پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۲۴۲۸
۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
0
پول نیوز - در حالی که نرخ مسکن در تهران طی دو سال اخیر بسیار رشد کرده اما؛ هنوز می‌توان با نقدینگی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان آپارتمان خریداری کرد.
به گزارش پول نیوز، واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع با سهم ۳۰ درصدی از معاملات مسکن شهر تهران بیشترین تقاضا را از نظر متراژ به خود اختصاص می‌دهد؛ گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که این نوع واحدها بیشتر در محدوده جنوب، غرب و شرق تهران وجود دارد. واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر با سهم ۱۱.۶ درصد و خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متر با سهم ۱۱.۴ درصد در رتبه‌های بعدی از نظر تعداد معاملات قرار دارند. به طور کلی خانه‌های کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۷ درصد از معاملات را به خود اختصاص می‌دهد.

اغلب زوجینی که دو سال قبل از طریق وام، قصد خرید مسکن داشتند طی یک سال اخیر با رشد لجام‌گسیخته قیمت‌ها از خرید بازمانده‌اند. تا نیمه سال ۱۳۹۶ با نقدینگی حدود ۲۰۰ میلیون تومان می‌شد در مناطق میانی تهران آپارتمان ۵۰ متری خریداری کرد اما هم‌اکنون یک واحد ۵۰ متری بالای پنج سال در این مناطق حدود ۵۰۰ میلیون تومان نرخ دارد که البته با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، قیمت‌ها متفاوت است.

اگر نقدینگی شما کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان است و قصد خرید آپارتمان نوساز دارید در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی می‌توانید به هدف خود برسد. اگر بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان هزینه کنید در تهرانپارس، حکیمیه، نارمک، تهران‌نو، قاسم‌آباد و برخی دیگر از محله‌های شرق تهران می‌توانید با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، آپارتمان خریداری کنید. در صورتی که سن بنا برایتان اهمیت ندارد می‌توانید با ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در پونک، جنت‌آباد، ‌شهران، طرشت و برخی دیگر از محله‌های واقع در غرب تهران آپارتمان با عمر بنا و موقعیت مختلف خریداری کنید. جست‌وجوی فایل‌های فروش ملک نشان می‌دهد اغلب واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در مناطق جنوب، غرب و شرق واقع شده است.

در محله باغ آذری یک آپارتمان ۶۵ متری نوساز با امکانات کامل (پارکینگ، انباری و آسانسور) ۴۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یک واحد ۵۴ متری ۱۲ سال ساخت با امکانات کامل در محله سلسبیل نیز ۴۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. آپارتمانی ۵۴ متری هفت سال ساخت با کلیه امکانات در محله مسعودیه به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. در خیابان درختی تهرانپارس یک آپارتمان ۵۳ متری سه سال ساخت رو به آفتاب، دارای پارکینگ و انباری آسانسور به مبلغ ۶۷۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در حکیمیه، خیابان سازمان آب، یک واحد ۶۰ متری نوساز با امکانات کامل ۶۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

بازار مسکن در مسیر تناقض
رصد بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد عرضه در هیچ یک از دامنه‌های قیمتی، متراژی و منطقه‌ای با تقاضا همخوانی ندارد. آبان ماه ۱۳۹۸ واحدهای کمتر از۸۰ متر مربع ۵۷ درصد از معاملات را به خود اختصاص داد؛ در حالی که حدود ۷۰ درصد فایل‌های موجود در دفاتر املاک را واحدهای بالای ۸۰ متر مربع تشکیل می‌دهد.

در دامنه نرخ هر متر مربع نیز معاملات واقعی در محدوده شش تا ۱۵میلیون تومان به میزان ۶۷ درصد انجام شده است. این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد فایل‌ها در بازار به واحدهای دارای نرخ بیش از ۱۵ میلیون تومان اختصاص دارد.

توزیع فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی نیز از وجود نوعی تناقض حکایت دارد. آپارتمان‌های دارای ارزش کلی ۹۰۰ میلیون تومان در آبان ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۳ درصد از معاملات را شامل شد. گشتی در فایل‌های آماده‌ی فروش حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد بازار عرضه را آپارتمان‌های دارای نرخ بیش از ۹۰۰ میلیون تومان در بر گرفته است.

از سوی دیگر کانون منطقه‌ای تقاضا به ترتیب در ۱۰ منطقه‌ی۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱ و ۱۱ است اما در این خصوص نیز پارادوکس‌هایی مشاهده می‌شود. به طور مثال منطقه ۱ از نظر تعداد معاملات در رده نهم قرار دارد؛ در حالی که این منطقه یکی از سه منطقه‌ی دارای بیشترین تعداد آپارتمان‌های آماده فروش است. منطقه ۳ نیز در کانون خرید و فروش نیست اما سهم قابل توجهی از واحدهای کلیدنخورده در آگهی‌های ملکی را به خود اختصاص می‌دهد. درخصوص منطقه ۵ با وجود پیشتازی از نظر تعداد معاملات، حجم بالایی از واحدهای خالی شهر تهران را در بر می‌گیرد.

طبق آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته و این در حالی است که تقاضا برای خرید ملک در تهران همواره وجود دارد و تنفس بخش عرضه فقط در دوره‌های پس از جهش نرخ اتفاق می‌افتد. در این شرایط کمبود آپارتمان‌های ریزمتراژ ارزان نرخ در بازار مسکن شهر تهران به شدت احساس می‌شود. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که فاصله عرضه تا فروش آپارتمان‌های کوچک متراژ و ارزان نرخ به مراتب کمتر از واحدهای بزرگ متراژ است و فشار تقاضایی در واحدهای کوچک مشاهده می‌شود که سازندگان می‌توانند در تعریف پروژه‌های جدید به این موضوع توجه کنند.

آبان‌ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد کاهش داشته است. هم‌چنین متوسط نرخ خرید فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
برچسب ها: مسکن ، تهران ، خرید ، آپارتمان ، بودجه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.