پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده خبر داد؛
کد خبر: ۳۲۳۲۲۱
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
0
پول نیوز - مدیرعامل کارگزاری بانک آینده تاکید داشت: به علت ریسک بالای بازار سرمایه نباید از این بازار مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود.

ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار پول نیوز، یکی از اجزای مالیات بر درآمد، مالیات بر عایدی سرمایه است  امروزه در بسیاری از کشورها اعمال می‌شود، این مالیات بر بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری در تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وضع می‌شود.

 این مالیات بر بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری در تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وضع می‌شود.

عایدی سرمایه اختلاف بین قیمت خرید دارایی به اضافه برخی هزینه‌ها در طول دوره نگهداری دارایی و قیمت فروش آن دارایی است. مالیات بر عایدی سرمایه نیز به عنوان درصدی از عایدی سالیانه سرمایه تعریف می‌شود. عایدی یا منفعت سرمایه مبتنی بر این فرض است که درآمد مورد انتظاری که در زمان فروش دارایی حاصل می‌شود، بیش از درآمد پیش‌بینی‌شده در زمان خرید برای آن دارایی است.

معمولا آن دسته از دارایی‌ها که از آنها صرفا برای انجام فعالیت شغلی در فرآیند کسب‌ و کارهای مشمول مالیات استفاده می‌شود، در پایه این نوع مالیات لحاظ نمی‌شوند. وضع مالیات برعایدی سرمایه به خصوص در عرصه بازار دارایی‌هایی مانند خودرو، سکه، طلا، مسکن (زمین و ساختمان) و ارز می‌تواند راهکار مناسبی برای مواجه با تلاطمات و کاهش سوداگری و دلالی در این بازارها باشد.

آثار اقتصادی ناشی از وضع مالیات بر عایدی سرمایه بر حوزه‌های مختلفی از جمله رشد اقتصادی، توزیع درآمد، تصمیمات سرمایه‌گذاری، ترکیب دارایی خانوارها، تخصیص دوباره سرمایه و اثر قفل شدن دارایی‌ها (نگهداری دارایی‌های موجود و به تعویق انداختن فروش یا واگذاری دارایی‌ها) قابل تامل است.

در این خصوص احمد اشتیاقی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با پول نیوز بیان داشت: مالیات بر عایدی تنها متخص بازار سرمایه نیست و در اغلب بازار های مختلف از جمله مسکن، خودرو و... این مالیات وجود دارد.

وی ادامه داد: در پیش نویس لایحه بودجه 99 نیز برای بازار سرمایه مالیاتی در نظر گرفته شد در نهایت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که به این بازار مالیات بر عایدی سرمایه تعلق نمی گیرد.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده تاکید کرد: نقدینگی که در بازار سرمایه در جریان است موجب بالارفتن رونق تولید و افزایش بهره وری کشور می شود که موضوع مساوی با خروج صنایع و بازار از راکتی است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه باید از چرخه مالیات از جمله مالیات بر عایدی سرمایه خارج شود.

وی درخصوص مالیات و  اثرات تورمی آن بیان داشت: برخی از کارشناسان بر عقیده اند که اثر تورمی مالیات بر بازار سرمایه باید خثنی شود و در این صورت می توان این مالیات بر سهام را اخذکرد.

اشتیاقی در نهایت تاکید کرد: به علت ریسک بالای بازار سرمایه نباید از این بازار مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.