پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۲۳۹۲
۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
0
یادداشت اختصاصی برای «پول نیوز»/ احمد کیمیایی اسدی

پول نیوز-احمد کیمیایی اسدی، نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران در یادداشتی اختصاصی برای پول نیوز نوشت:

 

در سال های اخیر، به طور مداوم نامگذاری سال ها بر اساس مسائل حوزه اقتصادی بوده که این موضوع نشان می دهد دغدغه اول مسئولین کشورمان، مسائل اقتصادی است. در این میان قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانونی بود که چند سال قبل به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پیش نویس این قانون را اتاق بازرگانی ایران تهیه کرده بود. در همان روزهای اول بعد از تصویب این قانون، دولت احمدی نژاد به طور رسمی اعلام کرد که این قانون را اجرا نمی کند اما در دولت اول و دوم روحانی، وعده داده شد که این قانون را اجرا می کنند.
متاسفانه ما در عمل دیدیم که اتفاق خاصی نیفتاد و وضعیت تولید ما در همان پیچ و خم های اداری و موجود در فضای کسب و کار مانده است.

 

از طرفی، بعد از این که ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای(برجام) به صورت یک جانبه، خارج شد تحریم ها در حال بازگشت بوده و این وضع ایجاب می کند که ما اجرای صحیح قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار را جدی بگیریم.
اخیراً در پژوهشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام داده، اعلام شده که 25 درصد از این قانون اجرا شده و چیزی نزدیک به 50 درصد از آن اساساً اجرا نشده و در عین حال 25 درصد از این قانون نیز به صورت ناقص اجرا شده است.

 

جالب این است که آن 25 درصدی هم که اجرا شده ، بخش ضعیف قانون بوده و بخش های اصلی که در فضای کسب و کار تحول ایجاد می کند، به صورت ناقص اجرا شده یا اصلاً اجرا نشده است.
این وضعیت فعلی می طلبد به رونق تولید توجه کنیم چرا که ما احتیاج به ایجاد اشتغال داریم و دولت باید به طور جدی به این جنبه ها توجه کند.

 

متاسفانه فضای موجود، فضایی است که پیش از این و در چند دهه اخیر تجربه نشده و فضای خیلی سختی است. از یک طرف ما دولتی داریم که به صورت خیلی محافظه کارانه و دست به عصا راه رفته و از آن طرف نیز، مخالفان دولت، به شدت علیه آن فعالیت می کنند.
به نظر می رسد ما از هر دو طرف، لطمه می خوریم و تا دولت بخواهد به خودش بجنبد و قانونی را تهیه کرده و آن را اجرا کند، مخالفین دولت آن را کنار زده اند.

 

اساساً دولت ما، دولتی نیست که خیلی چابک و سر حال باشد و بتواند سریع در حوزه های خارجی، به طور موفق عمل کرده و از طرفی مخالفان داخلی را به نحوی توجیه کند.
من فکر می کنم با وضعیتی مواجه شده ایم که سر در گم است ولی نمی خواهم بگویم وضعیت فعلی، بحرانی بوده و فقط وضعیت خیلی خاصی است.
هنوز سیاستمداران ما، این وضعیت را درک نکرده و هنوز هم با همدیگر دعواهای سیاسی کرده و به فکر اقتصاد و معیشت مردم نیستند یا هنوز هم فکر می کنند مثل سال های گذشته می توانیم نفت صادر کرده و دلارهای نفتی به دولت کمک کند.

 

در حال حاضر، شاید یک مقدار سخت باشد که درباره بودجه سال 1399 صحبت کرده و بگوییم این بودجه بدون استفاده از درآمد نفت می تواند محقق شود ولی در عین حال از آن طرف هم می خواهیم روند معیشتی مردم و سفره مردم، کوچکتر نشده و رفاه مردم از وضع فعلی کمتر نشود.
به نظر می رسد کار خیلی سختی در پیش داریم و در چنین وضعی، این نیاز احساس می شود که دولت، قوه قضاییه، مجلس و بخش خصوصی و مخصوصاً اتاق بازرگانی و صنایع به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی، باید همه در یک راستا و جهت حرکت کرده و اگر هم اختلاف نظری وجود دارد باید آن را کنار گذاشته و متحد عمل کنند.
ما اگر بخواهیم همین نیرو و توان فعلی را صرف خنثی کردن نیروهای داخلی و مخالفت های داخلی کنیم، فکر می کنم سال 1399، با یک وضعیت خیلی بد از نظر تورم و اشتغال منفی رو برو شویم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.