پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۱۴۱۷
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
0
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از اینکه اخذ مالیات از دستگاه هایی که تراکنش مالی بالایی دارند نباید به سبب دارا بودن وابستگی حکومتی در زمره معافیت قرار گیرد گفت: اصلاح ساختار اخذ مالیات می تواند زمینه عدالت اجتماعی را فراهم کند.

وابستگی کشور به نفت ما را متزلزل کرده است

به گزارش پول نیوز؛ در جریان تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس که روز (یکشنبه 17 آذر) از سوی دولت انجام شد؛ بنا به گفته محمد باقر نوبخت مقرر شده بود تا رقم کل بودجه ای بدون اتکا به نفت تدوین شود، اما در نهایت دولت نتوانست چشم خود را از درآمدهای نفتی بپوشاند و از رقم 1988 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب 10 حدود درصد آن از این کانال تامین می شود.

در این رابطه سیدتقی کبیری، نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی پول نیوز با بیان اینکه باید این واقعیت را بپذیریم که وابستگی کشور به نفت ما را متزلزل و دچار مشکل کرده است اظهار داشت: برنامه دولت برای حذف درآمدهای متکی به نفت در ساختار بودجه نویسی سال آینده امری طبیعی است که به طبع اتفاقی که در دو سال اخیر خصوصاً امسال افتاد و تحریم‌های نفتی ما را به سمتی برد که به ناچار باید از این وابستگی جدا شويم.

وی افزود: هر چند با اعمال محدودیت ها از سوی غرب، صادرات نفت به صفر نرسیده ولی در حدی هم نیست که متکی به درآمد نفتی باشیم امامجموعه کشور و نظام باید به سمتی برود که در بودجه بندی اتکا به نفت را به صفر برسانند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه برای نگارش لایحه سال آینده کشور به سمتی حرکت کرده که ناچار است سهم نفت را به صفر برساند اذعان داشت: نمیتوان انتظار داشت که این موضوع به صورت یکجا و دفعی انجام شود چرا که هیچ سوپاپ اطمینانی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است،بنابراین باید این رویه در گام های مختلف عملیاتی شود ضمن آنکه روند برنامه ریزی گام های اجرایی نیز  خودش جاي بحث دارد ولي اصل اولیه این است که گام به گام اتفاق بیفتد.

کبیری جایگزین های درآمدی دولت در بودجه بعد از حذف نفت را اخذ مالیات از مردم و دستگاه های کشور دانست و گفت: در گذشته بودجه ریزی ها بر مبنای نفت بود و درآمدهای دیگر به عنوان درآمدهای حاشیه ای مطرح می‌شد اما حالا باید مبنای بودجه‌ریزی مبتنی بر فاکتورهای غیر نفتی باشد و موضوع نفت در حاشیه باشد تا اگر وضعیت فروش نفت به خوبی پیش رفت از آن برای پروژه‌های عمرانی صرف شده و حتی درآمد های حاصل از نفت را به سمت صندوق ها ببریم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر با وضعيت فعلی اقتصادی كشور، دریافت مالیات نمیتواند بخش عظیم هزینه‌های کشور را پاسخگو باشد افزود: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری مقرر شده بخشی از هزینه‌ها باید از صندوق ها جبران شود.

نماینده مردم خوی در مجلس در پاسخ به این سوال که آقای نوبخت اصرار دارند تا بودجه ٩٩ بر پایه مالیات بسته شود كه اين امر مسلما با توجه به نبود زیرساخت‌های مناسب فشار را به مردم وارد می کند،ضمن آنکه ارگان‌هایی هم داریم که پول سازند اما معاف از ماليات هستند. مجلس چه تدبیری برای فرآیند بررسی و تایید بودجه دارد؟ اظهار کرد: اخذ مالیات از دستگاه هایی که تراکنش مالی بالایی دارند نباید به سبب دارا بودن  وابستگی حکومتی در زمره معافیت قرار گیرد از سویی اصلاح ساختار اخذ مالیات می تواند زمینه عدالت اجتماعی را فراهم کند.

کبیری در پایان با بیان اینکه عدم شفافیت در ایران در بحث مالیات باعث می شود زمینه فرار مالیاتی صورت دهد افزود: مجلس در این خصوص بارها ورود كرده است نه فقط در حالت تذکر بلكه  بصورت جدي این مهم را پیگیری کردهتا بتواند چاک راه های فرار مالیاتی را با تدوین قوانین خاص مسدود کند چرا که اگر اخذ مالیات به صورت واقعی صورت گیرد و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود آنوقت می توان گفت که مدیریت خوبی صورت گرفته و موفقیت حاصل شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.