پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

طی هفته اخیر رخ داد؛
کد خبر: ۳۲۱۲۱۴
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
0
پول نیوز - بورس تهران طی ماه گذشته با افت شاخص روبه رو بود اما؛ طی این ماه (آذرماه) با رشد شاخص‌ها در بازار‌های بورس و فرابورس روبه‌رو شد.

چراغ بورس سبز ماند

به گزارش خبرنگار پول نیوز، علت اصلی افت بازار سرمایه طی ماه گذشته، افزایش قیمت بنزین بود. دقیقا روز ۲۵ آبان ماه افزایش قیمت بنزین اعلام شد و پس از آن شاخص کل بورس تهران با با کاهش ۲۰۸ واحدی روبه ور شد.

بعد از گذشت یک الی دو روز یعنی روز‌های ۲۷-۲۶ آذر ماه شاخص بورس و فرابورس تقربیا روند افزایش پیش گرفتند و به ترمیم خود پرداختند.

بازار سرمایه طی هفته اخیر با سبزی رنگ نمایشگر‌ها فعالیت خود را آغاز کرد و تا پایان هفته یعنی روز چهارشنبه ۱۳ آذر این رنگ سبز را همراه با سود، مهمان سهامداران خود کرد.

شاخص بورس تهران در نخستین روز هفته جاری نسبت به هفته گذشته با رشد ۳۳۵۷ واحدی همراه بود و نسبت به هفته گذشته به ۳۱۴ هزار و ۵۸۷ رسید. از سوی دیگر، شاخص کل با معیار هم وزن نیز در همان روز افزایشی بود و به ۹۴ هزار و ۸۲۰ رسید.

ارزش بازار سرمایه ابتدای هفته یک میلیون و ۱۴۸ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان رشد داشت و پایان معاملات آخرین روز کاری بورس به یک میلیون و ۱۷۶ هزار میلیارد تومان رسید.

روند افزایشی بورس در روز یکشنبه ادامه یافت و دامنه آن به روز دوشنبه نیز رسید؛ به طوریکه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز دوشنبه با رشد ۱۵۲۴ واحدی نسبت به روز قبلش همراه شد و به رقم ۳۲۰ هزار و ۱۹۴ رسید.

شاخص کل بازار با معیار هم‌وزن نیز در روز دوشنبه نسبت به یکشنبه افزایشی بود و روی ۹۶ هزار و ۶۱۷ ایستاد. به این ترتیب، با پایان یافتن معاملات دوشنبه بازار بورس اوراق بهادار تهران، ارزش بازار به یک میلیون و ۱۶۸ هزار میلیارد تومان رسید.

در روز سه‌شنبه با پایان یافتن معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل این بازار با رشد ۶۱۹ واحدی به ۳۲۰ هزار و ۸۱۴ رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن در این روز ۸۵۸ واحد رشد کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۴۷۵ قرار گرفت.

اما؛ در آخرین روز کاری بازار سرمایه معاملات باز هم افزایش یافت و شاخص بورس نیز ۱۷۱۳ واحد رشد کرد و به رقم ۳۲۲ هزار و ۵۲۸ رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز از این قاعده مستثنی نماند و ۱۸۳۷ واحد رشد کرد و در رقم ۹۹ هزار و ۳۱۲ ایستاد. همچنین ارزش کل بازار در این روز به یک میلیون و ۱۷۶ هزار میلیارد تومان رسید.

احوالات بورس طی هفته اخیر

شاخص در فرابورس نیز از ابتدای هفته همچون شاخص بورس افزایشی بود و به رقم ۴۰۹۲ واحد رسید.

پس از آن و در روز دوشنبه شاخص این بازار کاهشی شد و به رقم ۴۱۰۹ افت کرد. معامله‌گران این بازار ۳۳۹ هزار و ۴۱۲ معامله انجام دادند که ارزش این معاملات به ۱۲۹۷ میلیارد تومان رسید.

اما روز سه‌شنبه شاخص کل فرابورس اندکی رشد کرد و رقم ۴۱۱۶ را از آن خود کرد. معامله‌گران این بازار نیز با انجام ۲۸۳ هزار و ۸۲۹ معامله ارزش ۱۰۹۵ میلیارد تومانی را برای این بازار در معاملات را ثبت کردند.

در آخرین روز کاری هفته شاخص کل فرابورس رشد خود را حفظ کرد و با سرعت بیشتر نسبت به روز قبل پیش رفت و رقم ۴۱۹۵ را تصاحب کرد و ارزش معاملات را ۲۴۱۴ میلیارد تومان رساند.

گفتنی است که ابتدای هفته نیز در بورس قیمت‌ها نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل افزایشی بود؛ به طوریکه معامله‌گران بورس اول هفته ۴۲۳ هزار معامله به ارزش ۱۶۱۴ میلیارد تومان انجام دادند که هم تعداد معاملات و هم ارزش آن افزایش چشمگیر داشته است.

لازم به ذکر است که تعداد معاملات به ترتیب ۳۹۲ هزار، ۴۲۳ هزار، ۵۵۳ هزار ۴۰۴ هزار و ۴۰۵ هزار مورد بوده که نشانگر ثبت بالاترین تعداد معاملات در روز دوشنبه به ارزش بیش از ۲۱۸۰ میلیارد تومان است.

برچسب ها: بورس تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: