کد خبر: ۳۲۳۱۱۳
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
0
پول نیوز - رئیس سازمان شیلات ایران، از پیش بینی تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات شیلاتی، ۸۰۰ هزار تن آبزی‌پروری و ۷۰۰ هزار تن صید ماهیان به عنوان مهم‌ترین سیاست‌های سازمان شیلات تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

پیش‌بینی تولید ۱.۵ میلیون تن محصولات شیلاتی

 

به گزارش پول نیوز، نبی اله خون میرزایی با اشاره به افزایش ۴۰ برابری تولیدات شیلات کشور در طول ۴۰ سال گذشته، گفت: در سال ۵۷ از مجموع ۳۲ هزار تن تولیدات شیلاتی بیش از ۲۹ هزار تن صید و ۳ هزار تن آبزی پروری بوده که این میزان در حال حاضر از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن تولید، حدود ۵۰۰ هزار تن تولیدات آبزی پروری است.

‎وی با تاکید بر این که باید آبزی پروری در شیلات بیشتر از میزان صید باشد، بر استفاده بیش از پیش ظرفیت های آبزی پروری به ویژه ظرفیت های پرورش ماهی در قفس در استان هرمزگان تاکید کرد.

‎خون میرزایی با بیان این که مجتمع پرورش ماهی در قفس نیکسا نگین این صنعت در کشور و منطقه است گفت: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌ پروری نیازمند به دانش و تکنولوژی است که خوشبختانه این مهم در مجتمع پرورش ماهی در دریای نیکسا به خوبی محقق شده و می تواند الگویی برای سرمایه گذاری در این صنعت باشد.

‎وی با اشاره به اهمیت پژوهش و تحقیقات علمی در علوم شیلاتی گفت: خوشبختانه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی پشتیبان خوبی برای فعالیت های شیلاتی در کشور است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به این که ظرفیت های هرمزگان در حوزه صید از قدیم شناخته شده بوده است، گفت: رویکرد جدید سازمان آبزی پروری است که هرمزگان در این عرصه نیز پیشرو است.

وی افزود: استان هرمزگان توانسته رتبه اول در تولیدات شیلاتی را داشته باشد که این مهم نشان از فعالیت ها و تلاش های صورت گرفته حوزه شیلات است.

خون میرزایی با بیان این که در حوزه صید و منابع موجود دریا نباید اشتباه تلخ دریای خزر را تکرار کنیم و بیش از حد به دریا فشار بیاوریم تصریح کرد: سازمان شیلات ایران با این وجود به جامعه صیادی دارای مجوز متعهد بوده و برای این عزیزان برنامه ریزی برای صید و صیادی پایدار را همواره در دستور کار قرار داده است.

‎هرمزگان قطب طلایی پرورش ماهی در دریا

همچنین مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به ظرفیت های خوب استان هرمزگان در حوزه پرورش ماهی در دریا از هرمزگان به عنوان قطب طلایی پرورش ماهی در دریا یاد کرد.

‎محسن یکتاپور محدودیت منابع آبی در آب های داخلی، کاهش صید برخی از گونه های دریایی در جهان، روند صعودی تولیدات آبزی پروری را از عوامل مهم در حرکت به سوی پرورش ماهی در دریا خواند.

‎‫وی افزود: خوشبختانه شیلات هرمزگان در عرصه پرورش ماهی در دریا توانسته گام های خوبی را بردارد به طوری که در حال حاضر در جنوب کشور این استان پیشتاز تولید ماهی در دریا است.

‎‫یکتاپور با اشاره به این که استان هرمزگان توانسته با کشورهای پیشرو این صنعت همگام عمل کند، گفت: ظرفیت بالای تولید به علت وسعت دریاها، عدم نیاز به هوادهی، کاهش هزینه های تامین و نگهداری، شرایط مناسب پرورشی، وجود گونه های مناسب که طیف وسیعی از غذای مردم را تشکیل می دهند را از اهم علل موفقیت این استان در این زمینه خواند .

‎‫مدیر کل شیلات هرمزگان شیلات هرمزگان با بیان این که در حال حاضر ۱۱۳ هزار و ۲۰۰ تن ظرفیت پرورش ماهی در دریای استان است گفت: تاکنون با همت و پیگیری های شیلات هرمزگان در جذب سرمایه گذار برای بالغ بر ۷۴ هزار و ۱۰۰ تن از این میزان مجوز صادر شده است.

‎‫وی با بیان این که در حال حاضر نیز با توجه به اهمیت حفظ ذخایر طبیعی آبزیان دریایی یکی از برنامه های اولویت دار این طرح مشارکت تعاونی های صیادی در اجرای آن است، گفت: این مهم می تواند علاوه بر اشتغال جامعه صیادی در آبزی پروری موجبات کاهش برداشت از ذخیره گاه های طبیعی آبزیان را به دنبال داشته باشد که نقش بسیار مؤثر و مهمی در حفظ ذخائر آبزیان برای نسل آینده خواهد داشت.

گفتنی است؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران به همراه رئیس موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور، مدیرکل شیلات هرمزگان و جمعی از مسؤولین کشور و استان در ادامه از فعالیت های پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در غرب هرمزگان بازدید کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: