پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۱۶۲۴
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
0
پول نیوز - طی هشت ماهه ۱۳۹۸ عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران به لحاظ ارزش صادرات کالا به ترتیب کشورهای چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان بوده‌اند.
به گزارش پول نیوز، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی و براساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران مقاصد عمده صادرات و واردات کالا در هشت ماهه نخست امسال را بررسی کرده است.

 در هشت ماهه نخست امسال ۲۷ میلیارد دلار کالا از کشور صادر شده و در مقابل آن ۲۸.۴ میلیارد دلار وارد شده است که براین اساس تراز تجاری کشور ۱.۴ میلیارد دلار منفی بوده است.

بر این اساس ارزش صادرات حدود ۱۱ درصد و ارزش واردات حدود ۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

این آمارها نشان می‌دهند که طی این مدت ۲۵ درصد از صادرات ایران به چین، ۲۱ درصد به عراق، ۱۱ درصد به امارات، ۱۰ درصد به ترکیه و ۶ درصد به افغانستان بوده است. به این ترتیب ۷۳ درصد از صادرات ایران تنها به این کشورها انجام شده و ۲۷ درصد دیگر به سایر کشورها بوده است.

از سوی دیگر عمده‌ترین مبادی وارداتی ایران به لحاظ ارزش واردات نیز به ترتیب چین با ۲۶ درصد، امارات با ۱۹ درصد، ترکیه با ۱۲ درصد، هند با ۹ درصد و آلمان با ۵ درصد بوده‌اند.

بر این اساس ۷۱ درصد از واردات کشور از این ۵ کشور و ۲۹ درصد دیگر از سایر کشورها بوده است. این آمارها همچنین نشان می‌دهند که وزن کالاهای صادراتی حدود ۱۷ درصد و وزن کالاهای وارداتی حدود ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته‌اند.

اما متوسط نرخ کالاهای صادراتی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن حدود ۲۴ درصد و متوسط نرخ کالاهای وارداتی ایران نیز ۷ درصد اُفت داشته‌اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.