پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۲۷۴۷
۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
0
پول نیوز - اقتصاد عربستان در سه ماهه سوم سال 2019 با 0.46 درصد کوچکتر شد و دلیل آن کاهش تولید نفت این کشور است.

رشد اقتصادی عربستان 0.46 درصد ضعیف شد

 

به گزارش پول نیوز،  به نقل از رویترز، اطلاعات مرکز آمار عربستان نشان می‌دهد تولید در بخش نفت 6.43 درصد کاهش یافت ولی به خاطر فعالیت بخش خصوصی، تولیدات غیر نفتی 4.33 درصد افزایش داشت.

اقتصاد عربستان از نظر فصلی در سه ماهه سوم 0.19 درصد کوچکتر شد.

این اطلاعات پس از آن منتشر شد که عربستان پیش‌بینی رشد اقتصادی را در بودجه خود از 0.9درصد سال 2019 تا 0.4 درصد پایین آورد. رشد اقتصادی عربستان به خاطر قیمت پایین نفت و کاهش تولید نفت خام ائتلاف اوپک+ ضربه خورده است.

اوپک و متحدانش توافق کردند پانصد هزار بشکه دیگر از تولید خود را تا مارس 2020 کاهش دهند .این کاهش تولید بر رشد اقتصادی عربستان در اوایل 2020 تاثیر می گذارد.

دولت عربستان انتظار دارد رشد واقعی تولید ناخالص داخلی کشور در 2020 برابر با 2.3 درصد باشد.

معدن کاری که 38.2 درصد تولید ناخالص داخلی عربستان را تشکیل می دهد با 6.39 درصد بیشترین کاهش را داشت. تولید نفت خام و گاز طبیعی هم 6.52 درصد پایین آمد.

پالایش نفت خام هم 6.11 درصد افت کرد که باعث کاهش 2.4 درصدی تولید کارخانه ای شد. تولید کارخانه‌ای 12% تولید ناخالص داخلی عربستان را تشکیل می‌دهند.

رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه سوم 2019 نتیجه توسعه 8 درصدی تجارت خرده فروشی و عمده فروشی بود. امور مالی، بیمه، بخش مسکن و خدمات هم 6.28 درصد رشد داشت.

به گفته اقتصاددان ها، سرمایه گذاری های عربستان در پروژه های غیر نفتی به کمک صندوق سرمایه گذاری عمومی، فعالیت های اقتصادی این کشور را در 2020 پیش می‌برد.

طبق طرح محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درآمد فروش سهام آرامکو در بورس در بخش غیر نفتی سرمایه گذاری میشود تا وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.