پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۱۶۰۰
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
0
پول نیوز - نرخ تورم در نروژ کاهش و در دانمارک افزایش یافت.

نرخ تورم در کشورهای اسکاندیناوی چه قدر است؟

به گزارش پول نیوز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم نروژ در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر ۲۰۱۹ به ۱.۶ درصد کاهش یافت که یکی از پایین‌ترین سطوح تورمی شش ماه گذشته در این کشور بوده است.

این نرخ تورم که ۰.۱ کمتر بیشتر از پیش بینی‌های قبلی و ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده است، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل منزل قرار گرفته است که تورم آن از ۲.۳ درصد در ماه اکتبر به ۱.۸ درصد در ماه نومابرکاهش پیدا کرده است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی از ۰.۴درصد به منفی ۰.۸ درصد و بخش آب و برق از ۱.۴ درصد به ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه اکتبر نوامبربا ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل و در سطح ۲ درصد قرار گرفت که پایین‌ترین سطح ۱۶ ماه اخیر این کشور بوده است. بر مبنای ماهانه نیز تورم ماه نوامبر ۰.۳ درصد اندازه گیری شده است.

 متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۷ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور اروپای شمالی یعنی دانمارک روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این کشور تا پایان ماه نوامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورمی دانمارک از ماه می تاکنون محسوب می‌شود بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش فرهنگ و آموزش قرار گرفته است که تورم آن از ۱.۴ درصد در ماه اکتبر به ۱.۶ درصد در ماه نوامبر افزایش پیدا کرده است. نرخ در بخش رستوران و هتلداری از ۱.۶ درصد به ۱.۹ درصد رسیده است. در بخش حمل و نقل و لوزام منزل نیز نرخ تورم و به ترتیب معادل منفی ۰.۱ درصد و ۰.۱ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه در دانمارک نیز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به ۰.۲ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارک در بازه زمانی ۱۹۸۱تا ۲۰۱۹معادل ۲.۸۶ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱با ۱۳ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.

برچسب ها: تورم ، دانمارک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: