پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۱۳۱۱
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
0
پول نیوز - ۵۷۰۰ میلیارد تومان بدهی دولت به بانک مرکزی در حالی در بودجه ۹۹ لحاظ شده که این رقم در سال ۸۹ بابت تنخواه از بانک مرکزی دریافت شده و قرار بود یکساله برگردد.
به گزارش پول نیوز، دولت درحالی لایحه بودجه 99 را به مجلس تقدیم کرد که در بند ب تبصره 14 این لایحه، همچنان بدهی 5700 میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها به بانک مرکزی که سال 89 بابت تنخواه دریافت شده بود، محفوظ مانده است.

در بند ب تبصره 14 آمده است: بدهی سازمان هدفمندسازی یارانه ها به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابت تنخواه دریافتی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال 89 تا سقف پنجاه و هفت هزار میلیارد (57.000.000.000.000) ریال بعنوان بدهی دولت به بانک مرکزی تلقی می گردد.

ماجرای تنخواه 5700 میلیارد تومانی به دولت قبل برمی گردد و نکته مهم اینجاست که از سال 89 تا 98 هنوز این تنخواه به بانک مرکزی برنگشته است آنهم درحالی که طبق قانون باید حداکثر تا سال 90 این بدهی تسویه می شد.

البته بماند که در مقطعی دولت اصل بدهی به بانک مرکزی را کتمان می کرد ولی امسال بعد از نزدیک 10 سال رسماً در لایحه بودجه به این بدهی اشاره شده است.

احمد توکلی در این خصوص گفته بود: بانک مرکزی به شکل قانونی و غیرقانونی دهها هزار میلیارد تومان به شکل قرض، تنخواه و تسهیلات به دولت، شرکتها و موسسات دولتی و بانکهای دولتی پرداخت کرده است. مثلا 5700 میلیارد تومان تنخواه گردان به سازمان هدفمندی پرداخت شد که باید آخر 1390 دولت آن را پس میداد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: