پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

خادمی در گفتگوی اختصاصی با پول نیوز ؛
کد خبر: ۳۲۱۵۱۸
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
0
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه فضای کشور نباید به سمت تنش اقتصادی برود گفت: پتروشیمی ها همه رشته های ارزش پولی را پنبه کردند.

به گزارش پول نیوز؛ پس از افزایش قیمت دلار و سودده شدن فروش محصولات پتروشیمی مدیران این صنعت تصمیم گرفتند تا برای کسب سود بالاتر برای خود و مجموعه مطبوعشان در آمد حاصل از فروش داخلی شان را با نرخ دلار روز محاسبه کنند و همین اتفاق باعث افزایش ۵ برابری محصولات پتروشیمی از جمله پِت و مایحتاج صنایع پایین دستی مانند صنایع بسته بندی مانند کنسرو سازی‌ها و محصولات پایه پلاستیک شد.


حال سوال اینجاست با توجه به اینکه بستر‌های اقتصادی کشور با انواع چالش‌ها اقتصادی مواجه است ایجاد یک تنش اقتصادی جدید توسط صنعت پتروشیمی چه ضرورتی داشت؟ از طرفی باید دید که مدیران صنعت پتروشیمی با چه قانون و بر چه مبنایی این تصمیم را عملیاتی کردند؛ اما دیدیم که این تشنج از سوی عاملان فعال در صنعت پتروشیمی کلید زده شد.


هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ این پرسش به خبرنگار پارلمانی پول نیوز گفت: اینکه صنایع پتروشیمی ما وارد چنین مقوله‌ای شدند یک روند اشتباه است از سویی این فرآیند بدتر از خود تحریمی است و این کار قطعا آسیب جدی به بدنه اقتصاد وارد کرده است.


وی ضمن انتقاد از این موضوع بیان کرد: ما تلاش داریم که فضای اقتصاد کشور را به سمتی سوق دهیم تا ابتدا ارزش پولی کشور حفظ شود و راهکار این را مراوده با پایخ پول ملی نهادینه کردیم، اما سوء مدیریتی‌هایی که در خصوص این امر حادث شده است تمام رشته‌های بنیادین را پنبه کرده است.


عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس تاکید کرد: وقتی ساختار از ابتدا بنا را بر این نهاده که دولت به عنوان حامی این صنعت بودجه‌های خاصی را اختصتص دهد انتظار این نمیرود که این صنعت محصولات خود را به ۵ برابر قیمت به صنایع پایین دستی خود بفروشند از سویی این اتفاق باعث رکود تولید و تعطیل شدن صنعت وابسته به پتروشیمی خواهد شد.


وی درادامه واکنش خود این افزایش را خلاف قانون دانست و اظهار داشت: اولا نباید پتروشیمی‌های ما محصولاتشان را با دلار به صنایع پایین دستی بفروشند و ثانیا این مبادلات باید روشن و شفاف باشد و مدیرانی که این تصمیم را گرفته اند باید جوابگوی این موضوع باشند که بر چه مبنایی زمینه مختل شدن چرخ اقتصاد کشوررا بنا نهاده اند.


خادمی با تاکید براینکه پتروشیمی‌ها باید در صدد تقویت صنایع پایین دستی خود برآیند تا بتوان چرخ اقتصاد کشور را پویاتر کرد، اما متاسفانه این رویه به غلط در حال پیشروی است گفت: مقام معظم رهبری بار‌ها در فرمایشاتشان لزوم توجه ویژه و تقویت تولیدات داخلی را به مسئولان تاکید کردند، اما ما در مواقعی شاهد این هستیم که خلاف این فرمایش عمل می‌کنند مانند همین فروش محصولات پتروشیمی به صنایع پایین دستی بر پایه دلار.


عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان افزایش قیمت و استفاده از دلار را خلاف قانون اساسی دانست و گفت: اگر واقعا این اتفاق افتاده باشد هر سه قوا وظیفه دارند تا فورا به این قضیه ورود کرده و با خاطیان برخورد قانونی کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.