پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۲۹۲۳
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
0
پول نیوز - نرخ تورم آلمان با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه دسامبر به ۱.۵ درصد رسید.

جهش 1.5 درصدی نرخ تورم  آلمان

 

به گزارش پول نیوز، به نقل از رویترز، به نظر می‌رسد پس از ماه ها اجرای سیاست محرک، نرخ تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به مسیر صعودی بازگشته است به گونه‌ای که در دوازده ماه منتهی به دسامبر، نرخ تورم آلمان با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه دسامبر به ۱.۵ درصد رسید تا بیش از پیش به سطح هدف‌گذاری شده نزدیک شود.

این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده چهار ماه اخیر آلمان محسوب می شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت مواد غذایی قرار گرفته است. نرخ تورم در این بخش از ۲.۹ درصد در ماه اوت به ۱.۳ درصد رسیده است. تورم در بخش انرژی منفی شده و به منفی ۱.۱ درصد رسیده است. بالاترین تورم های ثبت شده مربوط به مراقبت های درمانی با ۳.۲ درصد و رستوران و هتلداری با ۲.۱ درصد بوده است. با این حال هنوز این نرخ فاصله زیادی تا نرخ دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی آلمان و اروپا دارد و برخی کارشناسان معتقدند احتمالا کاهش بیش از پیش تورم نیز وجود دارد.

سباستین وانکه، کارشناس اقتصادی در موسسه " کا اف و" گفت: نرخ تورم به مانند یک نفتکش بزرگ در محدوده یک درصدی لنگر انداخته است و توان حرکت رو به جلو را ندارد، شاید حتی با توجه به تضعیف فعالیت های اقتصادی، در ماه های آینده تورم به زیر یک درصد نیز سقوط کند.

نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو، قربانی جنگ تجاری آمریکا و چین و هم‌چنین مساله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شده اند. ماریو دراگی، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا از دولت های اروپایی خواسته است تا برای تقویت رشد اقتصادی و کمک به افزایش نرخ تورم، میزان مخارج خود را افزایش دهند.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم آلمان در ماه سپتامبر به ۰.۶ درصد رسیده است تا اقتصاد این کشور بتواند کاملا از تورم ماهانه منفی که در ماه اوت به ثبت رسید، خارج شود.

متوسط نرخ تورم آلمان در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۳۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژوئن ۱۹۵۰ با منفی ۷.۶۲ درصد بوده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.