April 2020 05 / يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
موسوی‌لارگانی در گفت‌وگو با پول‌نیوز:
کد خبر: ۳۲۳۵۳۳
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
0
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با وجود اینکه دولت‌ها، شعار دادند که باید ارز تک‌نرخی داشته باشیم تا از یک‌ سری رانت‌خواری و جیره‌خواری جلوگیری شود اما؛ تاکنون نه در دولت‌های قبلی و نه در این دولت این موضوع اجرایی نشده است.

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پول‌نیوز با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر تولید بوده و در سال‌های گذشته مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، گفت: نرخ ارز چندگانه در کشور موجب تنزل سرمایه‌گذاری و شکست جدی سرمایه‌گذاران خواهد شد.

وی با بیان اینکه نوسانات ارزی در کنار عدم حمایت از کالای ایرانی و واردات، مثلت مشکلات پیش‌روی تولید ملی است، افزود: اگر هدف دولت این است که دلار را تک‌نرخی کند، با فاصله قیمت اعلام شده با نرخ ارز آزاد، هیچ‌گاه نمی‌تواند به این اهداف مهم دست یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه با تک‌نرخی نشدن ارز، دلالان به پول بیشتری دست می‌یابند و نبض بازار را در دست می‌گیرند، گفت: متأسفانه امروز همه‌ چیز به نرخ ارز وابسته است؛ زمانی که نرخ ارز در بازار افزایش می‌یابد، شاهدیم که این امر حتی بر نرخ لبنیات هم تأثیر می‌گذارد، در حالی‌ که درآمد مردم ما با ریال و نه با ارز است.

موسوی‌لارگانی، تک‌نرخی شدن قیمت ارز و تعیین قیمت واحد را امری ضروری دانست و اظهار داشت: چه در خیابان، چه در صرافی و چه در بانک، ارز باید یک قیمت واحد داشته باشد؛ کاهش قدرت خرید مردم عامل منفی دیگری در افزایش قیمت ارز است.

وی اضافه کرد: در شرایط موجود، ارز زیادی در اختیار مردم است، وقتی دولت نتواند ارز مورد نیاز را برای کالاهای اساسی تأمین کند، ارزی که در اختیار مردم است، دوباره به بازار برمی‌گردد و با نرخ بالاتری در اختیار مصرف‌کنندگان واقعی قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، واقعی کردن نرخ ارز را مستلزم فراهم کردن زیرساخت‌ها و زمینه‌های لازم برای تهیه ارز عنوان کرد و گفت: این شرایط موجب می‌شود تا بع قیمت واقیع ارز دست یابیم.

موسوی‌لارگانی ادامه داد: علی‌رغم شعارهای دولت برای تک‌نرخی کردن قیمت ارز، اما همچنان شاهد ارز 4200 تومانی نیز هستم، اما قیمت کالاهای اساسی و مایحتاح عمومی مردم با ارز آزاد تأمین می‌شود، این مشکلات باید برطرف شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: تک نرخی نبودن ارز را به نفع دلالان است، با وجود اینکه دولت‌ها، شعار دادند که باید ارز تک‌نرخی داشته باشیم تا از یک‌ سری رانت‌خواری و جیره‌خواری جلوگیری شود اما؛ تاکنون نه در دولت‌های قبلی و نه در این دولت این موضوع اجرایی نشده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
2 واکسن کرونا در مرحله آخر تست انسانی
دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده‌اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می‌شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده‌اند، فعلا در مرحله پیش‌بالینی قرار خواهند داشت.