پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۲۳۴۹
۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
0
پول نیوز - نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت: ماده ۱۴۹ قانون کار به تامین مسکن برای کارگران مربوط است و آیین‌نامه مربوطه سالهاست که تدوین و تهیه نشده است و روز گذشته این آیین نامه تهیه و منتظر تصویب دولت است.

آیین نامه تأمین مسکن کارگران منتظر تصویب دولت

به گزارش پول نیوز، علی خدایی درباره دویست و هشتاد و ششمین جلسه شورای عالی کار گفت: جلسه دویست و هشتاد و ششمین جلسه شورای عالی کار با موضوع اصلاح آیین نامه تبصره دو ماده ۱۴۹ قانون کار (مسکن کارگران) برگزار شد.

وی ادامه داد: ماده ۱۴۹ قانون کار به تأمین مسکن برای کارگران مربوط است و آیین‌نامه مربوطه سالهاست که تدوین و تهیه نشده است. در راستای این ماده قانونی کارفرمایان مکلف هستند با تعاونی‌های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین‌خانه‌های شخصی مناسب همکاری لازم را بنمایند و همچنین کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه یا محل‌مناسب دیگر می‌باشند.


‌تبصره ۱ - دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط همکاری لازم را بنماید.

‌تبصره ۲ - نحوه و میزان همکاری و مشارکت کارگران، کارفرمایان و دستگاه‌های دولتی و نوع کارگاه‌های بزرگ مشمول این ماده طبق آیین‌نامه‌ای‌خواهد بود که توسط وزاری کار و امور اجتماعی و مسکن و شهرسازی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

وی ادامه داد: نمایندگان کارگران در مراحل تدوین آیین نامه تبصره دو ماده ۱۴۹ قانون کار حضور داشتند. این آیین نامه آخرین بار در سال ۷۰ نوشته شده و اصلاح نشده بود. روز گذشته این آیین نامه اصلاح شد، تعریف کارگاه‌های بزرگ در این آیین نامه گنجانده شد. کارگاه‌های بزرگتر از ۱۵۰ نفر کارگاه بزرگ تلقی می‌شوند، در آن قانون کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف شدند با تشکیل کمیته‌ای متشکل از (نمایندگان وزارت صنایع، وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه) کارگاه‌هایی که واجد شرایط هستند و از نظرسوددهی سودی خوبی دارند، را صاحب مسکن کنند. یعنی موظف هستند برای ۳۰ درصد از نیرو‌های خود که مشکل مسکن دارند، مسکن تهیه کنند.

خدایی ادامه داد:در موارد بعدی تکالیف وزارتخانه‌های نیرو، صنایع مورد بررسی قرار گرفت. تکالیفی هم برای سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری‌ها دیده شد، طبق قانون این آیین نامه باید بین وزارت راه، وزارت کار منعقد می‌شد، باید منتظر تصویب در هیأت دولت باشیم.

وی درباره تفاهم نامه بین تأمین مسکن کارگران بین وزارت کار و وزارت راه گفت:اولین بند این تفاهم نامه این است که وزارت کار مکلف است نسبت به شناسایی افراد فاقد مسکن اقدام کند. این شناسایی با مشارکت تشکل کارگری صورت می‌گیرد و در آغاز راه هستیم و باید مواظب باشیم که به گونه‌ای پیش رویم حق کارگران پایمال نشود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جزئیات این تفاهم نامه گفت: واگذاری خانه‌های مسکن مهر به کارگران، تأمین مسکن مشارکتی و استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن، گسترش و تقویت تعاونی‌های مسکن کارگری بخشی از پیشنهادات در این تفاهم نامه است. حوزه معاونت اجتماعی کارگران حدود ۹ طرح برای مسکن کارگران داشته است. تعدادی از آن‌ها تصویب شده و برخی دیگر هنوز بررسی نشده است. ایجاد تعاونی منطقه‌ای از دیگر موارد در راستای تأمین مسکن کارگران است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.