیت شده اند و می‌شوند و نسبت به کسانی که رد صلاحیت می‌شوند در مرحله دوم بسیار اندک است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان نسبت به رد صلاحیت‌ها به صورت شفاف اعلام نظر نمی‌کند و هزینه این موضوع را می‌پردازد؟ گفت: قانون باید اصلاح شود در این دوره در چارچوب سه گانه دلایل رد صلاحیت برخی افراد را به صورت کلی اعلام کردیم، همه اعتراض کردند که چرا گفتید، ما در یک مجموعه کلی گفتیم که علت رد صلاحیت‌ها یا سوء استفاده‌های مالی و اقتصادی است یا بخش اندکی در مورد عدم رعایت مسائل شرعی و در برخی موارد نیز مخالفت با نظام جمهوری اسلامی بوده است، اما برخی آقایان ناراحت شدند و به ما اعتراض کردند.

وی ادامه داد:گفتم چه بگویم، رسانه از ما گلایه کرد، ما اسم شخصی را نبردیم، شخصی را هم متهم نکردیم، ولی این‌ها چیز‌هایی است که در پرونده‌ها وجود دارد، قانون به ما اجازه نمی‌دهد که نسبت به اشخاص اعلام نظر داشته باشیم.

کدخدایی تصریح کرد: معاون رئیس جمهور که در مسئله دیگری تماس گرفته بودند در حاشیه صحبت هایشان نسبت به مسئله اظهار نظر کرد، به ایشان گفتم که شما تشریف بیاورید و پرونده‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهم، چون شما حقوقدان هستید نظر شما را قبول می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رفت و آمد اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان گفت: درب شورای نگهبان به روی هیچکس بسته نیست، برای ما فرقی نمی‌کند که دوستان در چه جناح و گروهی هستند، دو شب پیش رئیس یکی از احزاب اینجا بودند و در شورای نگهبان گفتگویی داشتیم، روز قبل آن برخی از اعضای احزاب به شورا آمدند. رفت و آمد‌ها ادامه دارد و برای ما تفاوتی نمی‌کند. هرکسی که دلسوز نظام است و حرفی برای گفتن دارد، گوش ما آماده است و استقبال می‌کنیم و تفاوتی برای ما نمی‌کند. اما خواهش میکنیم وقتی دلایل ما را می‌شنوند و می‌بینند بیرون هم منعکس کنند. برای ما فرق نمی‌کند انتظار نداریم، که بدون سوال از ما اتهامی را به شورای نگهبان وارد کند اول بپرسند اگر قانع نشدند، سئوال کنند.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رد صلاحیت از بیش از ۳۰ نفر از نمایندگان به دلیل مسائل اخلاقی بوده است، گفت: من در این خصوص اظهار نظر نمی‌کنم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد انتقال حوزه انتخابیه پس از ثبت نام، گفت: در مورد انتقال حوزه انتخابیه به وزارت کشور درخواست داده می‌شود، اما اگر دلایل و مدارک جدیدی برای رد صلاحیت در منطقه داشته باشیم، بر بررسی صلاحیت اثرگذار خواهد بود و اگر دلایلی جدید وجود نداشته باشد، فرقی نمی‌کند و افراد می‌توانند حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا آقای رئیس جمهور نامه‌ای به شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت دامادشان داشته است یا نه اظهار داشت: خیر، نسبت به شخص ایشان نامه‌ای ای ارسال نشده است.

وی درباره اینکه شما نسبت به عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان انتقاداتی داشتید، آیا این هیئت از همکاران در مجلس جانبداری می‌کند؟ گفت: من چنین ادعایی نداشتم، اما انتظار داریم واقعیت‌ها به درستی بررسی شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مبنای قانونی عدم احراز صلاحیت چیست گفت: در ماده ۵۲ قانون اساسی عدم احراز صلاحیت آمده است. در قانون اساسی هم در مورد تایید صلاحیت و هم در مورد عدم احراز صلاحیت صحبت شده است و اصل برائت بار‌ها توضیح داده شده است.

کدخدایی ادامه داد: اصل برائت در جایی است که هیچ گونه رابطه‌ای بین افراد وجود ندارد قطعا کسی که ادعای برخورداری از شرایط مندرج در ماده ۲۸ را دارد، باید بیاید و اثبات کند اینجا دیگر اصل بر برائت نیست.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تایید صلاحیت افراد رد صلاحیت شده گفت:نسبت به افرادی که عدم احراز و یا عدم تایید هستند مرحله شورای نگهبان مرحله جدیدی است و مرحله تجدید نظر است. ممکن است شورای نگهبان به این نتیجه برسد که آن مدارک صحت نداشته است و نسبت به آن شخص این اتهامات وارد نبوده است. شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و اگر جایی به مدرک و دلیل جدیدی برسد که فردا از آن خطا مبرا می‌کند با شجاعت و جرئت اعلام نظر می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به تایید صلاحیت روسای برخی کمیسیون‌ها که رد صلاحیت شده بودند، افزود: این که شما می‌گویید که مجرمیت شان ثابت شده است، باید دلیل و مدرک ارائه شود، آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود، الزاما سندیت ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: