کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پول نیوز:
کد خبر: ۳۲۱۰۰۳
۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
0
پول نیوز - در مدت کمتر از هشت ماه در سال 1398، شاخص کل بورس از رقم 201 هزار واحد به بیش از 314 هزار واحد در نهم آذر 1398 رسید. بر این اساس، شاخص بورس 56 درصد رشد داشته، قیمت سهام شرکت های حاضر در بورس افزایش یافته و در مجموع در چند سال اخیر، ارزش کُل این بازار چند برابر شده است.

تحلیل رشد شتابان بورس در دوره تحریم و رکود اقتصادی

به گزارش پول نیوز، بازار مسکن، بازار سکه و طلا، بازار خودرو و بازار سرمایه(بورس)، بازارهای رقیب و موازی هستند و هر یک از این بازارها، سرمایه ها و نقدینگی های موجود در جامعه را جذب می کنند.
پول نیوز، با دکتر بهروز خدارحمی در خصوص این رشد شاخص بورس گفت و گو کرده است تا تحولات این بازار پُر رونق و پُر ریسک را بررسی کند.

خدارحمی، دکترای حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی دارد و عضو هیات علمی دانشگاه است. او چند سالی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری بود و البته همچنان در حوزه بازار سرمایه فعالیت دارد.

در ذیل گفت و گوی ما با این کارشناس و صاحب نظر بورس را می خوانید.

 

تحلیل رشد شتابان بورس در دوره تحریم و رکود اقتصادی

*در وضعیت کنونی، بخش های مختلف اقتصاد کشور ما در حالت رکود قرار دارد و رشد اقتصادی قابل توجهی به چشم نمی خورد. جنابعالی به عنوان صاحب نظر در حوزه بورس، قاعدتاً اوضاع بازارهای رقیب با بازار سرمایه را زیر نظر دارید.

به اعتقاد شما، بازارهای موازی و رقیب بازار سرمایه، چه تحولاتی را سپری کرده و در ماه های اخیر چه شرایطی داشته اند؟

-عمق اثرگذاری و ضریب نفوذ بازار سرمایه ایران روی جامعه، هنوز زیاد نیست. این وضع باعث شده بازارهایی که افراد به صورت سنتی برای سرمایه گذاری به آنها مراجعه می کنند، زودتر از بازار سرمایه یا بازار سهام، مورد اقبال قرار بگیرند.
بازارهایی هستند که مردم به صورت سنتی و حتی با نگاه سفته بازانه سراغ آنها می روند. بعد از نوسانات ارزی و محدودیتی که داشتیم مردم یک مقدار به این تلاطم دامن زدند. به طور خاص سراغ نزدیک ترین بازار طلا و طلای استاندارد یعنی سکه رفتند. به فاصله خیلی کوتاه، وقتی که آن حوزه به مرز اشباع رسید، سراغ بازار مسکن رفتند.

بازار مسکن، بخشی است که مردم با تاخیر سراغ آن می روند. بعد از مدتی، بازار مسکن به حدی از اشباع رسید. به نظر می رسد که مَسکن، بیش از حد قیمت گذاری شده است. 
ما برخی بازارهای دیگر مثل بازار کالاهای مصرفی و محصولات مصرفی داریم که مردم در این تلاطمات اقتصادی، از آن برای حفظ ارزش استفاده می کنند. بازار خودرو هم در حوزه سرمایه گذاری مردم قرار می گیرد تا بتوانند در زمان تورم و چشم انداز تورمی، ارزش پول خود را حفظ کنند.
این بازارها نیز در امان نماندند و نوسانات و افزایش قیمتی داشتند که خیلی بیش تر از ارزش آنها بود. در تابستان 1398، فرآیند نزولی این بازارها شروع شد.

تحلیل رشد شتابان بورس در دوره تحریم و رکود اقتصادی


*بازار رقیب و موازی بازارهای مسکن و طلا و ارز، بورس یا بازار سرمایه است. اما دوره مدت رونق بازار سرمایه ادامه دار بود. چرا این بازار چنین وضعی را تجربه کرده است؟

-بازار سرمایه، برای عموم جامعه کمتر شناخته شده و فعالیت در آن، به دانش و اطلاعات و تحلیل بیشتری نیاز دارد. شفافیتی هم که در بورس وجود دارد ایجاب می کند افراد، انرژی بیشتری برای آن بگذارند.

حتی در زمانی که بازار، در رکود و به اصطلاح خِرسی و ریزشی است، همیشه صنایع و شرکت های خوب پیدا می شوند. همین طور برعکس و در بازارهای پررونق و به اصطلاح گاوی و بازارهای رو به رشد، شرکت ها یا سهام غیر خوب هم پیدا می شود.

بنابراین؛ در زمان سرمایه گذاری باید دقت کنیم که کدامیک از شرکت ها و سهام، مناسب با شرایط ما هست.

بازار سرمایه، مثل بازارهای دیگر نیست. برای مثال، وقتی بازار مسکن رو به رونق است به هر فردی و با هر میزان شرایط نقدشوندگی یا با هر میزان دارایی که دارد توصیه می شود که به بازار مسکن برود اما؛ بازار سرمایه، این طور نیست.


*افراد تازه کار به صورت انفرادی، سهام شرکت های بورسی را با اتکا به درک خودشان خریداری می کنند. آیا این افراد تصور می کنند که بهتر است همه سود ناشی از خرید سهام را نصیب خودشان کنند و به نوعی بخشی از سود را به شرکت های سرمایه گذاری بورسی ندهند؟

-ما می گوییم برخی کارها هست که فقط حرفه ای های بازار سرمایه انجام می دهند. یک کار این است که سراغ «تک سهم» می روند. این روش، یک روش بسیار پُر ریسک و روش افراد حرفه ای بازار است.

معمولاً آماتورها نیز در زمانی که به سمت بازار سرمایه می روند، این روش را انتخاب می کنند.

نکته دوم این است که نگاه کوتاه مدت یا نوسان گیری، روش حرفه ای های بازار است برای مثال دنبال این هستند که ظرف دو روز آینده، سود زیادی کسب کنند.


سومین کار این است که وقتی حرفه ای های بازار، سراغ یک سهام می روند که پُر ریسک تلقی می شود اگر هم احیاناً زیان کنند، اعتراض نمی کنند. چرا که حرفه ای ها می دانند ذات بازار سرمایه برای بخش پُرریسک، این طور است.

حال اینکه افراد آماتور، وقتی سراغ این ریسک ها می روند انتظارشان این است که سود کنند اما؛ به محض این که خلاف انتظارشان پیش می رود، اعتراض می کنند.

بازارهای رقیب، نسبتاً بازدهی بی دردسری دارند و در سال 1397 هم سابقه آن را داشته اند، بنابراین فعالیت در بازار سرمایه(بورس)، در اولویت آخر قرار می گیرد. به همین دلیل، در یک یا دو سال گذشته، افرادی که می خواستند سرمایه گذاری کنند سرمایه خود را به بازارهای دیگر بردند.


*شما در فروردین 1398 راجع به بورس گفته بودید که بهترین پتانسیل را برای سرمایه گذاری دارد. طی چند ماه بعد از آن اظهار نظر شما، شاخص بورس رشد چشمگیری داشت و از 94 هزار واحد پنجم اردیبهشت سال 1397، به 261 هزار واحد در اواسط تابستان امسال رسید و در اوایل سال 1398 به 308 هزار واحد رسید. آیا در اردیبهشت سال گذشته پیش بینی می کردید شاخص بورس تا این حد افزایش پیدا کند؟

-پیش بینی ها و برآوردها قدری با این که آدم بتواند عدد دقیق اعلام کند و بگوید همین عدد را متصور بودم، فرق دارد. عدد اعلام کردن به پیشگویی شباهت دارد. اما یک موضوع را به صورت طبیعی و منطقی می توان تحلیل کرد و گفت. من هم با این قاعده صحبت هایی را در مدت یک سال و خرده ای مطرح کرده ام.

به طور طبیعی، وقتی که مدت ها نرخ ارز را ثابت نگه داشته ایم و بعداً نوسان ایجاد و نرخ ارز سه برابر یا چهار برابر یا در جاهایی پنج برابر می شود، نمی توان انتظار داشت که یک بخش از اقتصاد، بدون تغییر باقی بماند.

درست است که قیمت برخی بخش ها را نگه می داریم  مثل قیمت لبنیات. اما بالاخره آن فنر با تاخیر زمانی، رها می شود.

همان وضعی که برای دلار و بقیه ارزها اتفاق افتاد، برای این کالاها و اقلام هم اتفاق می افتد. این اتفاق نیز برای بازار سرمایه، طبیعی است. البته بازار سرمایه چون یک بازار نظام مند است و نهادهای ناظر زیادی بر آن نظارت می کنند، برخی تصور می کردند که می توان کاری کرد که بازار سرمایه، خلاف جهت بقیه اقتصاد حرکت کند.

نتیجه این وضع، این بود که رشد قیمت سهام شرکت های حاضر در بورس، با تاخیر شروع شد. آن رشدی که ما در ماه های اخیر در بورس می بینیم، باید چندین ماه قبل می دیدیم. بالاخره محدودیت هایی در بورس وجود دارد و روند رشد قیمت سهام، کُندتر اتفاق می افتد.


*حدود دو سوم وزن بورس به خاطر شرکت های پتروشیمی، پالایشی،فلزی و معدنی است. به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، نرخ دلار و قیمت جهانی اقلام تولیدی این شرکت ها، بر قیمت سهام تاثیر می گذارد.
به اعتقاد شما میزان اثرگذاری قیمت های جهانی کالاها و نوسانات ارزی، بر شرکت های مهم و تاثیر گذار بورس ایران چقدر است؟

-یک زمان گفته می شد در شرایط موجود، کدام صنایع خوب و کدامیک بد هستند اما؛ الان باید بگوییم در شرایط فعلی کدامیک از شرکت های هر صنعت، به واسطه این اتفاقات، وضعیت بهتری پیدا می کنند و کدامیک وضعیت بدتری پیدا می کنند.

بعد از نوسانات ارزی، شرکت ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد. یک نوع شرکت ها، شرکت هایی بودند که مواد اولیه یا بهای تمام شده آنها متاثر از افزایش نرخ ارز بود. شرکت هایی هم بودند که مواد اولیه آنها متاثر نبود یا با تاخیر زمانی متاثر می شد. شرکت هایی نیز بودند که از هر دو جنبه تاثیر می پذیرفتند.

برای مثال می توان به شرکت های خودرو سازی اشاره کرد. درست است که این شرکت ها، در بازار سرمایه حضور دارند اما؛ اجازه قیمت گذاری تعادلی به محصولات شرکت های خودرو سازی داده نشد.

یعنی اجازه نمی دهند به موازات بهای تمام شده، قیمت کالای تولیدی خودشان را افزایش بدهند. قرار بر این نبوده که قیمت سهام همه صنایعی که شما نام بردید، به یک نسبت رشد کنند. به همین دلیل، وقتی افراد حرفه ای، صنعت مطلوب را شناسایی می کنند، بعد در داخل آن صنعت، می توانند تشخیص بدهند که کدام شرکت ها، پتانسیل بهتری دارند.

تحلیل رشد شتابان بورس در دوره تحریم و رکود اقتصادی


*در روزهای پایانی فروردین 1398 شاخص کل بورس تا محدوده 197 هزار واحد افزایش پیدا کرد و در روز 26 فروردین سال جاری مرز روانی 200 هزار واحد را شکت و شاخص بورس به 201 هزار واحد جهش کرد.

از طرف دیگر در فروردین سال 1398 جنابعالی گفته بودید در فضای فعلی اقتصادی، تنها گزینه سرمایه گذاری که نسبت به تورم و کاهش ارزش پول رشد نداشته، بازار سرمایه است.
در هفته های اخیر شاخص بورس از مرز روانی 300 هزار واحد گذشت و در روز شنبه نهم آذر 1398، به 316 هزار واحد رسیده. آیا بورس با وجود این افزایش شدید، رشد مورد نظر شما را به اندازه کافی داشته است؟


-من به ذهنم می رسد که ما دو پارامتر را باید در نظر بگیریم و با توجه به این دو ، بورس همچنان پتانسیل رشد را دارد. ما باید شاخص بورس را نسبت به دو یا سه سال پیش با قیمت دلاری آن و به اصطلاح به صورت ارزی حساب کنیم. بعد با توجه به تغییرات برابری نرخ دلار به ریال، به جمع بندی برسیم. بر این اساس، ما هنوز به آن شاخص دو سال پیش یا سه سال پیش، از بُعد دلاری نرسیده ایم.

نکته دوم این است که ما باید شاخص هایی مثل تورم را هم مورد توجه قرار بدهیم. اگر شاخصی مثل نرخ تورم را در نظر بگیریم که میانگینی از افزایش قیمت ها را داشته باشیم، می توان گفت عمده بازارهای رقیب برای سرمایه گذاری، عمدتاً یا به مرز اشباع رسیده اند یا از اشباع عبور کرده و وارد فاز رکودی شده اند.


به نظر می رسد که ما همچنان پتانسیل رشد را در بازار سرمایه یا بورس داریم. بنابراین، هم می توانیم بگوییم بازار سرمایه، همچنان پُر رونق است و رونق آن را از وضع فعلی، بیش تر بدانیم و هم این که به نظر می رسد برخی از صنایع بورسی، از بازار جا مانده اند و همچنان پتانسیل رشد دارند.


این طور نیست که ما چشم بسته بگوییم بازار رشد می کند و افراد مختلف، سهام بخرند. اما ما سهامی داریم که بیش از حد رشد کرده اند ولی سهامی هم داریم که از بازار عقب افتاده اند. طبیعت بازار است که همه سهام، به یک نسبت رشد نمی کنند.


*نوسانات قیمتی دربازارهای موازی با بورس، در اواخر آبان و آذر 1398 اتفاق افتاد و قیمت سکه و خودرو افزایش پیدا کردند و خصوصاً در قیمت خودرو چندین میلیون افزایش قیمت اتفاق افتاد.

آیا این نوع بازارهای رقیب با این نوسانات، نمی توانند نقدینگی سرگردان را جذب کنند تا نقدینگی به سمت بورس نیاید؟

-خیر. آن نوسانات قیمتی سکه و خودرو، مقطعی بوده و به چند پارامتر وابسته بوده است. یک عامل، افزایش قیمت بنزین است و مردم، آثار آن را بر افزایش قیمت سایر دارایی ها و کالاها، عجولانه و بیش از اندازه برآورد کرده اند.
نکته دوم این حوادثی است که متاسفانه در کشور ما رخ داد. به تجربه ثابت شده در مواقعی که ما بحران سیاسی یا حتی غیر سیاسی داریم، باعث می شود رفتار مردم، غیر قابل پیش بینی شود.


در هفته گذشته، نوساناتی در همه بازارها اتفاق افتاد و حتی در بازار مسکن، بنگاه های املاک مراجعه کننده بیش تری نسبت به قبل داشتند. افزایش قابل توجهی در نرخ دلار داشتیم یا همین طور شاهد افزایش قیمت خودرو بودیم.

همه این نوسانات، به صورت مقطعی بود و اوضاع این بازارها، به شرایط قبل از این نوسانات برگشته است. اما به ذهن من می رسد که بورش همچنان قابلیت رشد را دارد و تنها گزینه برای سرمایه گذاری است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: