کد خبر: ۳۲۳۶۵۵
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
0
پول نیوز - با وجود آن که سودآوری «فولاد» 55 درصد رشد داشته اما؛ کاهش نرخ ها و همچنین افزایش هزینه مواد اولیه موجب افت درآمدزایی در فصل پاییز نسبت به فصول دیگر شد.

به گزارش واحد تحلیل و ارزیابی پول نیوز (تاپ)، عملکرد 9 ماهه منتهی به آذر سال جاری شرکت «فولاد مبارکه» ختم به 834 ريال سود به ازای هر سهم شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 55 درصدی را به نمایش می گذارد.
این فولادساز در فصل بهار 290 ريال و در تابستان 336 ريال سود برای هر سهم شناسایی کرد اما؛ فصل پاییز را کم فروغ سپری کرد و تنها 208 ريال سودآوری داشت.
یکی از علل افت درآمدهای عملیاتی «فولاد»، کاهش نرخ فروش محصولات در 3 ماهه سوم سال بود که البته در دی ماه نرخ ها کمی بهبود یافته است. برآورد می شود متوسط نرخ فروش محصولات در دوره ۳ ماهه چهارم سال معادل 50720 ریال در هر کیلو گرم باشد.
نگاهی به حاشیه سود ناخالص که بیاندازیم نیز همین وضعیت را مشاهده می کنیم. حاشیه سود 55 درصدی 3 ماهه اول سال، در 3 ماهه دوم به 49 درصد رسید و در 3 ماهه سوم به 38 درصد تقلیل یافت. افزایش هزینه مواد اولیه مصرفی در مدت اخیر یکی از دلایل کاهش حاشیه سود ناخالص به شمار می رود.
این نکته را باید مدنظر داشت که سود حاصل از سرمایه‌گذاری های «فولاد» هنوز در صورت های مالی ننشسته و لحاظ نشده است. بنابراین، در صورتی که این محل درآمدی نیز به صورت های مالی افزوده شود، قطعا رشد بیشترین در سودآوری این شرکت خواهیم دید.
شایان ذکر است که «فولاد» برآورد کرده در فصل زمستان 92 هزار و 714 میلیارد ريال درآمد شناسایی کند و جمع کل مبلغ فروش خود را به رقم 389 هزار میلیارد ريال نزدیک کند.
این شرکت حدود 1350 میلیارد ريال سایر درآمدهای عملیاتی به ثبت رسانده که اغلب مربوط به فروش ضايعات است. علاوه بر این، 2118 میلیارد ريال درآمد متفرقه شناسایی کرده که مربوط به سود فروش اعتباري به مشتريان است.
از سوی دیگر، 3106 میلیارد ريال بابت تسعير دارايي ها و تسويه بدهي هاي ارزی، زیان متحمل شده است.
به طور کلی، وضعیت «فولاد» در سال جاری بهتر از سال گذشته بوده و رونق بورس کالا به رشد درآمدها کمک شایانی کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.