کد خبر: ۳۲۳۹۴۱
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
0
پول نیوز - دومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین بخش معدن و صنایع معدنی (INNOMINE) با حضور غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، نعیمی عضو هیات مدیره ایمیدرو، سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس و جعفری رئیس هیات عامل شرکت تهیه و تولید ایران و جمعی از مدیران آغاز به کرد.

به گزارش پول نیوز، حدود ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در "جشنواره اینوماین ۲" حضور دارند تا ضمن ارائه توانایی‌های فناورانه خود، به رفع نیازهای این بخش بپردازند.

هم‌آفرینی ارزش، جایگاه بالاتری از ارزش‌آفرینی دارد
 رئیس هیات عامل ایمیدرو امروز در افتتاحیه اینوماین۲ گفت: با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی به دنبال "هم آفرینی ارزش" هستیم.

خداداد غریب پور تصریح کرد: در حال شکل‌دهی گفت‌وگوی استراتژیک بین دو بخش هستیم. ایمیدرو در جایگاه شتاب‌دهنده ملی بین حوزه دانش و تولید، عمل می‌کند و ایمیدرو با رونق دادن به این ارتباط، آن را تسهیل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه استراتژی ایمیدرو از سوی دانشگاه تدوین شده، گفت: امسال در دومین جشنواره اینوماین با فرآیندی که ایجاد شده تعداد ایده‌های ارزش افرین با رشد حدود ۳ برابری به ۴۰۰ ایده رسید.

وی یادآور شد: در امسال ۲۰ طرح تحقیقاتی و پژوهشی بر اساس نیاز حوزه صنایع معدنی طراحی شده است که عمدتا به حوزه محیط‌زیست ارتباط دارد.

غریب پور ادامه داد: تمرکزمان فقط بر فولاد نیست و صنایع مس در کنار بخش‌های اصلی همچون اکتشاف، استخراج و فراوری نیز شامل طرح‌های تحقیقاتی می‌شوند. ظرفیت آموزشی ایمیدرو ۲ برابر و پژوهشی آن ۵۰ درصد رشد یافته است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: در جشنواره دوم اینوماین، حضور ۷ شرکت بزرگ معدنی و صنایع معدنی، برگزاری نشست‌های دوطرفه، ارائه دستاوردهای فناورانه و مهم‌تر از همه پیگیری ایده‌های ارائه شده جزو تغییرات جشنواره امسال نسبت به جشنواره نخست است.

غریب پور درباره ساختاردهی به همکاری‌های حوزه دانش و صنعت اشاره کرد و‌ گفت: ایمیدرو به همراه دانشگاه تهران با تاسیس موسسه مشترک با نام یونیدرو، به نهادسازی در این بخش اقدام کرده‌اند. این اقدام سبب مانایی و پویایی روابط دوطرفه می‌شود. غریب پور تصریح کرد: امروزه بیش از هر عاملی به دنبال گفت‌وگوهای دوطرفه هستیم.

وی نقش دانشکده معدن دانشگاه تهران در پایه‌گذاری و شکل گیری این حوزه دانش در کشور را یادآور شد و اظهارکرد: دانشکده معدن یکی از ۴ دانشکده پایه‌ای دانشگاه تهران بوده است.

راه‌حل نوآوری، پژوهش است
برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: از رابطه بین صنعت و دانشگاه باید عبور کرد و به مشارکت بین این دو نهاد رسید.

وی پژوهش را راه‌حل نوآوری دانست و گفت: در نظر داریم که در قالب یک پلتفرم، نیازهای اساسی صنعت را دریابیم. یکی از دلایل نیازمندی صنعت به دانشگاه، وجود شرایط تحریمی است و صنعت در این شرایط، برای تامین دانش فنی خود نگاه به درون کشور دارد. هم‌اکنون در ایام طلایی مشارکت صنعت، معدن و دانشگاه به سر می‌بریم و باید از این شرایط نهایت استفاده کنیم.

در سامانه «تاپ» هدف‌گذاری کرده بودیم تا ۴ هزار بنگاه صنعتی، معدنی و تجاری ثبت‌نام کنند و نیازهای خود را از این طریق مطرح کنند اما استقبال بیش از این میزان بود و تا به امروز ۸هزار بنگاه یعنی حدود ۲برابر هدف تعیین شده ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: طی برنامه‌ریزی‌ها، قرار بود سه هزار پروژه داشته باشیم که به ۴هزار پروژه ثبت شده‌اند.

قبادیان به هزینه‌ ۴۳میلیارد دلاری واردات کالا و فناوری اشاره کرد و گفت: ۱۰میلیارد دلار آن مربوط به صنعت معدن و تجارت است که در بین ۱۰ قلم ابتدای این لیست، الکترود گرافیتی در بخش معدن و فولادسازی قرار دارد که که نزدیک به ۷۰۰میلیون دلار برای واردات این محصول استراتژیک هزینه شده است.

تعامل دوجانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار
محمد رحیمیان معاون پژوهشی دانشگاه تهران بر تعامل دو جانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار تاکید کرد و افزود: این ارتباط دو جانبه زمینه ساز تعالی و رسیدن به اهداف در هر دو طرف خواهد شد.

وی افزود: در این ارتباط دو جانبه، دانشگاه خدماتی همچون آموزش و ارتقا معلومات دانشجویان متناسب با نیاز بازارکار، شناخت نیازهای تحقیقاتی بخش صنعت و به روز رسانی آنها، به کارگیری نتایج و گزارش بازخورد خدمات ارائه شده و فراهم کردن بازار کار را ارائه خواهد کرد.

رحیمیان به شکاف بین صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: عدم توجه به الزامات و نیاز بومی کشور در انتقال دانش و فناوری به دلیل نبود آشنایی دانش آموختگان با فضای صنعت کشور بوده و در نتیجه ارائه ایده‌های ارزش آفرین فناورانه را دور از انتظار خواهد کرد.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد: استقرار نظام هماهنگی بین صنعت و دانشگاه می‌تواند در رشد درآمد ناخالص ملی و افزایش صادرات غیرنفتی و بهبود تراز تجاری کشور نقش به سزایی ایفا کند.

وی ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی به تنهایی قادر به تامین قابلیت‌های علمی خود نیستند و نیاز به حمایت و سیاست‌گذاری در سطح ملی دارد. در این راستا شناخت نیازمندی‌ها و داشتن قدرت در رفع نیازهای صنعت نقش به سزایی ایفا می‌کند که برگزاری جشنواره اینوماین ۲ از جمله اقدامات برای شناخت نیازها در بخش معدن و صنایع معدنی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.