گفت و گوی پول نیوز با دبیر جامعه تورگردانان ایران:
کد خبر: ۳۲۲۷۵۳
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
0
پول نیوز- یک فعال صنعت گردشگری و دبیر جامعه تورگردانان، علل و عوامل افزایش ورود گردشگر به ایران را بررسی کرده و نحوه کسب اطلاعات دقیق از گردشگران را منوط به تهیه فرم های مخصوص دانسته است.

افزایش ورود گردشگر، به علت کاهش ارزش پول ایران است

 

پول نیوز- بر اساس آمار منتشر شده از سوی مقامات دولتی، تعداد گردشگر و توریست وارد شده به کشور در سال 1397 نسبت به سال 1396، بالغ بر 2 میلیون نفر افزایش داشته است و در این میان از کل 7.8 میلیون گردشگر در سال 1397، حدود 2.6 میلیون از کشور عراق وارد ایران شده و این کشور رتبه اول را در این شاخص کسب کرده است.

در همین رابطه، در گفت و گویی با سیدهادی شیرازی، دبیر جامعه تورگردان ایران، علت افزایش تعداد گردشگران به کشور بررسی شده است.

 

*بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده، تعداد گردشگر وارد شده به ایران از رقم 5 میلیون و 800 هزار نفر در سال 1396 به تعداد 7 میلیون و 800 هزار نفر رسید است، شما از این میزان افزایش گردشگر رضایت دارید؟

این ارقام منتشر شده از ورود گردشگر به کشور از سوی نیروی انتظامی اعلام شده است، در نتیجه ورود هر شخص به کشور ثبت شده و  بخشی از این آمار می تواند افرادی باشند که رفت و آمدهای مرزی دارند و شاید از نظر اقتصادی کمکی که یک گردشگر خارجی به کشور ما می کند، نتواند انجام دهد.
بخش عمده ایی از این آمار برمی گردد به کسانی که برای زیارت می آیند. در شرایطی که تحریم برقرار شده و سایت های وزارت خارجه کشورهای اروپایی، وضعیت کشور ما را زرد و قرمز اعلام کرده اند و سفر به ایران را توصیه نمیکنند و از شهروندان خود می خواهند از سفر به ایران پرهیز و یا در سفر برخی مسائل را مراعات کنند, این عوامل باعث کاهش گردشگر اروپایی شده است.
با توجه به این که نرخ ارز بالا رفته و پول ما قدرت خود را از دست داده است، استقبال گردشگرهای زیارتی منطقه و کشورهای همسایه، به ایران بیش تر شد زیرا با پول کمتری می توانند به ایران سفر کنند و اقامت طولانی مدتی داشته باشند.
در نتیجه بخش عمده ای از این آماری که اعلام شده، زیارتی است و از کشورهای همجوار آمده اند و از فرصت استفاده کرده و به ایران آمده اند.

 


* 93 درصد گردشگران خارجی در سال 1397 مربوط به 10 کشور منطقه است از جمله عراق،جمهوری آذربایجان،کویت، بحرین و هند یعنی است.
آیا به عنوان یک فعال در صنعت گردشگری، این موضوع را مطرح نکرده اید که یک شاخص بهتری در زمینه ورود گردشگر ارائه و گردشگرانی که به ایران آمده و در هتل سکونت پیدا می کنند، به عنوان گردشگر و توریست محسوب شوند؟

 

-شاید احراز این مطلب برای کشور ما، در حال حاضر کار سختی باشد. وقتی ما وارد کشورهای دیگر می شویم به ما برگه ای می دهند که باید آن را پر کنیم و در آن برگه باید هتل محل اقامت خودمان را نوشته و اگر در جای دیگری سکونت پیدا می کنیم باید بنویسیم و آدرس آنجا باید اعلام شود.
همچنین موقع خروج باید توضیح داده شود افرادی که به این کشورها رفته اند به چه منظوری وارد شده و چند شب اقامت کرده و آیا در هتل بوده یا نبوده و آیا توریست بوده یا تاجر.
همه این موارد و نکات با آن فرم ها قابل تفکیک است ولی وقتی ما در ایران چنین فرمی را نداریم به نظرم کار دشواری است که وزارت گردشگری بتواند این ورودی ها را تفکیک کند و البته غیر ممکن نیست ولی کار بسیار سختی است.

 

افزایش ورود گردشگر، به علت کاهش ارزش پول ایران است


*وزارت میرات فرهنگی و گردشگری ایران می تواند این فرم ها را از وزارتخانه های سایر کشورهای یا سازمان جهانی گردشگری دریافت کند و آیا این نوع تبادلات برای دریافت و استفاده این فرم ها غیر ممکن است؟

 

-دریافت این فرم ها غیر ممکن نیست و حتی اگر وزارتخانه بخواهد آژانس های مسافرتی سراسر کشور هم می توانند این اطلاعات را دریافت کنند. آژانس هایی که تورهای خارجی دارند می توانند این کار را انجام داده و آن اطلاعات را به وزارتخانه بدهند.
تهیه این فرم ها و جمع آوری اطلاعات، کار دشواری نیست، اما رسیدن به این مطلب که تهیه این اطلاعات جزو الزامات کار ما هست یا نه، در مرحله اول وزارت گردشگری باید قرار گیرد.
به طور طبیعی هر اقدامی، هزینه ای داشته و تهیه، توزیع و پر کردن آنها، هم برای وزارت گردشگری زمان بر و هم برای نیروی انتظامی هزینه زا خواهد بود به دلیل این که این فرم ها را باید دریافت کند، بعد این فرم ها دسته بندی شده و اطلاعات آنها وارد سیستم شود.
یک دفتر و سازمانی باید ایجاد شود و اطلاعات دریافتی از آژانس های مسافرتی را وارد سیستم کرده و برای آن سیستم نیز باید نرم افزاری تهیه شده باشد که بتواند این قابلیت را داشته باشد که ما هر گزارشی که از آن می خواهیم، بگیریم.
فرض کنید باید بتواند اطلاعات و گزارش هایی از قبیل اینکه یک گردشگر  چند روز در کشور اقامت داشته، از کدام کشور، چه تعداد مرد و یا زن بودهاست را به ما بدهد. در آن حالت، همه این آمارها قابل دسترسی خواهد بود.

 

*به عنوان جامعه تورگردانان ایران، آیا به طور غیر رسمی تلاش نکردید که آمار نسبتاً مناسبی تهیه کرده و اعضای این انجمن یا اعضای انجمن های گردشگری از آن استفاده کرده و برنامه ریزی درستی برای جذب توریست داشته باشند؟

 

-درست است که جامعه تورگردانان ایران و اتاق های بازرگانی و وزارتخانه های مرتبط، اطلاعات مربوط به هر کسب و کاری را در اختیار صنوف قرار دهند تا آنها در ارتباطات بین المللی خودشان بهتر فعالیت کنند و مطمئن تر قدم بردارند.
اما با توجه به این که ما الان فاقد این اطلاعات هستیم، فعلا در صنف خودمان به صورت سنتی و قدیمی کار را جلو می بریم یعنی تحقیق بازار با خودمان و همکاران است. اطلاعاتی که ما دریافت می کنیم ممکن است از طریق نمایندگان اقتصادی در سفارتخانه های ایران باشد و بنا به دلایلی ما بتوانیم این آمارها را گرفته و از آنها استفاده کنیم یا این که این اطلاعات را با مطالعه اوضاع و احوال اقتصادی کشورهای مختلف به دست آوریم.
در نمایشگاه های گردشگری نیز، برخی آژانس های مسافرتی حضور پیدا کرده و ایران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند و ما از این طریق هم اطلاعات کسب می کنیم.

 


*آژانس های خدمات مسافرتی ایران که به نظر شما تحقیقات را به صورت سنتی انجام می دهند، آیا این کار جامعیت داشته که در جذب توریست موفق تر باشند؟

 

-ما در حال حاضر این کار را به صورت سنتی انجام می دهیم و شاید بهتر باشد تحقیقات بازار به وسیله نمایندگان دولت و اتاق بازرگانی، در کشورهای مختلف انجام شود. یکی از نمایندگان تجاری ایران در چین، اطلاعاتی را برای ما ارسال کرد که ارزش یوان چین رشد کرده است و در نتیجه دولت چین می خواهد مردم را ترغیب کند که به سفرهای خارجی بروند تا برابری واحد پول ملی را با دلار حفظ کند و ارزش یوآن بیشتر افزایش پیدا نکند و نتوانند صادرات را انجام بدهند.
ما از آن فرصت استفاده کرده و از طریق وزارت خارجه و سفیر ایران در کشور چین و همین طور سازمان میراث فرهنگی و گردشگرِی و تلاش های خودمان، یک قرارداد را با چین منعقد کردیم.
خیلی اوقات، نمایندگان تجاری و اقتصاد کشور ما در کشور مقابل تاثیرگذار بوده یا تحقیقاتی که سفارتخانه های ما یا اتاق های بازرگانی در این زمینه انجام می دهند.

 

*در سال های اخیر تعدادی از اتباع چین، در ایران واحد مسکونی اجاره کرده و از چینی هایی که به عنوان توریست به ایران می آمدند با هزینه کمتر پذیرایی می کردند. آیا آن قضایا ادامه دارد؟

 

-هنوز به صورت جسته و گریخته، مواردی وجود دارد و هنوز هم عده ایی هستند که این کار را انجام می دهند. بعضاً در این بازار نقص هایی وجود دارد و این هم از نکات منفی آن است.

 

*در سال 97 اعداد 947 هزا رگردشگر از ترکیه به ایران سفر کرده اند. این گردشگران از چه نوع توریست هایی هستند؟

 

-شامل همه نوع می شود و هم علویون هستند و هم گردشگران.

 

*در سال های قبل، تعداد کمی گردشگر از ترکیه به ایران می آمدند. این که به یک میلیون رسیده جالب توجه است.


-بله. خوشبختانه سهم ما از بازار گردشگری ترکیه در سال های اخیر آرام آرام افزایش پیدا کرده و این جای بسیار خوشحالی دارد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: