پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
زارع در گفتگو با پول‌نیوز خبر داد: 
کد خبر: ۳۲۳۳۲۰
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
0
پول نیوز- عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با ساماندهی وضع مالیات نیز می‌توان وابستگی بودجه به درآمد نفت را کاهش داد و در صورت محقق شدن برنامه‌های مالیاتی، رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان عاید دولت می‌شود.

عایدی ۴۰ هزار میلیارد تومان برای دولت با دریافت مالیات

 

رحیم زارع عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پول‌نیوز با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه امری ضروری بود و همه بر آن توافق داشتند، گفت: در زمان بررسی و تصویب بودجه سال ۹۸، حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از درآمد‌های نفتی در نظر گرفته شد و این درحالی بود که در کنار آن، حدود ۸۸۱ هزار میلیارد تومان یارانه‌های آشکار و پنهان پرداخت می‌شود.

وی افزود: این رقم حدود ۵ برابر درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه است، اگر بخواهیم سرانه یارانه پرداختی به مردم را محاسبه کنیم، مبلغی حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود، این درحالی است که همین درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه نیز محقق نمی‌شود.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، واگذاری بخشی از طرح‌های عمرانی به مردم و خارج کردن آن‌ها از شمول درآمد‌های دولت را یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها دانست و تصرح کرد: با ساماندهی وضع مالیات نیز می‌توان وابستگی بودجه به درآمد نفت را کاهش داد و در صورت محقق شدن برنامه‌های مالیاتی، رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان عاید دولت می‌شود.

زارع، مولد‌سازی درآمد‌های پایدار، بهسازی نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ها را ۳ محور عمده اصلاحات دولت در ساختار بودجه دانست و گفت: یکی از اشکالات این برنامه‌ها این است که گویی دولت همه آرزو‌های خوب توسعه‌ای را بیان کرده و امیدوار به اجرای مواردی است که برخی از آن‌ها سال‌هاست امکان اجرا ندارند.

وی با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه در زمینه اصلاح ساختار بودجه که با رویکرد قطع وابستگی به نفت، تهیه شده است، آن را فاقد قابلیت اجرای صددرصد دانست و افزود: معتقدم آنچه که در این گزارش ارائه شده، برنامه مورد‌نظر سازمان برنامه و بودجه است و هنوز تبدیل به برنامه دولت نشده است.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه بُعد تئوریک این برنامه پررنگ‌تر از امکان اجرایی آن است، افزود: ما در سال ۸۱، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و این کسری بودجه در سال ۹۷ به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

زارع در پایان خاطرنشان کرد: اگر فروش نفت ما صفر باشد، کسری بودجه در سال آینده به ۱۰۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد و این رقم در سال‌های بعدی به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد که از یارانه‌ای که فقط برای بنزین پرداخت می‌شود، بیشتر است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.