کد خبر: ۳۲۳۷۸۲
۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
0
پول نیوز - دولت و مجلس به جای جلوگیری از معافیت و فرار مالیاتی شرکت‌ها و بنگاه‌های وابسته به نهادهای دولتی تلاش می‌کند خزانه خالی و کسری بودجه را از جیب شهروندان تامین کند و این بار ترفند مالیات سفر را به کار گرفته است.

 
به گزارش خبرنگار پول نیوز، به نظر می رسد دولت به‌ جای توجه به رقم های عجیب و غریبی که در کشور جابجا می شود و آب از آب تکان نمی خورد، به شهروندانی که شاید برای تفریح یا دیدن بستگان خود، به خارج از کشور می‌روند و تعداد آنها در سال بیش از ۹ میلیون نفر برآورد می‌شود برای جبران کسری بودجه خود توجه ویژّه دارد.

اگر برای سفر خارجی به فرودگاه رفته باشید، با صف طولانی پرداخت عوارض خروج از کشور روبرو می‌شوید که اگر فیش آن را به مامور فرودگاه در زمان کنترل پاسپورت نشان ندهید، اجازه خروج از کشور به شما داده نمی‌شود، حال در کنار هزینه عوارض، مبلغی هم به اسم مالیات از شهروندان گرفته می شود.

این قانون روز سه شنبه در ساختمان سبز بهارستان و توسط نمایندگان ملت تصویب شد که‌ بر این اساس سازمان مالیاتی مکلف شد بابت خروج هر مسافر ایرانی از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت «مالیات خروج از کشور» مسافران ایرانی که عازم خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان (مالیات) تعیین می‌کند کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت نکرده‌اند، جلوگیری کند و شهروندان ایرانی علاوه بر این مالیات، هنگام سفر به خارج از کشور، عوارض خروجی را نیز باید پرداخت کنند.

تبصره یک این ماده گروه‌هایی از شهروندان را، از جمله بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج می‌روند، مرزنشینان و دارندگان پروانه گذر مرزی و مجروحان جنگی را از پرداخت مالیات مستثنی کرده است.

مطابق این تبصره دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط هوایی و دانشجویان مشغول تحصیل در خارج از کشور که اجازه خروج دانشجویی دارند نیز نیاز به پرداخت مالیات مسافرتی ندارند.

زائرانی که در ایام اربعین به عراق می‌روند و افرادی که کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارند دو گروه دیگری هستند که از پرداخت مالیات مسافرت به خارج معاف شده‌اند.

این خبر شوک بزرگی به گردشگران و شهروندان ایرانی وارد کرد. حدود یک ماه پیش اعلام شد که عوارض خروج از کشور در سال ۹۹ افزایش پیدا می‌کند. به این هزینه‌ افزایش یافته باید مالیات سفر خارجی را نیز اضافه کرد. این قانون به تصویب مجلس رسیده و سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای آن خواهد بود.
 
در حالی این فضا ایجاد شده که معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بعد از اعلام این خبر عنوان کرده است که از مسافران عازم خارج از کشور تنها وجوهی که سابقا دریافت می‌شد، در آینده هم وصول خواهد شد.

در مورد افزایش عوارض خروج از کشور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واکنش نشان داده و معترض شده بود اما؛ درباره این قانون جدید هنوز واکنشی نشان نداده و درباره لایحه پیشنهادی افزایش نرخ عوارض خروج در سال ۹۹ نیز موضع حمایتی داشته است. حال باید منتظر بود و دید وزیر گردشگری می تواند این قانون را تغییر دهد و یا باز هم کسی برای حرف هایش تره خورد نخواهد کرد؟!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.