کد خبر: ۳۲۳۰۱
۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۵
0
بسیاری از باغ‌های زیتون در سراسر کشور با بازده منفی روبرو است. طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، در کل کشور حدود 73 هزار هکتار باغ زیتون وجود دارد که از این میان امسال حدود 45 هزار تن زیتون برداشت شده است.

ایلنا: اين روزها بايد سراغي از زيتون‌كاران گرفت كه به خوبي چغندر كاران و پنبه كاران را درك مي‌كنند و با آنها همدل شده‌اند.
شايد بتوان زيتون را در كنار ديگر محصولات نابود شده كشاورزي ايران قرار داد چرا كه اين محصول طي دو سال گذشته توليد آن به شدت كاهش يافته و بسياري از زيتون‌كاران نيز دچار خسارت‌هاي بسيار زيادي شدند.
طرح «طوبی» در سال 1372در وزارت کشاورزی تعریف شد تا براساس آن، فضای کشت 4 محصول زیتون، پسته، بادام و فندق افزایش یابد. در این طرح وزارت جهاد سازندگی مکلف شد تا زمين‌هاي قابل کشت را به کشاورزان واگذار کند و وزارت کشاورزی نیز تحقیقات، تامین نهال و ارائه تسهیلات به کشاورزان را بر عهده بگیرد.
اکنون که 15سال از شروع اجرای طرح طوبی می‌گذرد، بسیاری از باغ‌های زیتون در سراسر کشور با بازده منفی روبرو است. طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، در کل کشور حدود 73 هزار هکتار باغ زیتون وجود دارد که از این میان امسال حدود 45 هزار تن زیتون برداشت شده است.
به گفته باغداران، اگر به‌طور میانگین از هر هکتار زمین حدود 3تن زیتون برداشت شود، به نقطه مرزی بین سود و زیان می‌رسيم و اگر برداشت کمتر از این میزان باشد، متضرر می‌شويم.
اما آمار نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در هر هکتار از زمین‌های کشاورزی فقط 1.6 تن زیتون به دست می‌آید که گویای ضرردهی زمین‌های بسیاری از باغداران است. براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، حدود 42 هزار هکتار از زمین‌های زیتون بازده ندارند.
زيتون مانند كلزا به‌عنوان دو محصول اميد بخش كشاورزي ايران محسوب مي‌شد كه متوليان اميد داشتند با سرمايه‌گذاري روي آنها، سهمي از صادرات را به خود اختصاص دهند، اما با گذشت چند سال از اين موضوع حال شاهد نابودي اين دو محصول در كشور شديم.
اين درحالي است كه برنامه‌ريزان كشاورزي ايران براين نكته تاكيد دارند كه زيتون نه تنها توليد آن كاهش نيافته بلكه با افزايش توليد مواجه شده است.
در آن سوي سكه اين كشاورزان هستند كه حال زانو غم بغل گرفته و شايد به ياد گذشته‌هايي بيفتند كه مي‌خواستند زيتون را توليد كنند و شايد هم به اين نتيجه رسيدندكه اگر بار ديگر تاريخ تكرار شود هرگز دست به چنين كاري نخواهند زد.
به گفته كارشناسان سنتي بودن ساختار فرآوري زيتون و كمبود واحدهاي بسته بندي مشتري پسند، كاهش سرمايه‌گذاري آن هم به دليل عدم بازدهي مناسب، افزايش واردات قانوني زيتون و قاچاق زيتون به كشور، ‌عدم توسعه صنايع به تبديل و بسته بندي در اين حوزه از مهمترين عوامل تاثير گذار در كاهش توليد زيتون طي دو سال گذشته در كشور بوده است.
به گفته كارشناسان يكي ديگر از عوامل تاثير گذار در كاهش توليد زيتون عدم تطابق زيتون‌هاي توليدي با اقليم‌هاي متفاوت كشور است و همين امر موجب شده است تا توليد به شدت كاهش يابد.
طي سال‌هاي گذشته هيچ سرمايه‌گذاري خصوصي در حوزه توليد زيتون انجام نگرفته است و همين علت باعث شده است كه در سرمايه‌گذاري‌ها تكيه توليد‌كنندگان بر تسهيلات دولتي باشد و بر همين اساس به طور قطع دغدغه‌اي براي محاسبه سود و زيان نخواهند داشت.
واردات قانوني زيتون نيز باعث شده است تا كشاورزان مانند چغندركاران و پنبه كاران دچار چالش جدي در حوزه توليد و بازاريابي شوند به گونه‌اي كه واردات زيتون خود عاملي براي عدم توسعه كشتزارهاي زيتون شده است و بازايابي محصول و توليد داخل را با مشكل مواجه كرده است.
هم اكنون زيتون به صورت قانوني از كشورهاي عراق، سور يه و تركيه وارد مي‌شود و جالب آن‌كه قاچاق را نيز بايد به واردات زيتون به كشور اضافه كرد.
ورود زيتون قاچاق علاوه بر نابودي بازار زيتون دركشور باعث شيوع انواع آفت‌هاي گياهي شده است و حيات باغ‌هاي زيتون كشور را در معرض خطر جدي قرار داده است.
به گونه‌اي كه اين آفات خود عاملي براي بي‌انگيزه‌گي باغداران زيتون شده است و تاكنون ميلياردها ريال به باغداران زيتون خسارت زده است.
خشكسال و سرمازدگي عامل ديگري براي نابودي مزارع زيتون بوده كه اين مساله در كنار معضلات ديگر تاكنون بسياري از مزارع كشور از جمله مزرعه بلند نظر قم را كه يكي از مزارع توليد زيتون بوده و همچنين مزارع رودبار را به طور كامل از بين برده است.
نكته قابل تامل آن‌كه مسوولين برنامه‌ريز كشاورزي هيچ گونه كمكي در راستاي جبران خسارت به عمل آمده در راستاي خشكسالي و سرمازدگي از كشاورزان به عمل نياوردند و مشكلات نقدينگي و ورشكستگي باغداران زيتون باعث شده است كه زيتون كشور به سرنوشت مشابه سرنوشت چغندركاران و پنبه‌كاران دچار شود.
پرسشي كه قابل تامل است اين است كه چرا مسوولين حاضر نيستند به اين سوالات پاسخ دهند و چرا همچنان وزارت كشاورزي خود را در پاسخ‌هاي كليشه‌اي محصور كرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
کامران اخوان
15:57 - 1389/10/28
باور کنید تولید درحال نابودی است
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.