معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار:
کد خبر: ۳۲۳۵۴۳
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
0
پول نیوز - بازار سرمایه با بهره‎گیری از معاملات الگوریتمی از الگوهای سنتی عبور و به سمت رفتارهای نوین و دانش بنیان معامله‎گری حرکت می کند.

روند بهبود شفافیت و نقدشوندگی در بازار سرمایه

 

به گزارش خبرنگار پول نیوز، حسن امیری، امروز در آیین گشایش دومین دوره رقابت معاملات الگوریتمی گفت: ما در بازار سرمایه اهداف مختلفی را دنبال می کنیم اما؛ آن چیزی که عموم مردم از ما انتظار دارند، دو نکته اساسی و مهم است، یکی بحث شفافیت و دیگری نقد شوندگی. نهاد ناظر برای این دو پارامتر مهم برنامه ریزی های متعدد و اقدامات ویژه ای انجام داده و شاخص ها نشان دهنده وضعیت مطلوب هر دو پارامتر است.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سال ۹۳ ارائه به موقع اطلاعات حدود ۴۰ درصد بود و انتشار اطلاعات سایر شرکت ها  با تاخیر بود. این عدد در سه ماهه دوم و سوم سال ۹۸ به ۹۰ درصد رسیده که این یک رشد بسیار خوب و اثر گذار است.

بیشتر بخوانید:

پایان سیگنال فروشی با توسعه معاملات الگوریتمی

امیری افزود: امروز ما در ارتباط با ارائه اطلاعات با تاخیر به ۷ درصد رسیده ایم. یعنی فقط ۷ درصد شرکت ها به صورت میانگین، اطلاعاتشان با تاخیر ارائه می کنند و این عدد در سه ماه دوم سال به ۲ درصد رسیده است این شاخص های خوب نتیجه مجموعه اقداماتی  است که سازمان بورس طی چند سال اخیر انجام داده است. می توانیم به این نوع اطلاع رسانی ببالیم و ببینیم که مکانیزم اطلاع رسانی شرکت های ما، مکانیزمِ مناسبی است.

وی ادامه داد: شاخص مهم بعدی که بسیار اثر گذار است، بحث نقدشوندگی است. ما باید در بازار سرمایه این اطمینان را به وجود بیاوریم که اکر کسی در این بازار ورود کرد و هر موقع خواست خارج شود، امکان نقدشوندگی سریع برای وی وجود داشته باشد. روند بهبود شاخص های نقدشوندگی هم مثبت است  و ما موفق شدیم  سال جاری شاهد نقد شوندگی بالا باشیم.

معاون سازمان بورس با اشاره به اینکه برای بهبود نفدشوندگی بازار به فرهنگ سازی و اقدامات نهادی نیاز داشتیم، اظهار داشت: بازار گردانی و صندوق های بازارگردانی، ورود ابزارهای مختلف و اقدامات فرهنگی کمک کرد تا نقدشوندگی بازار افزایش داشته باشد.

امیر گفت: می توانیم به این جمع بندی برسیم که در بازار از هر دو جنبه شفافیت و نقدشوندگی وضعیت مناسبی دارد.

وی بیان داشت: با توسعه بازار سرمایه به ویژه طی دو سال اخیر و افزایش حجم و ارزش معاملات و ورود سرمایه گذاران جدید، استفاده از امکانات بین رشته ای اهمیت بیشتری پیدا کرده است و یکی از نمودهای اصلی این موضوع هم بحث الگوریتم است.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با تاکید بر اینکه باید فرهنگ سازی عمق معاملات الگوریتمی بازار سرمایه را افزایش دهیم، گفت: رقایت معاملات الگوریتمی بهترین ابزار توسعه این نوع معاملات است. این رقابت زمینه ای را فراهم می کند که ما بتوانیم در این عرصه سرمایه گذاری بیشتری کنیم. بهره گیری از الگوریتم سطح تحلیل در بازار را گسترش می دهد.

وی افزود: افزایش سرعت تحلیل، سرعت اجرای دستورات، کاهش خطا و پرهیز از تصمیمات احساسی، اهداف الگوریتم ها است.

امیری ابراز امیدواری کرد سبدگردان ها و بازارگردان ها از  فضای دومین دوره رقابت های معاملات الگوریتمی با جذب نخبگان بهره برداری کنند و گفت: امیدواریم در چند هفته ای که این مسابقات برگزار می شود شاهد تحولات اساسی باشیم، به گونه ای که در پایان این دوره ، بتوانیم این جمع بندی را داشته باشیم که به نسبت دوره اول الگوریتم های پیچیده تر و متنوع تر ی خلق شده و شاهد افزایش پیوند بازار سرمایه و نخبگان حوزه فن آوری اطلاعات باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.