پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

مدیرکل آفات سازمان حفظ نباتات؛
کد خبر: ۳۲۱۲۹۹
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
0
پول نیوز - مدیرکل آفات سازمان حفظ نباتات، با اشاره به اینکه کشاورزان دغدغه ای بابت تأمین سموم موردنیاز خود نداشته باشند، گفت: دو برابر نیاز ظرفیت تولید سموم کشاورزی در کشور وجود دارد.

افزایش دو برابری کود کشاورزی

به گزارش پول نیوز، علیمراد سرافرازی، مدیرکل آفات سازمان حفظ نباتات، امروز یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به اینکه بحث استفاده از آفت‌کش های شیمیایی و غیرشیمیایی برای کنترل عوامل خسارت‌زا از وظایف غیرقابل تفکیک مدیریت کشاورزی است، گفت: سیاست سازمان حفظ نباتات در رابطه با این نهاده‌ها بر استفاده از سموم به عنوان آخرین عامل در مدیریت خسارات بخش کشاورزی متمرکز است.

وی ادامه داد: بر این اساس، تلاش کردیم سموم پرخطر را از سبد سموم مورد استفاده کشاورزان حذف کرده و بر سموم کم خطر و متوسط خطر تأکید کنیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: استفاده از عوامل بیولوژیک به جای نهاده های شیمیایی به خصوص در گلخانه‌ها، مورد تأکید سازمان حفظ نباتات است.

سرافرازی همچنین حمایت از تولید داخل و رونق تولید را از اولویت های سازمان حفظ نباتات عنوان کرد که در هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی که از یک تا چهار بهمن‌ماه برگزار می‌شود، این مساله مدنظر قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه بیش از دو برابر مصرف داخلی، در تولید سموم ظرفیت داریم، گفت: به تازگی تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان داخلی فعال در حوزه آفت‌کش ها، امضا کرده ایم.

سرافرازی اضافه کرد: به منظور حمایت از تولید داخلی، در پی حذف ۱۲ آفت کش و سم وارداتی بوده و به این منظور درصدد هستیم تا کیفیت سموم داخلی را بهبود بخشیم.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی های کیفی لازم را در این حوزه انجام خواهیم داد تا رضایت کشاورزان جلب شود، گفت: هر سمی که تأثیر منفی روی زنبور عسل داشته باشد، مورد تأیید و حمایت ما نیست.

مدیرکل آفات سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: کشاورزان دغدغه ای بابت تأمین سموم مورد نیاز خود نداشته باشند و با وجود تمام محدودیت ها و تحریم، با کمک تولیدکنندگان و واردکنندگان حدود ۵۴ تا ۵۵ هزار تُن سم وارد یا تولید شده است.

سرافرازی با اشاره به اینکه سامانه جامع مانیتوری سازمان حفظ نباتات، در حوزه نظارت بر کیفیت سموم فعال است، گفت: تمام سمومی که وارد کشور شده، تا زمان مصرف کنترل می شوند و به محض دریافت گزارش مبنی بر تقلب در این حوزه، پیگیری و برخورد شروع خواهد شد.

در ادامه این نشست، مسعود گیل آبادی، رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی با اشاره به اینکه واردات کودهای زیستی به کشور زیاد نیست، گفت: تولید این کودها نیز در داخل در حجم گسترده ای نیست؛ اما واحدهایی که این نوع کود را تولید می‌کنند، واحدهای خوبی هستند که اگر بستر لازم در داخل برای مصرف آنها فراهم شود، این واحدها به دنبال صادرات محصول تولیدی خود نخواهند بود.

وی با اشاره به اینکه ما معتقد هستیم به هیچ کودی نباید یارانه پرداخت شود، گفت: توان تولید بیش از ۹۵ درصد کود و سم موردنیاز کشور در داخل وجود دارد.

گیل آبادی اضافه کرد: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات باعث شده که بخش بزرگی از مزیت های تولید کودهای کشاورزی اعم از شیمیایی، غیرشیمیایی و آلی بلااستفاده بماند که این امر، توان رقابت را از ما گرفته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: علیرغم تحریم کشتیرانی و مشکلات انتقال کود، توانستیم سموم مورد نیاز بخش کشاورزی را به اندازه کافی تأمین کنیم، اگر چه هزینه‌های تأمین مقداری افزایش یافته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: