کد خبر: ۳۲۴۰۱۸
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
0
پول نیوز - رئیس گروه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه دولت تنها ۲ درصد حق بیمه زنان خانه‌دار را پرداخت می‌کند، گفت: تاکنون ۲۸۲ هزار نفر از زنان خانه‌دار تحت پوشش بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

282 هزار زن خانه‌دار تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند

 

به گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز، محمود علی‌بخشی گفت: با اخذ مصوبه از سازمان تأمین اجتماعی از آذر سال ۱۳۸۷ امکان اینکه کلیه زنان خانه‌دار در کشور تحت پوشش مقررات بیمه صاحبان حِرف و مشاغل آزاد قرار گیرند فراهم شد و زنان خانه‌دار در حدفاصل سنی ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند به شعب سازمان تأمین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند؛ همچنین سن متقاضیان اگر در تاریخ ارائه تقاضا بالاتر از سقف سنی مورد اشاره باشد درصورتی‌که معادل مازاد سنی دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشند تقاضای بیمه آنان در صورت احراز سایر شرایط مقرر قابل‌پذیرش خواهد بود.

وی در تشریح ضوابط و شرایط عمومی بیمه زنان خانه‌دار گفت: شرایط بیمه زنان خانه‌دار همانند بیمه زنان سرپرست خانوار است با این تفاوت که زنان سرپرست خانوار از کمک یارانه‌ای بهره‌مند می‌شوند اما زنان خانه‌داری که از طرف نهادهای حمایتی معرفی نشده‌اند ، بایستی کل حق بیمه را به‌جز ۲ درصد کمک دولت پرداخت کنند.

رئیس گروه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی افزود: سازمان تأمین اجتماعی سه سطح از تعهدات بیمه‌ای را برای زنان خانه‌دار در نظر گرفته است. نوع اول با نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد است و تنها شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می‌شود. نوع دوم نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد و شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی است و نوع سوم با نرخ پرداخت حق بیمه ۲۰ شامل تعهدات بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی می‌شود.

علی‌‌بخشی با بیان اینکه مبلغ پرداختی مبنای پرداخت حق بیمه زنان سرپرست خانوار بر اساس "حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار" است، گفت: در سال جاری با توجه به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برای مدل اول یعنی نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد، مبلغ ماهانه ۱۸۰ هزار تومان، برای مدل دوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد، مبلغ ماهانه ۲۱۰ هزار تومان و برای مدل سوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه ۱۸ درصد، مبلغ ماهانه ۲۷۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

وی در خصوص بیمه زنان سرپرست خانوار تأکید کرد: ۱۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به‌عنوان کمک دولت که از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه تأمین می‌گردد از مبالغ حق بیمه مورداشاره کسر و مابقی توسط نهادهای حمایتی پرداخت می‌شود. البته این مبالغ برای هرسال متغیر بوده و چنانکه گفته شد بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هرسال معین می‌شود.

رئیس گروه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار و امکان انتخاب‌های متفاوت در این نوع بیمه گفت: در این طرح ابتدا انتخاب نرخ‌ها با متقاضی است و این‌طور نیست که سازمان تأمین اجتماعی اجباری در انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه برای متقاضی داشته باشد لیکن بعد از انتخاب نرخ توسط متقاضی با توجه به شرایط وی ازلحاظ سابقه و وضعیت سلامت وی نرخ پرداخت حق بیمه مشخص می‌شود .

علی‌بخشی در خصوص دومین مزیت این نوع بیمه گفت: مزیت دوم بحث درمان است و در این مورد هم اجباری در انتخاب درمان نیست. در دیگر بیمه‌های غیر از حرف و مشاغل آزاد، هر نوع بیمه دیگری را افراد بخواهند انتخاب کنند، دارای یک نرخ است و حمایت درمان در آن نرخ لحاظ شده است .

وی افزود: ممکن است خانم خانه‌داری که همسرش بیمه است و از خدمات درمانی همسرش استفاده می‌کند، ضرورتی ندارد با انتخاب بیمه زنان خانه‌دار، حق سرانه درمان را هم بپردازد. به عبارتی می‌تواند قرارداد بدون درمان با سازمان تأمین اجتماعی منعقد کرده و از خدمات درمانی بیمه همسر استفاده کرده و تعهدات بلندمدت شامل بازنشستگی ، فوت و ازکارافتادگی را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت کند.

رئیس گروه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی با مثالی دیگر ادامه داد: دختران مجردی که در خانه پدر زندگی می‌کند مادامی‌که ازدواج‌ نکرده و یا اشتغال به کار ندارند می‌توانند از خدمات درمانی بیمه پدر بهره‌مند شود و تعهدات بلندمدت را طی قرارداد بدون درمان از سازمان تأمین اجتماعی دریافت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: