پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۲۸۷۹
۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
0
پول نیوز - نرخ تورم ترکیه در سال 2019 به 11.84 درصد رسید.

نرخ تورم در ترکیه به 11.84 درصد رسید

 

به گزارش پول نیوز، به نقل از رویترز، نرخ تورم ترکیه در دوازده ماه سال ۲۰۱۹ به ۱۱.۸۴ درصد رسید که ۱.۲۸ درصد بیشتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالاترین تورم ثبت شده در طول چهار ماه اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش های مختلف بالاترین نرخ تورم مربوط به کافه و رستوران با ۱۳.۱۷ درصد بوده است و پس از این بخش نیز حمل و نقل با ۱۲.۲۱ درصد و مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۰.۸۹ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و کفش با ۴.۵۳ درصد و لوازم منزل با ۹.۷۹ درصد بوده است.

از اکتبر سال گذشته که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالا ترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت؛ شیب افزایش قیمت ها همواره در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه دسامبر خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

ارول گورچان، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه " گدیک یاتیرین" این افزایش تورم را مقطعی می داند: افزایش احتمالی تورم در ماه دسامبر بیشتر به خاطر تضعیف لیر در برابر دلار و افزایش بهای نفت برنت بوده است. وی با بیان این‌که انتظار دارد بانک مرکزی به روند کاهش نرخ بهره خود ادامه دهد افزود: از نظر مقامات بانک مرکزی کاهش بیشتر نرخ بهره در شرایط فعلی اقدام کاملا معقولی خواهد بود.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد با ۰.۵۶ درصد افزایش به ۹.۸۱ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده چهار ماه اخیر محسوب می‌شود.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۶۶ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به می ۱۹۸۰ با ۱۳۸.۷۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۴.۰۱ درصد بوده است. بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم این کشور تا پایان امسال را در سناریوی خوش‌بینانه ۱۲ درصد و در سناریوی بدبینانه ۱۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.