پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 22 / چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۳۳۱۱
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
0
پول نیوز - معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: قصد داریم با همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی از محققان حمایت کنیم. یکی از این فعالیت ها تحقیق بر روی داروی پارکینسون به کمک سل درمانی است.
به گزارش پول نیوز، دکتر رضا ملک زاده امروز در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ۷۰ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در کشور با ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی علم و عمل را باهم به کار می گیرند. توزیع نیروی انسانی نیز نشان می دهد که ما سالانه بیش از ۲۰ هزار مقاله در علوم پزشکی تولید می کنیم و درست است که برخی مواقع برخی طعنه می زنند اما این مقالات در بهترین مجلات دنیا چاپ شده ان و ۲۷ درصد در حوزه مقالات داغ هستند.

ملک زاده افزود: ایران در کل علم در تولید مقالات در ۲۰۱۹ در رتبه ۱۵ قرار دارد و در حوزه استنادات نیز در رتبه ۱۵ قرار دارد. در منطقه نیز در رتبه اول قرار دارد. در پزشکی بالینی نیز رتبه ایران در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۶ دنیا قرار داشته است و در داروسازی رتبه ۷ دنیا هستیم.

وی یادآور شد: مقالاتی که در حوزه داروسازی تولید می شود به تولید دارو منتهی می شود و جدیدترین داروها اکنون با قیمت های بسیار پایین در کشور در اختیار مردم قرار دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشتافزود: ۳۰ درصد مقالات حوزه خاورمیانه، ۲۲ درصد تولیدات علمی کشورهای اسلامی و سهم بسیاری از مقالات داخل در اختیار ایران است. ۶۵ دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های دنیا هستن و ۳۵۴ نفر در فهرست پژوهشگران برتر دنیا قرار دارند.

وی با اشاره به حرکت ایران به سمت مرجعیت علمی گفت: نزدیک به ۵ میلیون مقاله ایرانی در ۵ سال گذشته دانلود شده و به ۷۵ هزار مقاله استناد شده است.

ملک زاده با اشاره به ایجاد نظام های ارزشیابی علم و فناوری در حوزه وزارت بهداشت گفت: سامانه های مرتبط با علم و فناوری در وزارت بهداشت توسعه یافته و در اکثر شاخص ها زیرساخت ها را تقویت کرده ایم.

وی از تشکیل تیم های تحقیقاتی در دانشگاه های علوم پزشکی و توسعه برنامه های بزرگ کشوری و ایجاد ۱۸ اتاق تمیز در دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: تاکنون در نیماد از ۶ هزار و ۷۷۷ پژوهشگر حمایت مستقیم انجام داده ایم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: وضعیت فناوری و نوآوری در علوم پزشکی نیاز به سرمایه گذاری و وقت دارد و تحقیقات باید بیشتر به سمت فناوری سوق پیدا کنند. قصد داریم با همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی تا جایی که امکان پذیر است از محققان حمایت کنیم. یکی از این فعالیت ها تحقیق بر روی داروی پارکینسون به کمک سل درمانی است.

وی از وزارت بهداشت درخواست کرد توجه بیشتری به پژوهش داشته باشد و گفت: تنها ۳ دهم درصد تولید ناخالص داخلی به تحقیقات اختصاص می یابد. در حال حاضر یارانه انرژی در کشور بیش از ۶۰ میلیارد دلار است اما بودجه تحقیقات علوم پزشکی تنها ۳ صدم درصد از بودجه کل کشور در لایحه سال ۹۹ است. باید مسئولان را قانع کنیم که بودجه بیشتری برای تحقیقات اختصاص دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: