پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۱۵۶۴
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
0
پول نیوز - یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: برای این‌که درآمدهای مالیاتی افزایش پیدا کند، دولت به این روی آورده که سهم مالیات بر ثروت و مالیات بر نقل و انتقال دارایی‌های ملکی را افزایش دهد.

فروش اموال دولتی راهکارخوب، اما کوتاه مدت

 

به گزارش پول نیوز، علی دینی ترکمانی، با تاکید بر این‌که با توجه به کاهش درآمد نفتی، موضوع جایگزین کردن درآمدهای دیگری برای دولت مطرح است، اظهار کرد: یک گزینه درآمدهای مالیاتی است. سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه است و اگر بخواهیم با استاندارهای جهانی مقایسه کنیم، نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی حدود ۹ درصد است. طبیعی است که دولت بخواهد به افزایش مالیات روی آورد.

 

وی با بیان این‌که چند راهکار برای افزایش مالیات وجود دارد، توضیح داد: برای این‌که درآمدهای مالیاتی افزایش پیدا کند، دولت به این روی آورده که سهم مالیات بر ثروت و مالیات بر نقل و انتقال دارایی‌های ملکی را افزایش دهد اما این ارقام قابل توجهی نمی‌شود. یک راهکار این است که جلوی فرار مالیاتی گرفته شود. این موضوع هم بر می‌گردد به این‌که دولت تا چه حدی می‌تواند جلوی لابی‌گری‌های موجود را بگیرد. اگر نتواند، فرار مالیاتی می‌تواند همچنان در سطح بالایی باشد.

 

این کارشناس اقتصادی درمورد کنار گذاشته شدن معافیت‌های مالیاتی گفت: یک نوع از معافیت مالیاتی با هدف حمایت از تولید مواد غذایی در بخش کشاورزی وجود دارد و از آنجا که در این بخش خرده مالکی و بزرگ‌مالکی وجود دارد، با عدالت ناسازگار است و می‌تواند کنار گذاشته شود و بخش کشاورزی مخصوصا بخش‌هایی که صاحب درآمدهای بالا هستند باید موظف به پرداخت مالیات شوند. یکی هم دستگاه‌هایی است که خارج از شمول مالیات عمل می‌کنند و دولت می‌تواند از آن‌ها بخواهد مالیات پرداخت کنند اما این‌که بتواند از پس لابی‌گری بربیاید یا خیر، مهم است.

 

دینی ترکمانی در ادامه با اشاره به فروش اموال منقول و غیرمنقول دولت گفت: این اقدام بدی نیست مخصوصا درباره دارایی‌های ارزی و دستگاه‌های دولتی. دولت می‌تواند با فروش آن‌ها بخشی از بودجه را رفع و رجوع کند، اما باید توجه کرد که این راهکار باثباتی نیست و برای کوتاه‌مدت می‌تواند گره کوچکی را باز کند. از سوی دیگر باید بررسی شود که آیا بازار مستغلات کشش لازم را برای جذب دارایی‌هایی که دولت عرضه می‌کند دارد یا خیر. اگر برداشت سرمایه‌گذاران این باشد که افق روشن نیست، ممکن است تمایل به سرمایه‌گذاری نداشته باشند.

 

وی در مورد فروش اوراق اظهار کرد: این موضوع و درآمدهای ناشی از واگذاری بنگاه‌ها، سال‌های پیش هم مطرح شد اما تجربه سال‌های گذشته که شرایط اقتصادی بهتر از الان بود، نشان می‌دهد که که معمولا هدف‌گذاری با اتفاقی که با آن عمل می‌شود، تفاوت دارد و انتظار نمی‌رود که درآمدها وصول شود. دولت در چارچوب اصل وابستگی در مسیر گذشته حرکت می‌کند اما آخر این مسیر کسری بودجه خواهد بود که به نظر می‌رسد میزان آن نسبت به سال‌های گذشته بیش‌تر شده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.