کد خبر: ۳۲۴۱۸۳
۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
0
پارسا با تاکید بر اینکه مالیات ستانی باید هوشمند شود گفت: هیچ دستگاهی در کشور نباید به اسم محرمانه بودن، از ارایه اطلاعات اجتناب کند.

دستگاها با برچسب محرمانه بودن اطلاعاتشان را مخفی نکنند

به گزارش پول نیوز، امید علی پارسا؛ رییس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه برای هوشمندسازی نظام مالیاتی همه معاملات باید به صورتی انجام شود که قابل رویت باشد، گفت: هیچ دستگاهی نباید به اسم محرمانه بودن، از ارایه اطلاعات اجتناب کند و در برنامه شفافیت اطلاعات اقتصادی اخلال ایجاد کند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کشور‌های توسعه یافته عمدتا از نظام مالیات هوشمند برخوردارند، افزود: هوشمندسازی نظام مالیاتی امکان فرار مالیاتی را کاهش داده و لایه‌های پنهان اقتصاد را شفاف می‌کند.

پارسا با بیان اینکه هزینه‌های اجتماعی شامل آموزش و پرورش و بهداشت و پروژه‌های مختلف در نقاط مختلف کشور از محل مالیات‌ها تامین می‎شود، گفت: تردیدی نیست که لازمه زندگی شخصی و اجتماعی، پرداخت هزینه‌های اجتماعی و البته هزینه‎های مربوط به بهره‎مندی از خدمات عمومی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: چند راه برای تامین مالی دولت و پوشش هزینه‌های کشور وجود دارد. یا باید مالیات عادلانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف اخذ شود و یا اینکه استقراض صورت گیرد و پول چاپ شود که نتیجه آن تورم است و تورم نوعی مالیات پنهان است که فشار آن بیشتر بر روی طبقات متوسط، پایین، بازنشسته و طبقات ضعیف جامعه وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه راه حل دیگر تامین مالی دولت، فروش اموال، دارایی‎ها و ذخایر طبیعی است، تاکید کرد: فروش نفت، فروش سرمایه کشور است و سرمایه کشور باید در راه توسعه زیرساخت‌های کشور هزینه شود و نه برای پوشش هزینه‌های جاری.

پارسا اضافه کرد: در سال‌های گذشته بودجه کشور عمدتا وابسته به نفت بود؛ اما در شرایط کنونی باید با اتکای کامل بودجه کشور به مالیات، تهدید کاهش فروش نفت را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حرکت جدیدی با هدف نوین‌سازی نظام مالیاتی کشور آغاز شده است، گفت: با تکیه بر سیستم نوین مالیاتی، تشخیص مالیات براساس اطلاعات واقعی و مستندات قطعی انجام گرفته و مالیات‎ستانی به سمت عدالت محوری هر چه تمام‌تر سوق می‎یابد.

پارسا تصریح کرد: این سازمان با قوت، مدرن سازی و نوین سازی نظام مالیاتی را دنبال می‎کند و در نتیجه، وضعیت نظام مالیاتی از شکل سنتی و تشخیص علی‎الراس به سمت تشخیص‌های جامع، قابل‌اعتماد، دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های زندگی مردم خواهد رفت.

وی با تاکید بر اینکه تحقق نظام مالیاتی هوشمند، اقتصاد کشور را به سمت توسعه پایدار و همه جانبه سوق می‌دهد، تصریح کرد: هوشمندسازی نظام مالیاتی منجر به شفاف‌سازی اقتصاد می‌شود و اقتصاد شفاف نیز عدالت اقتصادی، بهبود کسب و کار و رونق اقتصادی را به دنبال دارد.

پارسا هدف اصلی مدرن‌سازی نظام مالیاتی را افزایش کارایی و توان نظام مالیاتی از طریق مالیات ستانی مبتنی بر ریزداده‌های ثبتی مودیان دانست و افزود: هر چه اطلاعات دقیق و شفاف تری از عملکرد مودیان در اختیار نظام مالیاتی قرار بگیرد، طبیعتا تشخیص مالیات به صورت عادلانه‌تر و اخذ مالیات نیز با کمترین تنش و اختلاف انجام می‌شود.

یادآور می‌شود، نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت روز‌های یازدهم و دوازدهم اسفند ماه امسال در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: