پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 22 / چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۲۵۳۴
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
0
پول نیوز - بانک مسکن در راستای الزامات مبارزه با پولشویی و فعالیت های سوداگرانه بانک مرکزی، رعایت سقف حواله های غیرحضوری در تراکنش های روزانه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را در دستور کار قرار داد.

تعیین سقف 100 میلیون تومانی برای حواله های غیرحضوری

 

به گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز، بانک مسکن در یک اطلاعیه رسمی، جزییات ابلاغیه جدید بانک مرکزی را تشریح کرد. بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی در تاریخ 20 آذر ماه سال 1398، در راستای اعمال کنترل دقیق تر بر مبادلات پولی و از میان برداشتن زمینه سوءاستفاده از زیرساخت های پرداخت و تسویه برای فعالیت های سوداگرانه، سقف حواله های غیرحضوری مبتنی بر حساب اعم از درون بانکی و بین بانکی، برای هر شخص در یک روز، یک میلیارد تومان تعیین شده است. در نتیجه با توجه به عملی شدن این موضوع، کنترل های لازم در کانال های الکترونیکی ارایه خدمت (اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و ...)، از سوی حوزه فناوری اطلاعات بانک مسکن اعمال خواهد شد.

پیش تر، بانک مرکزی در اطلاعیه خود در پایگاه اطلاع رسانی خود عنوان کرده بود که در ادامه اجرای الزامات مبارزه با پولشویی و مدیریت جریان وجوه در کشور، از بیستم آذر ماه، تراکنش های کلیه سامانه های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه های غیر حضوری به 100 میلیون تومان محدود می شود. بر این اساس، کلیه بانک ها و موسسات اعتباری نیز موظفند این محدودیت را برای تراکنش های درون بانکی در درگاه های غیر حضوری خود اعمال کنند. روابط عمومی این بانک تاکید کرد که مشتریان بانک ها می توانند برای انجام تراکنش های بالاتر از این مبلغ کماکان به شعب بانک ها مراجعه کنند.

از نگاه کارشناسان، این موضوع گامی است در جهت محدود کردن فعالیت هایی که به منظور پولشویی صورت می گرفته است، همچنین با توجه به محدود شدن این تراکنش ها، فعالیت های سوداگرانه که با هدف خرید و فروش در بازارهای دارایی صورت می گرفت، محدودتر از قبل می شود. اعمال این گونه محدودیت ها حتی در بانک های پیشرفته دنیا نیز صورت می گیرد و حتی در برخی از بانک ها، سرعت انتقال تراکنش ها به بیش از یک روز نیز می انجامد.


از سوی دیگر، در نظام های پولی توسعه یافته باید مبنای هر تراکنش به صورت دقیق بررسی شود و این حساسیت ها برای تراکنش ها با مبالغ بالا، بیشتر خواهد شد. از این رو، بانک مرکزی نیز در راستای افزایش شفافیت این اطلاعیه را ابلاغ کرده و بانک مسکن، نیز آن را در دستور کار قرار داده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: