پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

وقتی که هیئت مدیره از درآمدهای شرکت بی خبر است!
کد خبر: ۳۲۲۶۰۱
۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
0
پول نیوز - «کی بی سی» از محلی تکراری قصد افزایش سرمایه دارد اما؛ نکات جالب توجهی در گزارش توجیهی به چشم می خورد که دیدن این سریال تکراری را کمی شیرین می کند.

به گزارش واحد تحلیل و ارزیابی پول نیوز (تاپ)، شرکت «کی بی سی» اعلام کرده قصد افزایش سرمایه دارد و قرار است به زودی با سرمایه 410 میلیارد ريالی به فعالیت خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، هیئت مدیره این شرکت داروساز قصد دارد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی سرمایه 290 میلیارد ريالی کنونی را 41 درصد افزایش دهد.

هدف از این افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالي از طريق جلوگيری از خروج سرمايه در گردش بابت پرداخت سود سهام و همچنین، افزايش سودآوری عنوان شده است.

بر مبنای گزارش توجیهی هیئت مدیره، در صورت انجام افزایش سرمایه سود خالص سال 98 در محدوده 131 میلیارد ريال قرار خواهد گرفت. نکته جذاب داستان این است که در این گزارش مبلغ فروش برای کل سال 98 حدود 1703 میلیارد ريال برآورد شده؛ در حالی که طی دوره 9 ماهه 2260 میلیارد ريال درآمد شناسایی کرده است.

نمایش سریال تکراری افزایش سرمایه در «کی بی سی»

حال بر چه اساسی مبلغ درآمد دوره 12 ماهه کمتر از 9 ماهه پیش بینی شده جای سوال دارد؟!

بنابراین، بر اساس تصورات هیئت مدیره، باید در انتظار سودی بیش از آن چه که در گزارش هیئت مدیره ذکر شده بود.

در این گزارش ذکر شده 300 میلیارد ريال نیز تسهیلات بانکی دریافت خواهد شد که این خود نیز بر هزینه مالی شرکت خواهد افزود. در سال 97 «کی بی سی» بیش از 100 میلیارد ريال هزینه مالی پرداخت کرد که معادل 44 درصد سود عملیاتی بود. در 6 ماهه نخست سال 98 نیز 114 میلیارد ريال هزینه مالی به ثبت رساند.

نکته قابل توجه این است که «کی بی سی» از بدو تأسیس تاکنون در 5 نوبت افزایش سرمایه داده که تمام آن ها از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی بوده و هیچ زمانی به سراغ محل های دیگر افزایش سرمایه نرفته است. این در حالی است که بر اساس آخرین صورت مالی منتشر شده، سود انباشته اندکی بیش از مبلغ کنونی سرمایه است و می تواند بخشی از آن را به سرمایه تبدیل کند. بحث تجدید ارزیابی دارایی ها برای شرکتی که در دهه 30 تأسیس شده، جای خود دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.