پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

حقوق ناچیز و دخل و خرجی که هماهنگ نیست؛
کد خبر: ۳۲۳۰۰۵
۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
0
پول نیوز - در تمامی کشورها ازجمله  کشورهای اتحادیه اروپا معلمان مهم ترین رکن جامعه بوده و بیشترین حقوق دریافتی را دارند اما؛ در ایران اینگونه نیست و معلمین جزو اقشار کم درآمد جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار پول نیوز، در سال 98 مصوبه ای برای افزایش حقوق معلمان اعلام شد که عبارت است از افزایش 400 هزار تومانی به علاوه 10 درصد برای سال آینده.

بنابراین مصوبه اگر معلمی 3 میلیون تومان حقوق دریافت می کرد حال باید 700 هزار تومان به حقوق او اضافه شود اما؛ به حقوق کدام معلم اضافه شده است؟

در سال 98 بودجه آموزش و پرورش افزایش یافت ولی تفاوتی در حقوق معلمان دیده نشد بلکه حقوقشان با چندین ماه تاخیر پرداخت شد.

ما در آموزش و پرورش چند نوع نیرو داریم که در میزان پرداخت حقوق آنها عدالتی وجود ندارد. طبق آخرین آمارها میانگین حقوق یک معلم رسمی سه میلیون و 600 هزار تا 4 میلیون تومان است.

به طور تقریبی بیش از  13 هزار نفر معلم قراردادی و 32 هزار معلم حق التدریسی داریم که حقوقشان از دامنه یک میلیون و 600 هزارتومان آغاز و تا 2 میلیون 500 هزار تومان نیز می رسد.

 در این میان حقوق بیش از 8 هزار سرباز معلم زیر یک میلیون تومان است.

معلمان حق التدرسی و قراردادی موظفند ساعات کاری خود را به صورت هفتگی و ماهانه پر کنند و البته حقوق این معلم ها براساس ساعات کاری محاسبه می شود.

براساس اخرین خبرهای دریافتی تقربیا 6 ماه است که معلمان حقوقی دریافت نکرده اما؛ مدارس غیر انتفاعی از این قاعده مستثنی هستند و حقوق معلمان ماهانه پرداخت می شود.

بیشتر بخوانید:

پنتاگون تروریستی شد

خانم ژن خوب میلیاردر شما با جان بیماران بازی کردید!

محمدرضا نیک نژاد کارشناس مسائل آموزش و پرورش در این باره بیان می دارد: ما ۷۰۰ منطقه آموزشی داریم که همه آنها رئیس منطقه دارند و دست کم چند برابر یک معلم حقوق می‌گیرند. این رقم هم با حقوق معلمان ضرب و تقسیم شده است. از اینها گذشته ما فیش های حقوقی ای داشته ایم که در این مدت لو رفته است که حقوق نجومی می گیرند و آن عدد هم در این میانگین گرفتن لحاظ شده است. در واقع حقوق معلم را چگونه محاسبه کرده اند؟ کل حقوق بگیران آموزش و پرورش حقوقشان جمع و بر تعداد حقوق بگیران تقسیم شده است و به عنوان میانگین حقوق معلم اعلام شده است و این ظلم به معلمان است. اینکه می گویند حقوق معلمان ۴ برابر شده و در عین حال می گویند باید ۵۰ درصد افزایش حقوق داشته باشیم و در کنارش این عدد به عنوان میانگین حق معلم اعلام می شود، واقعا جفت و جور نیست.

نیک نژاد بیان می کند: ما نهایت افزایش حقوقی که در این سال ها در حقوق معلم ها داشته ایم یک سالی بود که ۱۸ یا ۱۹ درصد افزایش حقوق بود. مشاورانی که این اطلاعات غلط را می دهند واقعا ظلم می کنند.

امروز هیچ معلمی نیست که بدون شغل دوم اموراتش بگذرد. وقتی می گوییم میانگین حقوق معلمان ۴ میلیون است یعنی ما باید معلمی داشته باشیم که ۶ میلیون هم حقوق بگیرد. مدیر منطقه است که این حقوق را می گیرد نه معلمی که سر کلاس می‌رود.

بیش از 90 درصد بودجه آموزش و پرورش برای حقوق و مزایا است اما؛ این حقوق و مزایا به حیب چه کسانی می رود و چرا امکانات تحصیلی افزایش پیدا نمی کند؟

در کشورهای مختلف برای 13 میلیون دانش آموز بیش از 25 هزار مدرسه وجود دارد اما در ایران تنها 120 هزار مدرسه داریم که اغلب آن ها خسارت دیده هستند و دانش آموزان به سختی از آن استفاده می کنند.

با توجه به اینکه معلمان ایرانی علی رغم زحمات زیادی که میکشند، اغلب حقوق درست و کاملی دریافت نمی کنند سوال اینجاست چگونه می توان انتظار داشت که آموزش درستی برای دانش آموزان داشته باشند؟!

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.