پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 22 / چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۲۱۵۶
۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
0
پول نیوز - بانک مرکزی ترکیه از افزایش ۱۲ درصدی ذخایر ارزی این کشور خبر داد.

ذخایر ارزی ترکیه 12 درصد رشد کردندبه گزارش پول نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در گزارشی به ارائه آمار وضعیت شاخص های اقتصادی این کشور تا پایان سه ماهه سوم سال پرداخت که بر این اساس جایگاه خالص سرمایه گذاری این کشور ۷.۹ درصد نسبت به اکتبر سال قبل بهتر شده است. این شاخص که اختلاف بین دارایی های خارجی و بدهی یک کشور را در نظر می‌گیرد به منفی ۳۴۱ میلیارد دلار در اکتبر سال جاری کاهش پیدا کرده است.

 

از طرف دیگر میزان دارایی های خارجی ترکیه تا پایان اکتبر با ۸.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۴۷.۷ میلیارد دلار رسیده است. به دنبال بهبود تدریجی ارزش لیر در ماه های اخیر و افزایش میزان خرید طلا و ارزهای خارجی از سوی بانک مرکزی، ذخایر ارز یترکیه تا پایان سه ماهه سوم سال به ۱۰۴.۶ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۴.۸ درصد بیشتر از ذخایر این کشور تا پایان سه ماهه دو مسال و ۱۲.۱ درصد بیشتر از ذخایر ثبت شده در اکتبر سال قبل بوده است.

 

بانک‌های ترکیه طی این مدت ۴۶.۵ میلیارد دلار منبع مالی (به شکل سپرده) جذب کرده اند که ۳.۹ درصد بیشتر از اکتبر سال ۲۰۱۸ است. از سوی دیگر در طرف بدهی ها، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با ۵.۳ دصرد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۵۶.۶ میلیارد دلار تا پایان اکتبر رسیده است که بخشی از آن ناشی از تغییرات نرخ ارز و ارزش بازار بوده است.

 

به گفته بانک مرکزی ترکیه، متوسط نرخ برابری دلار در برابر لیر در سال گذشته ۴.۸۲ لیر بوده که این رقم در سال جاری به ۵.۷۹ لیر افزایش پیدا کرده است. شبکه بانکی ترکیه ۶۹.۱ میلیارد دلار بدهی دارد که ۱۵.۳ دصرد کمتر از رقم ثبت شده در انتهای سال قبل است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: