March 2020 31 / سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹
آشنایی با مفاهیم مالی، بورسی؛
کد خبر: ۳۲۲۰۵۶
۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
0
پول نیوز - اختیار فروش قراردادی است که به موجب آن صاحب کالا و سرمایه می‌تواند در بازه زمانی مشخص اقدام به فروش دارایی خاص کند.

چقدر درباره اختیار فروش می‌دانید؟

به گزارش واحد آموزش پول نیوز، پس نتیجه می‌گیریم که اگر قیمت سکه در بازار مثلا ۹۵۰ هزار تومان باشد و دارنده سکه پیش‌بینی کند قیمت آن سه ماه آینده ممکن است کاهش پیدا کند، با بستن یک قرارداد اختیار فروش روی یک قیمت خاص مثلا ۹۰۰ هزار تومان، می‌تواند در این مدت با خیال راحت بدون اینکه دیگر قیمت سکه و دلار را رصد کند، در زمان سررسید -یعنی سه ماه بعد- به‌طرف قراردادش سکه‌ها را با قیمت ۹۰۰ هزار تومان قرارداد بفروشد.

البته برای داشتن یک اختیار فروش خوب دارنده سکه‌ها باید به‌طرف قراردادش بابت هر سکه، مثلا ۲۰ هزار تومان بپردازد و این امتیاز را از طرف قراردادش اصطلاحاً بخرد و این باعث می‌شود که طرف قرارداد هم حتماً سکه‌ها را در قیمت تعیین‌شده در موعد سررسید، به‌شرط اینکه فروشنده بخواهد بفروشد، بخرد و دبه در نیاورد! البته این‌همه ماجرا نیست.

اگر برعکس پیش‌بینی دارنده سکه‌ها، قیمت سکه افزایش پیدا کند و مثلا به یک‌میلیون تومان برسد، چه می‌شود؟ در پایان قرارداد، فروشنده می‌تواند از اختیار فروشش استفاده نکند و منطقی هم این است که سکه‌هایش را در بازار به قیمت یک‌میلیون تومان به فروش برساند. ولی چون بابت هر سکه مثلا مبلغ ۲۰ هزار تومان برای داشتن اختیار فروش پرداخت کرده است، تقریباً هر سکه برایش ۹۸۰ هزار تومان تمام می‌شود که با این حساب یک مقدار از سودش کم شده و در این مدت خیالش بابت پایین آمدن قیمت سکه راحت است.

*بورس را با بخش آموزش «پول نیوز» بهتر بشناسید.

منبع: کارگزاری مفید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: