پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 22 / چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۲۵۰۹
۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
0
پول نیوز - نرخ تورم ترکیه در پایان سال میلادی به 11.56 درصد رسیده است.

نرخ تورم در ترکیه به 12 درصد نزدیک شد

 

به گزارش پول نیوز، به نقل از رویترز، هر چند که نرخ تورم ترکیه در ماه دسامبر احتمالا در سطحی کمتر از نرخ ۱۲ درصدی پیش بینی شده قبل بوده است، اما انتظار می‌رود که تورم در ماه دسامبر به ۱۱.۵۶ درصد برسد. اکتبر امسال نرخ تورم ترکیه به ۸.۵۵ درصد رسیده بود که کمترین تورم ثبت‌شده امسال در این کشور محسوب می‌شد اما طبق پیش‌بینی جدید، نرخ تورم ماه دسامبر در سناریو بدبینانه ۱۱.۹ درصد و در سناریو خوش بینانه ۱۱.۲۳ درصد خواهد بود.

از اکتبر سال گذشته که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالا ترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت؛ شیب افزایش قیمت ها همواره در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه دسامبر خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

با این حال ارول گورچان، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه " گدیک یاتیرین" این افزایش تورم را مقطعی می داند: افزایش احتمالی تورم در ماه دسامبر بیشتر به خاطر تضعیف لیر در برابر دلار و افزایش بهای نفت برنت بوده است. وی با بیان این‌که انتظار دارد بانک مرکزی به روند کاهش نرخ بهره خود ادامه دهد افزود: از نظر مقامات بانک مرکزی کاهش بیشتر نرخ بهره در شرایط فعلی اقدام کاملا معقولی خواهد بود.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۸۱ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به می ۱۹۸۰ با ۱۳۸.۷۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۴.۰۱ درصد بوده است. بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم این کشور تا پایان امسال را در سناریوی خوش‌بینانه ۱۲ درصد و در سناریوی بدبینانه ۱۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: