پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۲۴۴۱
۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
0
پول نیوز- احسان قدیری کارشناس حوزه دولت الکترونیک، در یادداشتی اختصاصی در تحلیل کندوکاو ارتقای رتبه بین المللی ایران در حوزه دولت الکترونیک این طور نوشت:

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، رتبه  ایران در حوزه دولت الکترونیک از ۱۰۶ در سال ۲۰۱۶ به ۸۶ در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش داشته و ارتقای رتبه ایران در حوزه دولت الکترونیک تحقق پیدا کرده است.

گفتنی است؛ شاخص سازمان ملل در زمینه دولت الکترونیک، سه جنبه و زیرشاخص دارد که یک جنبه، زیرساخت بوده، دوم منابع نیروی انسانی است و یک شاخص دیگر در زمینه سایت‌های اینترنتی بود که بعداً خدمات الکترونیکی، جایگزین آن شد.

با بررسی این سه زیرشاخص، وضعیت هر کشور مشخص شده و بر مبنای آن، وضعیت کشور‌های مختلف رتبه بندی می‌ شود. البته سازمان ملل در سال‌های قبل، به کشور‌های در حال توسعه، خیلی توصیه می‌کرد که «کاربرد» درست کنند.

بهترین رتبه ایران در دنیا و در همه سال‌های گذشته ۹۸ بود و در سال ۲۰۱۸، مجدداً رتبه ایران به زیر ۱۰۰ رسیده. در سال‌هایی که رتبه ایران، بهتر بوده «نیروی انسانی» ما نسبت به برخی کشور‌ها وضعیت بهتری داشت و حتی به طور نسبی زیرشاخص «زیرساخت» نیز، بهتر بود.

اساساً شاخص خدمات بر خط یا آنلاین ایران، از کشور‌های دیگر پایین‌تر بود یعنی در ایران، کاربرد‌های دولت الکترونیک کمتر بوده. به تعبیری ممکن است اینترنت در یک کشور وجود داشته باشد، اما استفاده از آن، اهمیت زیادی دارد.

استفاده از اینترنت به این دلیل اهمیت دارد که می‌توان با دولت الکترونیک به مردم خدمات داد چرا که اینترنت و دولت الکترونیک، در همه دنیا رشد کرده و در ایران هم رشد کرده است.

از طرفی شاخص سازمان ملل نیز هر دو سال، یکبار اعلام شده و کشور‌ها را رتبه بندی می‌کند.

به طور اساسی، من شخصاً می‌بینم که در ایران در زمینه دولت الکترونیک، رشد اتفاق افتاده و تجربه جهانی هم نشان می‌دهد برخی کشورها، در مدت ۲ سال، جهش بسیار بزرگ در زمینه تحقق دولت الکترونیک داشته اند.

برای مثال در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ میلادی یا فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، این کشور‌ها جهش‌های قابل توجهی داشتند. برخی کشورها، یک دفعه کاربرد‌های زیادی ایجاد کرده و رتبه خودشان را ارتقا دادند و در این زمینه کشور‌هایی مثل مغولستان و قزاقستان موفق بودند و حتی کشور‌های شمال آفریقا، اقدامات خوبی انجام دادند.

در منطقه ما، کشوری مثل بحرین، اقدامات خوبی در زمینه تحقق دولت الکترونیک انجام داد و همین طور، امارات متحده عربی و این نوع کشور‌ها در برخی سال‌ها رشد‌های خیره کننده‌ای داشتند.

البته این طور نیست که بگوییم نهایتاً دولت الکترونیک تحقق پیدا کرده و به پایان می‌رسد. این موضوع را راجع به هیچ کشوری و در هیچ حوزه‌ای نمی‌شود گفت و مثلاً در صنعت خودرو، بهبود دادن خودرو متوقف نمی‌شود چرا که ما نمی‌توانیم بگوییم کیفیت خودرو، کاملا تحقق یافته و دیگر در این صنعت نمی‌توان رشد داشت و در صنعت ساختمان و صنعت انرژی، نیز همین طور است.

لازم به ذکر است که پیشرفت علم و تکنولوژی، مسائل جدید و اهداف جدید را مطرح کرده و بنابراین، همیشه ظرفیت برای رشد وجود دارد.

خیلی از کشور‌های پیشرو در دولت الکترونیک، بیست سال پیش یا ۱۰ سال پیش به اهداف خود رسیدند و البته مزایا و خاصیت‌های تحقق دولت الکترونیک، مثل خاصیت‌های اینترنت است و این مزایا را دولت الکترونیک هم دارد.

برای مثال، انجام کار‌ها بدون نیاز به مراجعه حضوری، امکانپذیر شده و در این چارچوب خدمات به طور ۲۴ ساعته و در هر جا ممکن شده و همچنین عدالت در دسترسی به خدمات مورد نیاز دولتی نیز، تحقق پیدا می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.