گره قانونی افزایش سرمایه این شرکت رفع شد؛
کد خبر: ۳۲۱۶۲۵
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
0
پول نیوز - در حالی «تپولا» در دو نوبت مجزا درخواست افزایش سرمایه از محل های مختلف داده بود که چنین امکانی پیش از ثبت افزایش سرمایه قبلی وجود ندارد. از همین رو، گزارش جدید با تغییرات روانه کدال شد.

به گزارش واحد تحلیل و ارزیابی پول نیوز (تاپ)، شرکت «مهندسی مرآت پولاد» قصد دارد سرمایه 126 میلیارد ريالی کنونی خود را به 603 میلیارد ريال افزایش دهد.

قرار است 45 میلیارد ريال از محل واریزی نقدی، 30 میلیارد ريال از محل مطالبات حال شده و 404 میلیارد ريال از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، انجام شود.

«تپولا» هدف از این افزایش سرمایه 379 درصدی را در 7 مورد ذکر کرد.

  1. اصلاح ساختار مالي و کاهش ريسک مالي
  2. خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت
  3. کاهش اتکاپذيري جريانات نقدي به تسهيلات مالي دريافتي وکاهش هزينه مالي
  4. بهبود سرمايه در گردش و تقويت جريانات نقدي در پشتيباني خط توليد
  5. کاهش ظرفيت خالي توليد
  6. کاهش زيان انباشته موجود
  7. بهبود نسبت مالکانه و افزایش رقابت پذيري شرکت

شایان ذکر است که این شرکت بالغ بر 159 میلیارد ريال زیان انباشته دارد که معادل 1.2 سرمایه اسمی است.

شایان ذکر است که «تپولا» برآورد کرده با انجام افزایش سرمایه در سال 99 به سود خالص دست می یابد اما؛ همچنان برای سال 98 زیان پیش بینی کرده است.

عزم جدی «تپولا» برای تجدید ارزیابی دارایی ها

 نکته جالب توجه این است که این شرکت پیش از این درخواست افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را داده بود اما؛ در آن زمان میزان آن 513 میلیارد ريال بود؛ در حالی که اکنون به 404 میلیارد ريال تقلیل یافته است.

البته پیش از این نیز درخواست افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران داده بود که مطابق قوانین تا زمانی که افزایش سرمایه شرکتی ثبت نشده باشد، نمی تواند مبادرت به افزایش سرمایه دیگر کند. به همین دلیل شرکت گزارش توجیهی برای افزایش سرمایه ترکیبی از دو محل مازاد تجدید ارزیابی و مطالبات حال شده و آورده نقدی را تهیه نماید. به عبارت بهتر، پس از وقفه ای طولانی، دو افزایش سرمایه پیشنهادی را در یک قالب ارائه کرد و مشکل قانونی آن را مرتفع ساخت. بنابراین، اکنون می تواند با خیالی آسوده در انتظار مجوز سازمان بورس بنشیند.

با توجه به قیمت 437 تومانی هر سهم «تپولا»، با فرض واریز ۱۰۰ تومان حق تقدم ها و تصویب کل میزان افزایش سرمایه پیشنهادی، قیمت تئوریک سهم در حدود 103 تومان خواهد بود؛ بنابراین، از نظر قیمت پس از افزایش سرمایه جذاب است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: