پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
پرونده سرمایه گذاری و شفافیت اقتصادی(4)
کد خبر: ۳۲۱۴۹۸
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
0

به گزارش پول نیوز، سیدفاضل موسوی نماینده سابق مجلس در یادداشتی اختصاصی برای پول نیوز نوشت: در نظام بین الملل، اصول و قراردادهایی وجود دارد و حقوقی وضع شده که تقریباً اکثریت قریب به اتفاق کشورها، آنها را پذیرفته اند زیرا انتفاع همه کشورها در نظر گرفته شده است. اکثریت کشورها به این کنوانسیون ها، قراردادها و حقوق پیوسته و خودشان را ملتزم می دانند.

عضویت در این نوع کنوانسیون ها، برای همه ملت های عضو انتفاع دارد. اما کشورهایی که بخواهند به هر دلیلی عضو این کنوانسیون ها و قراردادها نشوند، قطعاً از آن منفعت بین المللی که می تواند در خیلی از موارد از جمله در حوزه های مالی، سیاسی و حقوقی گره گشا باشد، محروم می شوند.

هر کشوری در صورت ایجاد فاصله با این مقوله ها، قطعاً متضرر می شود. این نظام ها، برآمده از عقل بشری است. بنا به دموکراسی هایی که در دنیا وجود دارد، کشورها به این نتیجه رسیده اند که قواعد و مقررات بین المللی، راهی برای برداشته شدن رفتارهای ناهنجار است و انسان ها باید به همدیگر احترام گذاشته، حقوق همدیگر را بدانند و به داد همدیگر برسند.

این مقررات بین المللی، مسیری برای رسیدن به این اهداف است. اما برخی کشورها به علت دغدغه شان مقررات بین المللی را نمی پذیرند یا دیر می پذیرند. این نوع کشورها به همان نسبت از مزایای این قواعد و مقررات بین المللی، بی بهره می شوند.

در کشور ما، موضوع پیوستن به کنوانسیون بین المللی مبارزه با تروریسم در دولت آقای احمدی نژاد پیشنهاد شد. در آن زمان، بحث هایی مطرح شد و پیوستن به این مقررات بین المللی تحقق پیدا نکرد. اما دولت آقای روحانی اصرار داشت که پذیرفتن مقررات بین المللی مربوط به مبارزه با تروریسم و پول شویی اتفاق بیفتد.

به لحاظ نوع نگاهی که ما نسبت به مسائل بین المللی داریم نتوانستیم تا به امروز عضو این نوع کنوانسیون های بین المللی شویم. به همین دلیل گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، یک بار دیگر فرصت چند ماهه به ایران داده و کشور ما را به طور موقت از لیست سیاه این سازمان خارج کرده اند تا اگر ما بتوانیم خودمان را با مقررات بین المللی مربوطه تطبیق بدهیم، به همان صورت که در حقوق بین الملل با کشورهای دیگر رفتار می کنند، با کشور ما نیز رفتار کنند.

ما اگر بنا به هر دلیلی، مقررات بین المللی مربوط به پول شویی و مبارزه با تروریسم را نپذیریم، شوخی بردار نیست و باید هزینه های آن را بپردازیم. بالاخره این یک نظام حقوقی و هماهنگ بین المللی است و هر کشوری که بخواهد با این نظام هماهنگ نباشد، هزینه های سنگینی خواهد پرداخت.

این نوع هزینه‌ها، با حقوق داخلی، قانون اساسی و نگاه ایدئولوژیک ما مغایر است. حتی اگر ما این موضوع را به شریعت اسلامی پیوند بزنیم، در اسلام هم موضوع تعامل مطرح شده است. ما صلح حدیبیه پیامبر اسلام را با کفار قریش داشته ایم. صلح امام حسن(ع) با معاویه را هم داریم.
 
به نظر می رسد موضوع ما نیز از همین مقوله است. ما اگر بخواهیم این موضوع را با شریعت تطبیق بدهیم، باید به پیامبر اسلام و ائمه معصوم اقتدا کنیم و با آنچه که نیک است، همراهی کنیم.

حتی اگر بخواهیم به این موضوع از زاویه حقوق عرفی و حقوق بین المللی امروز هم نگاه کنیم، می بینیم کشورهای قدرتمند، مرفه تر و منضبط تر و کسانی که مقوله های حقوقی را بهتر رعایت می کنند، عضو گروه اقدام مالی در زمینه مبارزه با پول شویی هستند و از آن نیز بهره مند می شوند.

ما هر چقدر پذیرفتن این مقررات بین المللی را به آینده موکول کنیم به همان اندازه، هزینه آن بر کشور ما و بر مردم ما بیش تر خواهد شد.
 
سید فاضل موسوی
نماینده سابق شهرستان خدابنده در مجلس و صاحب نظر در حقوق عمومی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.