پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

چه خبر از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه؛
کد خبر: ۳۲۱۳۸۷
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
0
رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی خارجی استان‌های وزارت امور خارجه با بیان اینکه معاونت اقتصادی وزارت خارجه وظیفه این را ندارد که اعلام کند چه مقدار سرمایه برای کشور جذب شده است و در صدد اعلان آمار و ارقام باشیم گفت: ما متولی ارائه آمار نیستیم.

کاظم محمدی رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی خارجی استان‌های وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار پول نیوز درباره عملکرد معاونت تازه تاسیس اقتصادی در وزارت امور خارجه بیان داشت: با توجه به عمر دوساله‌ای که از شروع فعالیت این معاونت در ساختار وزارت امور خارجه می‌گذرد باید عنوان کرد که این قالب فعالیت در این وزارتخانه دارای تازگی و ویژگی‌های خاص است و همچنان این روند نیاز دارد تا یک دوره زمانی مطلوبی را طی کند تا در نهایت به یک سکون رسیده و توان اجرایی آن افزایش یابد.


وی با بیان اینکه قطعا برای رسیدن به اهدافی که در نظر گرفته شده و در این ساختار طراحی شده است ما نیازمند یکسری ابزار‌های داخلی و خارجی داریم گفت: متاسفانه در ادامه شکل گیری این معاونت در حوزه بین الملل و جذب سرمایه خارجی اتفاقات غیرمترقبه نیز حادث شد که می‌توان خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را متذکر شد که محدود شدن فرآیند فعالیت این معاونت دستخوش این جریان شد، اما ما تلاش کریم تا بتوانیم این موضوع را کنترل و ار باب دیگری وارد شویم.


رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی خارجی استان‌های وزارت امور خارجه افزود: برهمین اساس خیلی نمی‌توان بخشی از همکاری‌های وزارت امورخارجه با دستگاه‌های زیربط اقتصادی داخلی و بین المللی بخاطر محدودیت‌هایی که وجود دارد بطور شفاف ارائه کرد.


وی در پاسخ به اینکه با اعمال تحریم‌ها عملا فضای عملیاتی این معاونت محدود و در حالت سکون واقع شده است اذعان کرد: درست است که با شرایط تحریمی ما متاسفانه بخشی از کار‌ها قابل عملیاتی شدن نیست، اما اینگونه هم نیست که وزارت خارجه سکوت کرده باشد و از پتانسیل‌های کشور برای علاقمندان در حوزه سرمایه گذاری گفتگویی صورت ندهد بلکه ما مطابق با سیاست‌های اعلامی در این حوزه فعالیت‌های خود را گسترده‌تر از قبل خواهیم کرد.


محمدی با تاکید بر اینکه در حوزه سرمایه گذاری باید یک تفکیک جدی در افکار عمومی و رسانه‌ها بوجود بیاید تا یک تفاونی بین تسهیل گری و تصدی گری پیش آید اذعان کرد: باید سرمایه‌ها از قالب دولتی به خصوصی مبدل شود تا پویایی اقتصاد را شاهد باشیم و این فرآیند باید از سوی رسانه‌ها به جامعه داخلی و بین الملل منتقل شود تا پتانسیل‌های بالقوه سرمایه گذاری در کشور معرفی شود.

وی در پاسخ به این سوال که معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه از ابتدای فعالیت خود تا کنون چه میزان توانسته سرمایه برای کشور جذب کند اعلام کرد: وزارت امور خارجه و در راس معاونت اقتصادی این مجموعه وظیفه این را ندارد که اعلام کند چه مقدار سرمایه برای کشور جذب شده است و در صدد اعلان آمار و ارقام باشیم چرا که ما متولی ارائه آمار نیستیم.


رییس اداره تنظیم روابط اقتصادی خارجی استان‌های وزارت امور خارجه ادامه داد: ما آمار دقیقی از روند جذب سرمایه نداریم و قرار نیست ادامه کاررا پیگیری کنیم و اینکه ما موظف نیستیم در پایان هر سال آمار بگیریم که چه میزان سرمایه جذب شده؛ بنابر این ما فرض را بر این میگذاریم که فرآیند اجرایی شده و دستگاه‌های متولی در مقام انتشار رقم‌های سرمایه گذاری خواهند بود.


محمدی در پایان با تاکید بر اینکه معاونت اقتصادی وزارت خارجه تنها نقش حمایت گری و معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری را دارد گفت: وظیفه اصلی برای هدایت سرمایه به عهده سازمان سرمایه گذاری وزارت اقتصاد است ضمن آنکه ما وظیفه داریم تا روند جذب سرمایه گذار را تسهیل کنیم و در ادامه اینکه آیا فرآیند سرمایه گذاری عملیاتی می‌شود یا خیر منوط به بررسی‌های دستگاه اجرایی و متولی این امر است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.