کد خبر: ۳۲۱۹۵۸
۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
0
پول نیوز - روابط تجاری ایران و عمان با صعود ۵ برابری پس از ۲ سال جایگاه مناسبی را در سیستم تجارت خارجی ایران پیدا کرده است.
به گزارش پول نیوز،  پیوستن به زنجیره ارزش جهانی و توسعه صادرات در کشور‌های در حال توسعه، زمینه بهبود رقابت‌پذیری را در این کشور‌ها فراهم می‌کند و افزایش ارزش‌افزوده محصولات، سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و ایجاد فرصت‌های شغلی را به همراه خواهد داشت.

در ایران نیز اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی، لزوم دسترسی به بازار‌های خارجی را بیش از پیش آشکار می‌کند و کشور عمان به‌دلیل موقعیت مناسب اقتصادی می‌تواند ما را برای رسیدن به این مهم یاری کند، زیرا کشوری با درآمد بالاست که در چند سال گذشته رشد بالایی در تولید اقتصادی و صادرات خود تجربه کرده و می‌تواند بازده اقتصادی قابل‌قبولی را برای کشورمان به ارمغان آورد.

عمان هم یکی از کشور‌های مهم و دوست ایران است
محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات، درباره مشارکت ایران با تجار کشورهایی نظیر عمان، گفت: با توجه به سیاست گذاری‌های سازمان توسعه تجارت، برای گسترش ارتباط ۱۵ کشور همسایه؛ عمان هم یکی از کشور‌های مهم و دوست ایران است و می‌توان گفت در روابط سیاسی هم نسبت به کشور‌های عربی، روابط دوستانه و نزدیک تری دارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات با اشاره به اینکه عمان، برنامه ریزی‌هایی در جهت گسترش و بزرگ شدن اقتصاد کرده است، تصریح کرد: به طور قطع، این کشور می‌تواند یکی از بازار‌های مهم برای ما در آینده باشد.

لاهوتی در ادامه گفت: عمان به عنوان یک بازار جدید و یک کشور ثروتمند؛ تقاضای کالا از ایران را داشته و می‌تواند شرایط سرمایه گذاری مشترک، ثبت شرکت‌ها و همچنین در بحث تجارت، گسترش ایجاد کند.

به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات، اگر در بحث تحریم ها، کشور عمان، همکاری های مناسبی با ایران داشته باشد می‌تواند یک جایگاه مهمی برای عبور از این تحریم برایمان باشد.

حجم روابط تجاری ایران و عمان به یک میلیارد دلار رسیده است
علی بن مسعود بن علی‌السنیدی وزیر تجارت و صنعت عمان در همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری مشترک ایران و عمان که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه حجم روابط تجاری ایران و عمان به یک میلیارد دلار رسیده است، گفت: اگر چه رشد خوبی در این زمینه حاصل شده، اما این رقم با چشم‌انداز ما فاصله دارد.

وی  اظهار کرد: در این دیدار ما شاهد تغییراتی در تعداد و کمیت روابط تجاری دو کشور نسبت به گذشته هستیم.

وزیر تجارت و صنعت عمان با اشاره به چالش‌های پیش‌روی روابط تجاری ۲ کشور در ۵ سال گذشته بیان داشت: ۵ سال پیش حجم روابط تجاری ما به چند میلیون دلار هم نمی‌رسید، اما اکنون میزان تجارت ۲ کشور به یک میلیارد دلار رسیده است.

السنیدی گفت: ما خواستار توسعه روابط با ایران هستیم و با اینکه حجم یک میلیارد دلار روابط تجاری بین دو کشور رشد خوبی است، اما با چشم‌انداز ما همخوانی ندارد و باید به فکر توسعه روابط تجاری در آینده باشیم.

تعداد پرواز‌های مستقیم ایران - عمان باید بیشتر شود
این مقام مسئول با اشاره به اینکه پرواز مستقیم بین ایران و مسقط در چند سال اخیر فراهم شده است، اظهار کرد:، اما برای توسعه روابط تجاری باید تعداد پرواز‌ها بیشتر شود.

او گفت: از وزرای خارجه دو کشور ایران و عمان برای تسهیل صدور ویزای تجار دو کشور تشکر و قدردانی می‌کنم.

السنیدی با اشاره به گسترش حمل‌ونقل دریایی طی ۳ سال اخیر بین بندرعباس و بندر صحار گفت: هزینه‌های حمل‌ونقل با توسعه حمل‌ونقل بندری کاهش یافته و بسیاری از کالا‌های وارداتی بدون واسطه و مستقیم به عمان وارد می‌شود.

وی گفت: موضوع تهاتر پول ملی دو کشور و بحث صرافی‌ها به توسعه روابط تجاری کمک می‌کند.

وزیر تجارت و صنعت عمان همچنین با اشاره به اینکه خطوط دریایی کشور عمان به تانزانیا وصل می‌شود، گفت: ما در حال توسعه حمل‌ونقل دریایی هستیم و این موضوع به توسعه روابط تجاری بین ایران و عمان و توسعه روابط تجاری با سایر کشور‌ها کمک می‌کند.

السنیدی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان عمان کم است، گفت: البته ما شرکت‌هایی داریم که در زمینه پهپاد فعالیت می‌کنند، اما برای توسعه این بخش به کمک‌های ایران نیازمندیم.
 
رشد ۳.۶ درصدی سهم صادارات ایران به عمان
 محسن ضرابی رئیس اتاق بازرگانی ایران  و  عمان گفت: سهم صادارات ایران به عمان ۳.۶ درصد رشد داشته است.

با اشاره به اینکه سهم صادارات ایران به عمان ۳.۶ درصد رشد داشته و به بیش از یک میلیارد و ۱۶۰ دلار رسیده است اظهار کرد: در چند ماه گذشته تجار ما در بنادر سلاله و سایر بنادر عمان فعالیت خوبی داشتند.

وی افزود: حجم واردات ما از عمان همیشه متغیر بود، اما در حال افزایش یافته و بنادر عمان توانسته است نقش ترانزیتی خوبی داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان با بیان اینکه بندر سلاله بندر مهمی است گفت: خطوط کشتیرانی مستقیم بین ایران و‌عمان باید برقرار شود و ما در اینجا اعلام می‌کنیم که بندر چابهار آغوش خود را به سوی تجار عمانی باز کرده است.

واردات عمان از ایران، امسال به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است
قیس بن محمد الیوسف وزیر صنعت عمان و رئیس اتاق بازرگانی عمان گفت: واردات عمان از ایران، امسال گسترش یافته و به رقم ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.

وی اظهار کرد: واردات عمان از ایران امسال، گسترش یافته و به رقم ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است و در مقابل ما ۴۰۰ میلیون دلار به ایران کالا صادر کردیم و امیدواریم توافق‌نامه‌هایی بین دو کشور برای استفاده از بنادر و شبکه راه‌ها نیز صورت گیرد و در حال حاضر بنادر ما آماده واردات مواد غذایی و غیرغذایی از ایران است.

هدف گذاری ۵ میلیارد دلاری برای مبادلات بین ایران و عمان/ ۳ برابر شدن حجم بین ایران و عمان
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در این همایش، گفت: حجم مراودات تجاری میان دو کشور در سال گذشته به بیش از یک‌میلیارد دلار رسید و در واقع ۳ برابر شده است.

وی اظهار کرد: ایران و عمان در توسعه همکاری‌های اقتصادی نقش مکمل هم را می‌توانند ایفا کنند. در ۲ سال گذشته در خصوص برقراری پرواز‌های مستقیم بین ایران و عمان، افزایش همکاری‌های متقابل اتاق‌های مشترک، شناسایی و رفع موانع اقتصادی فی مابین و تسهیل روادید پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. در این دو سال شاهد مراودات و سفر‌های هیات‌های بلند پایه بین ۲ کشور بوده ایم.

او بیان کرد: حجم مراودات تجاری میان ۲ کشور در سال گذشته به بیش از یک‌میلیارد دلار رسید و در واقع ۳ برابر شده است. هدف گذاری ۵ میلیارد دلاری مراودات و مبادلات تجاری میان دو کشور قابل تحقق است. در حوزه خدمات فنی و مهندسی، بخش‌های خصوصی می‌توانند در اجرای پروژه‌های متعدد و تخصصی از جمله تونل و پل سازی و حمل و نقل و اکتشافات و... به صورت مشترک فعالیت و سرمایه گذاری کنند.

شافعی ادامه داد: حل مشکلات نقل و انتقالات پولی و ضمانت نامه‌های بانکی یکی از مطالبات بخش خصوصی است که امیدوارم سازو کار‌های تسهیلی از طرف مسئولان دو کشور به عمل آید. توسعه گردشگری دریایی به خصوص در سواحل مکران و چابهار یکی از بخش‌های همکاری متقابل است. با عنایت به پیشرفت‌های پزشکی ایران، گردشگری سلامت ظرفیت خوبی برای همکاری‌های مشترک است.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: همکاری‌های ترانزیتی به خصوص در مناطق بندری از محور‌های مشترک است، اتاق‌های مشترک برای سرمایه گذاری‌های مشترک در صنایع دارای مزیت نسبی همکاری کنند. اتاق ایران حمایت همه جانبه خود را از توسعه روابط ایران و عمان اعلام می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: