April 2020 07 / سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۱۶۳۴
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
0
پول نیوز - بازدهی آیفکس از ابتدای سال جاری تا 22 آذرماه به 94 درصد افزایش یافت و نسبت به ابتدای هفته نیز رشد 5.4 درصدی را به ثبت رساند.

شاخص فرابورس از سقف تاریخی خود عبور کرد

به گزارش پول نیوز، در پایان سومین هفته آذرماه 1398 گرچه شاخص کل آیفکس در پله 4386 واحدی قرار گرفت، اما در طی هفته با رسیدن به سطح 4392 واحدی، سقف تاریخی جدیدی را برای خود ثبت کرد. به این ترتیب بازدهی شاخص از ابتدای سال تا 22 آذر 94 درصد افزایش یافت و در ضمن نسبت به ابتدای هفته نیز رشد 5.4 درصدی را ثبت کرد.

در هفته منتهی به 22 آذر، ارزش بازار فرابورس به رقمی بالغ بر 4 میلیون و 576 هزار میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد 4.6 درصدی از ابتدای هفته و رشد 78 درصدی از ابتدای سال جاری است. لازم به اشاره است که پس از سپری شدن 3 هفته از ابتدای آذر، ارزش کل بازار و شاخص کل آیفکس هر دو رشد 11 درصدی از ابتدای ماه داشته‌اند.

آمار معاملات بازارها

در هفته‌ای که سپری شد، هر سه شاخصه ارزش، حجم و تعداد معاملات در مسیر افزایشی نسبت به هفته قبل قرار داشتند؛ با این‌حال شدت این افزایش در ارزش دادوستدها بیشتر بود و انعکاس آن را در رنگِ سبزِ تمامی تابلوهای فرابورس می‌توان مشاهده کرد.

ارزش معاملات در پایان هفته با رسیدن به 112 هزار میلیارد ریال، رشد 94 درصدی نسبت به هفته قبل داشت، اما مشاهده روند معاملات شنبه تا چهارشنبه از اختلاف چشم‌گیر این متغیر معاملاتی در 17 آذر نسبت با سایر روزها حکایت دارد؛ دلیل این تفاوت به فروش اوراق منفعت دولت در روز یکشنبه بازمی‌گردد.

حجم معاملات نیز در این هفته از رشد 8 درصدی نسبت به هفته پیشین حکایت می‌کند به طوری که با ثبت جابه جایی 9 هزار و 639 میلیون ورقه، مسیر صعودی هفته گذشته در این متغیر ادامه پیدا کرده است.

همچنین تعداد معاملات در این هفته 11 درصد نسبت به هفته قبل بیشتر بود و شاهد یک میلیون و 684 هزار دفعه معامله بین خریداران و فروشندگان بودیم.

بازارهای مختلف در یک نگاه

بازارهای مختلف به لحاظ ارزش معاملات در این هفته روندی صعودی نسبت به هفته قبل داشتند، اما این روند در برخی بازارها شدت بیشتری داشت.

بیشترین افزایش در این آیتم نسبت به هفته گذشته به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) بازمی‌گشت که با 739 درصد رشد، بیشترین افزایش را بین سایر بازارها داشت.

در رتبه دوم افزایش ارزش دادوستدها نسبت به هفته گذشته نیز بازار ابزارهای نوین مالی قرار گرفت که رشد 450 درصدی، نشان از هفته‌ای پرکار برای همکاران ما در این واحد داشت.

اما اگر بخواهیم از منظری دیگر نیز به معاملات بازارهای مختلف فرابورس نگاه کنیم، بیشترین ارزش دادوستدها مربوط بازارهای ابزارهای نوین بود که با ثبت حدود 61 هزار میلیارد ریال معامله، بیشترین وزن را بر دوش داشت.

همچنین در رتبه دوم بالاترین رقم ارزش معاملات، بازار دوم فرابورس قرار گرفت که طی این هفته 29 هزار میلیارد ریال از معاملات را به خود اختصاص داده بود. بازارهای پایه، بازار اول و بازار SME نیز به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار گرفتند.

فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی

در هفته منتهی به 22 آذر 1398، ترکیبی نسبتا متوازن را بین صنایع با بیشترین ارزش معاملات خرد شاهد بودیم. بر این اساس گروه فلزات اساسی با 4 هزار و 445 میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم 9 درصدی از کل معاملات را بر عهده داشت.

گروه‌های مواد و محصولات دارویی و همچنین محصولات شیمیایی نیز با سهم 8 درصدی از کل ارزش معاملات خرد بازار سهام، مشترکا در رتبه دوم قرار گرفتند و گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر نیز با 3 هزار 428 میلیارد ریال معامله و سهم 7 درصدی از اررش معاملات خرد، در رتبه سوم قرار گرفت.

مهمترین رویدادهای هفته

هفته گذشته مهمترین رویدادهای فرابورس ایران در بازار ابزارهای نوین مالی اتفاق افتاد، هفته‌ای که با عرضه اخزا آغاز و با عرضه آن نیز پایان یافت.

دو نماد که به ترتیب «اخزا808» و «اخزا810» نام دارند مجموعا 25 هزار میلیارد ریال ارزش داشته و سررسیدهای آنها نیز به ترتیب 17 آبان و 10 دی سال 1400 خواهد بود.

همچنین در این هفته شاهد پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت در نمادهای «افاد61» و «افاد62» بودیم که طی آن 40 میلیون ورقه به قیمت پذیره‌نویسی هر ورقه یک میلیون ریال تماما به فروش رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.