October 2021 27 / چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰
یک کارشناس پولی و بانکی در گفت و گو با «پول نیوز» خبر داد:
کد خبر: ۳۲۳۰۱۴
۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
0
یک کارشناس پولی و بانکی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون تسهیلات مسکن نتوانسته نقش کارآمد و موثری در خانه دار کردن اقشار هدف و نیازمندان واقعی ایفا کند، گفت: تسهیلات مسکن باید نه در قالب تسهیلات خرید، بلکه باید در قالب تسهیلات ساخت ارائه شود.

افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل گواهی اوراق حق تقدم

به گزارش پول نیوز، احمد قدسی در گفت و گو با «پول نیوز» در تشریح این موضوع گفت: چرا که تسهیلات خرید مسکن تحریک تقاضا می کند، بدون اینکه عرضه مسکن به آن سرعت افزایش پیدا کند و این موجب افزایش قیمت می شود.

وی با بیان اینکه وقتی تسهیلات خرید ارائه می کنند، به دلیل اینکه حجم دارایی های موجود و واحدهای مسکونی موجود محدود است، تزریق پول جدید به آن بخش موجب می شود که حباب شکل بگیرد و قیمت ها افزایش پیدا کند. بنابراین تسهیلات نباید به صورت خرید باشد و باید در قالب ساخت ارائه شود.

عدالت در توزیع تسهیلات

قدسی همچنین با بیان اینکه تسهیلات مسکن باید در پهنه کشور و به فراخور نیاز به صورت روستایی و شهری پرداخت شود و تمرکز بر یک منطقه نباشد، اضافه کرد: پرداخت تسهیلات صرفا در یک نقطه خاص منجر به افزایش قیمت زمین در همان نقطه می شود.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه توزیع تسهیلات باید ملاحظات مربوط به عدالت مدنظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: چون اکنون سیستم بانکی ما منابع را در برخی نقاط خاص در کشور متمرکز می کند که این خود نابرابری را افزایش می دهد.

تسهیلات بلندمدت

این کارشناس پولی و بانکی در ادامه بیان کرد: نکته بعدی این است که تسهیلات مسکن باید با نرخ بهره معقول و به صورت بلندمدت تخصیص یابد. مردم نمی توانند وام های 300 یا 400 میلیون تومان را در طول سه چهار سال پرداخت کنند و توان مالی آن را ندارند و اقساط دریافتی باید متناسب با توان بازپرداخت افراد باشد.

وی با تاکید بر اینکه دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن باید طولانی مدت باشد، گفت: این وام ها حداقل باید در بازه زمانی 15 ساله به متقاضیان ارائه شوند؛ همانطور که در دیگر کشورها وام های 30 ساله به افراد می دهند.  متاسفانه در ایران به دلیل معضل تورم، بانک ها زیر بار تسهیلات بلندمدت با نرخ پایین نمی روند، چرا که باعث زیان دهی آنها می شود. با این حال حتی اگر این تسهیلات کم بهره نباشد، اما حداقل بلندمدت باشد تا بتواند در بخش مسکن اثرگذار باشد.

ارائه تسهیلات کم بهره

قدسی شرط چهارم در ارائه تسهیلات مفید در بخش مسکن را ارائه تسهیلات کم بهره برشمرد و افزود: ترجیحا اگر این وام ها نرخ بهره پایینی داشته باشد، مردم فشار کمتری برای بازپرداخت اقساط متحمل خواهند شد. در صورت تحقق این شروط، تسهیلات مسکن منجر به حرکت و تحول در تولید مسکن در کشور خواهد شد.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه باید سیاست گذار تمرکز خود را روی این اصل قرار دهد که تسهیلات بانک ها وارد تسهیلات غیرمولد نشود، گفت: به طور نمونه نباید به مصارفی که تاثیری در تولید ناخالص داخلی ندارد و یا منجر به ایجاد ارزش افزود نمی شود، تسهیلات اختصاص یابد. یعنی وقتی به یک دارایی تسهیلات داده شود، چون آن دارایی محدود است، این صرفا موجب افزایش قیمت می شود و نباید این اتفاق بیفتد. به طور مثال چون زمین محدود است، وقتی در یک نقطه خاصی از کشور به آن بخش تسهیلات ارائه شود، منجر به افزایش قیمت آن حوزه می شود.

ارائه تسهیلات مرحله ای

قدسی در عین حال با اشاره به یک راهکار دیگر در این بخش عنوان کرد: اگر تسهیلات مسکن به صورت مرحله ای پرداخت شود، در این صورت آن شخصی که تسهیلات گرفته، اگر فعالیت مولد یعنی ساخت مسکن را انجام ندهد، نمی تواند مرحله بعدی تسهیلات  را دریافت کند و طبیعتا این انحراف در تخصیص به حداقل می رسد.

نظارت بر محل مصرف تسهیلات

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نکته آخر این است که چون درنهایت تسهیلات به متقاضی پرداخت می شود و اوست که تصمیم می گیرد با این پول چه کاری را انجام دهد، سیاست گذار نمی تواند روی مصارف این تسهیلات نظارت کاملی را اعمال کند. اما دست کم می تواند بر تسهیلات کلان و بزرگ نظارت کند.

وی با بیان اینکه تعداد تسهیلات خرد بسیار زیاد است و میلیون ها تسهیلات خرد پرداخت می شود که نظارت بر تمام آنها از عهده نهاد مسئول خارج است، افزود: اما می توان بر تسهیلات کلان و میلیاردی این نظارت را اعمال کرد. همچنین بانک ها باید بر تسهیلاتی که به شرکت ها و تشکیلات وابسته به خود می دهند، نظارت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: