پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

January 2020 29 / چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
چوب حراج بر خودرویی ها؛
کد خبر: ۳۲۰۹۱۵
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
0
پول نیوز - «ورنا» که به عنوان یکی از سرمایه گذاران صنعت خودرو شناخته می شود، از رشد 153 درصدی سودآوری گفت و از برنامه های آتی خود برای ترک صنعت خودرو خبر داد.

 

به گزارش واحد تحلیل و ارزیابی پول نیوز (تاپ)، شرکت «سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا» در دوره ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۹۸ توانست به ازای هر سهم ۱۱۴ ریال سود شناسایی کند که نسبت به عملکرد سال مالی ۹۷ رشد جالب توجه ۱۵۳ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

مهمترین موضوعی که در رشد سودآوری این شرکت سرمایه گذار نقش داشته، سود حاصل از فروش سرمایه گذاری‌ها است؛ چرا که در سال مالی ۹۸ از محل فروش ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از سرمایه گذاری‌های خود، به سود ۶۸۱ میلیارد ریالی دست یافت که در مقایسه با سال مالی ۹۷ برابر با ۲۵۶ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، ۱۶۸ میلیارد ریال سود سهام کسب کرد که ۴۴ درصد بیش از سال گذشته است. مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال سایر درآمد‌های عملیاتی نیز به کمک شرکت آمد تا جهش سودآوری بیش از پیش شود.
شایان ذکر است که «ورنا» بالغ بر ۱۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال در شرکت‌های بورسی سرمایه گذاری کرده که ارزش بازار آن تا پایان آبان ماه بیش از ۱۶ هزار و ۹۸۵ میلیارد ریال است. در کنار آن، یک هزار و ۳۱۸ میلیارد ریال در شرکت‌های غیربورسی سرمایه گذاری کرده است.

هر چقدر که در پرتفوی بورسی، شرکت‌های خودرویی و قطعه ساز نقش پررنگی دارند، در شرکت‌های غیربورسی خبری از شرکت‌های حاضر در این صنعت نیست و به سراغ واسطه گری‌های مالی و پولی رفته است.

«ورنا» دست به ماشه شد

 

نکته قابل توجه برای سهامداران «ورنا» این است که شرکت اعلام کرده قصد دارد پرتفوی خود را با کاهش میزان سهام خودرویی و افزایش سهام غیر خودرویی، بهینه کند. از سوی دیگر، در اندیشه توسعه فعالیت‌ها در حوزه بازرگانی است و در نظر دارد شرکت‌هایی همچون آپادانا سرام، گسترش علوم زیستی (لیدکو)، گسترش انفورماتیک و توسعه بازرگانی برنا را واگذار کند.

شایان ذکر است که «ورنا» برآورد کرده در سال مالی ۹۹ حدود ۱۳۶ میلیارد ریال سود سهام به بار بنشیند و ۴۴۰ میلیارد ریال نیز از فروش سرمایه گذاری‌ها کسب سود کند. در واقع، این شرکت برآورد کرده در سال مالی منتهی به شهریور ۹۹ وضعیت درآمدزایی کمتر از سال مالی ۹۸ باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.