پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۳۰۹۷
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
0
پول نیوز - دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان ‌کشور گفت: در شرایطی که بنزین یورو ۵ در کشور وجود ندارد و بنزین یورو ۴ در همه مناطق توزیع نمی‌شود، تولید خودروهای با موتور یورو ۵ نقش خاصی در کاهش آلایندگی هوا نخواهد داشت.

خودروی یورو ۵، سوخت مناسب می‌خواهد

 

به گزارش پول نیوز، آرش محبی‌نژاد بیان داشت: در چنین شرایطی استفاده از بنزین یورو ۴ در موتور‌های یورو۵ به کاهش راندمان می‌انجامد و به معنای دور ریختن سرمایه است و موجب افزایش مراجعه صاحبان این خودرو‌ها به تعمیرگاه‌ها می‌شود.
محبی‌نژاد ادامه داد: در ناوگان حدود ۱۷ میلیونی خودرو‌های سواری کشور، نزدیک به ۲ میلیون دستگاه خودروی از رده خارج و همچنین ۱۰ میلیون دستگاه خودروی با استاندارد پایین‌تر از یورو ۲ وجود دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: این خودرو‌ها همراه با موتورسیکلت‌ها، اتوبوس‌ها و کامیون‌ها عمده منابع متحرک آلایندگی کلان‌شهر‌ها هستند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور اظهار کرد: در چنین شرایطی بهتر بود طرح جایگزینی خودرو‌ها و موتور‌های فرسوده با خودرو‌های دارای استاندارد یورو ۴ و همچنین جایگزینی خودرو‌های تجاری و وانت‌های فرسوده پیگیری می‌شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان یادآوری کرد: سالانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور به تولید می‌رسد که حتی اگر ۳۰ درصد آن‌ها با موتور‌های یورو ۵ عرضه شود، چون بنزین با استاندارد یورو ۵ نداریم، با هدف ضربتی کاهش آلودگی هوا همخوانی نخواهد داشت.

وی گفت: یک دستگاه پیکان کاربراتوری فرسوده ۷۰ برابر یک خودروی یورو ۴ آلودگی ایجاد می‌کند، حال آنکه جایگزینی یک خودروی یورو ۴ با یورو ۵ تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش آلودگی به همراه خواهد داشت. محبی‌نژاد ادامه داد: یک موتورسیکلت فاقد استاندارد روز نیز هفت برابر یک خودروی با استاندارد یورو ۲ آلودگی ایجاد کرده و آلایندگی اتوبوس‌ها و کامیون‌ها ده‌ها برابر یک خودروی یورو ۴ است.

محبی‌نژاد درباره جنبه فنی تولید این موتور‌ها خاطرنشان‌کرد: مطابق مشخصاتی که خودروسازان در اختیار قرار می‌دهند، توان تولید موتور‌های یورو ۵ از سوی قطعه‌سازان در کشور وجود دارد.

وی اظهار کرد: انجام چنین طرحی کار پیچیده‌ای نیست، بخشی از قطعات مورد نیاز در داخل وجود دارد، بخشی دیگر باید از خارج تامین شود، همچنین در سیستم موتور و قوای محرکه، نرم‌افزار و ECU باید تغییراتی ایجاد کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.