کد خبر: ۳۲۳۷۱۷
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
0
پول نیوز - عضو کمیته مزد شورای‌عالی کار با اشاره به اینکه مقرر شد سبد معیشت با توجه به تورم اعلامی از سوی مرکز آمار به روز رسانی شود گفت: درحال‌حاضر دستمزدی که کارگران دریافت می‌کنند کمتر از نصف سبدمعیشت است.
به گزارش پول نیوز، محمدرضا تاجیک، عضو کمیته مزد شورای‌عالی کار درباره جلسه دستمزد گفت: با توجه به قانون، حداقل دستمزد کارگران باید از سوی شورای‌عالی کار تعیین شود.

 وی با اشاره به سهم دستمزد در نرخ تمام شده افزود: این موضوع در جلسات قبلی کمیته مزد در دستور کار بود. ولی با توجه به اینکه به بهمن ماه وارد شده بودیم، پیشنهاد دادیم که بحث دستمزد در دستور کار قرار گیرد. چرا که دیگر زمان زیادی برای بررسی دستمزد کارگران نداریم.

 تاجیک درباره مزد منطقه‌ای گفت: به دوستان تذکر دادیم با توجه به اینکه درحال‌حاضر وظیفه اصلی ما تعیین سبد معیشت است. بعد از تعیین تکلیف این موضوع روی مزد منطقه‌ای در صنایع مختلف تمرکز کنیم. پژوهشی انجام دهیم و برای سال‌های آتی بتوانیم بر روی این موضوع هم بررسی کنیم.

عضو کمیته مزد شورای‌عالی کار با بیان اینکه ۱۰ بهمن ماه نرخ تورم از سوی مرکز آمار اعلام می‌شود بیان کرد: قصد داریم بعد از ۱۰ بهمن ماه جلسه‌ای برگزار کنیم و با توجه به تورم اعلامی از سوی مرکز آمار، سبدمعیشت را به روز کنیم. سپس روی نظر کارفرمایان درباره مزد منطقه‌ای و صنعتی نیز می‌توانیم بررسی کنیم.

دوستان تصور می‌کردند که افرادی که در صنایع مختلف فعالیت می‌کنند از حداقل دستمزد کمتر دریافت می‌کنند، در صورتی که چنین نیست، افرادی که مهارتی را دارند و در صنایع مختلف مشغول فعالیت هستند بدون شک از حداقل دستمزد بیشتر دریافت می‌کنند.

تاجیک بیان کرد: زمان اندک باقی مانده تا پایان سال زمان مناسبی برای بررسی بر روی دستمزد منطقه‌ای و صنایع نیست. چرا که برای تعیین دستمزد مناطق باید کارشناسان مناطق حضور داشته باشند.

کارفرمایان در جلسات قبلی فاکتورهایی را اعلام کردند که برای تعیین مزد منطقه‌ای وزن صنایع را در نظر نگرفته بودند، میانگینی که به‌دست آورده بودند واقعی نبود. با توجه به اینکه مصوبه شورای‌عالی کار، تعیین حداقل دستمزد است، تعیین مزد منطقه‌ای یا صنایع در دستور کار فعلی شورا نیست.

 وی افزود: دستمزدی که کارگران دریافت می‌کنند کمتر از نصف سبد معیشت کارگران است. بدون شک وقتی حقوق کمتر از نصف سبد معیشت کارگران است، چگونه می‌توانیم درباره مزد بالاتر و صنایع بالاتر صحبت کنیم. با توجه به درخواست کارفرما برای دستمزد منطقه‌ای، مقرر شد در صورتی که مدارک کارفرمایان آماده بود قبل از ۱۰بهمن ماه جلسه‌ای برگزار شود تا درباره دستمزد منطقه‌ای بررسی شود، سپس بعد از ۱۰بهمن ماه که نرخ تورم تعیین شد، جلسه کمیته مزد به منظور تعیین سبد معیشت برگزار خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: