پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 22 / چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
آشنایی با مفاهیم مالی و اقتصادی؛
کد خبر: ۳۲۲۲۹۸
۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
0
پول نیوز - «بانکداری اخلاقی» یکی از مهمترین و جدیدترین مصادیق این حرکت است که هر ساله ابعاد نظری و کاربردی آن در نظام بانکداری جهان گسترده‌تر می‌شود.

به گزارش واحد آموزش پول نیوز، در دهه‌های اخیر توجه‌ به مسئولیت‌های اجتماعی و دغدغه‌های حفاظت از محیط‌زیست در بخش‌های مختلف اقتصادی همچون صنعت مالی، بانکی، بیمه و تامین اجتماعی به نحو چشمگیری افزایش یافته است. در این بین «بانکداری اخلاقی» یکی از مهمترین و جدیدترین مصادیق این حرکت است که هر ساله ابعاد نظری و کاربردی آن در نظام بانکداری جهان گسترده‌تر می‌شود.

با توجه به تفاوت دیدگاه‌ها، ایدئولوژی‌ها، فرهنگ‌ها و باورهای جوامع مختلف، تعریف واحدی از بانکداری اخلاقی ارائه نشده است؛ اما در یک نگاه کلی می‌توان گفت بانکداری اخلاقی نوعی از بانکداری است که علاوه‌بر داشتن اهداف معمول نظام بانکی:

- تلاش دارد تا در ارایه خدمات بانکداری به حقوق مشتریان، کارکنان و سهامداران بانک و حتی عموم افراد جامعه که در طبقه مشتریان بانک نیستند اما از فعالیت‌های بانک اثرپذیری دارند، احترام بگذارد؛

- تلاش دارد با انجام رقابتی سالم با گروه رقبا به حفظ ثبات نظام اجتماعی- اقتصادی کمک کند؛

- سعی دارد تا با دقت در طراحی و تجهیز ساختمان شعب و حتی انتخاب گروه تسهیلات‌گیرندگان به مصرف بهینه انرژی و صیانت از محیط‌زیست یاری رساند.

- می‌کوشد با موضعی مسئولیت‌پذیر و پاسخگو، سطح اعتماد و اطمینان عموم جامعه به صنعت بانکداری را ارتقا بخشد.

- و همچنین تلاش می‌کند تا با توسعه تامین مالی خرد و بانکداری پیوندی به کاهش زمینه‌های فقر و بیکاری و بهبود کیفیت زندگی کمک برساند.

البته گمان نکنید که کلیه فعالیت‌های بانکداری اخلاقی غیرسودآور است؛ بلکه بسیاری از بانک‌های اخلاقی در ضمن توجه به ارزش‌ها و اصول اخلاقی، دارای فعالیت‌های سودآوری هستند. افزون‌براینکه صرف وجود «برند و شهرت بانکداری اخلاقی» برای یک بانک می‌تواند به فرصت‌های بهتر بازاریابی و جذب بیشتر مشتری در آن بانک منتج شود.

یادمان نرود بانکداری اخلاقی الگویی است که با آنکه از ورود آن به ادبیات متعارف بانکی مدت زمان زیادی نمی‌گذرد، اما به سرعت در حال رشد و توسعه در بین بانک‌های کشورهای پیشرفته جهان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: