پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۰۸۹۳
۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
0
پول نیوز - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در بیش از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری وجود دارد که باید با مشارکت مردم نوسازی و احیا شود.

۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده کشور در انتظار احیاو نوسازی

 

به گزارش پول نیوز، سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به قزوین برای بازدید از بافت ناکارآمد در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص کند شدن روند احیای بافت‌های فرسوده اظهارداشت: تمرکز کردن روی اعتبارات دولتی با توجه به تنگنا‌ها و محدودیت‌های اعتباری و نیز وسعت کار شرایط را سخت کرده و اگر مکانیزم‌ها را تقویت کنیم و مشارکت مردم افزایش یابد می‌تواند روند کار را سرعت دهد.

وی افزود: در این وضعیت باید سرمایه گذاران هم وارد میدان شوند و از ظرفیت محلات به نفع خود مردم استفاده شود تا کارساده شود به همین دلیل به نظر می‌رسد اگر نگاه ما فقط ملی باشد و به منابع مرکز اتکا کنیم با توجه به شرایط کشور و تعهدات چند هزار میلیارد تومانی که کشور دارد نمی‌شود این پروژه را تکمیل کرد.

۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در سراسر کشور بیش از ۱۴۹۰ هزار هکتار بافت فرسوده در ۲۷۰۰ محله داریم که بیش از ۵ میلیون خانوار در آن‌ها زندگی می‌کنند.

پژمان یادآورشد: در محدوده بافت‌های فرسوده بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در آن‌ها سکونت دارند.

وی اظهارداشت: تاکنون حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد نوسازی شده و مابقی نیازمند در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: تا امروز یک خطایی داشته ایم که در نوسازی بافت‌های شهری به وضعیت بومی هر منطقه مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیاز‌ها و سلیقه مردم، بافت شهری و وسعت محله توجه نکردیم و این که با نگاه ملی در تهران برای استان‌ها تصمیم بگیریم و یک بافت فرسوده را در همه نقاط یکسان بازسازی کنیم منطقی نیست و باید به مدیریت‌های بومی توجه کرد.

وی اضافه کرد: کمک‌های ملی نمی‌تواند طرح را به سرانجام برساند و باید به سمت مکانیزم‌های استان‌ها رفت و با مطالعات دقیق طرح را جلو برد، زیرا در طرح‌های توسعه شهری انطباق با شرایط اقتصادی و اجتماعی گروه‌های هدف دیده نمی‌شود.

پژمان اظهارداشت: در تامین سرانه ها، استاندارد‌های بالایی گرفته اند و هزینه تراشی‌های زیادی شده که لازم است با مطالعه این هزینه‌ها کاهش یابد و برای ارتقا محلات و منزلت برای ثروت آفرینی اقدام شود و بهتر است مدیریت شهری را ساده کنیم تا مردم راحت‌تر مشارکت کنند و ثروتی که ایجاد می‌شود بخشی از هزینه‌های زیرساختی را تامین کند و این روش مداخله در بافت ها، چون در استان‌ها اختیارات کافی ندارند بیشتر در مقیاس ملی در ستاد مرکز مطرح شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: به نظر می‌رسد فاصله زیادی بین تصمیمات و اجرا داریم و با اعتبارات هزینه شده طرح خروجی نداشته و روند کار بسیار کند شده که با آسیب شناسی بابت فاصله تصمیم و اجرا می‌بینیم که مصالح گم شده است لذا با تشکیل هیئت‌های اجرایی در استان‌ها امیدواریم کارشناسان دلسوزانه‌تر وارد کار شوند.

پژمان افزود: کار بازسازی بافت فرسوده یک کار دلی است و مسئولین استان بیشتر در جریان مشکلات مردم هستند لذا این اختیارات را تفویض خواهیم کرد در استان‌ها تا چند میلیارد ثروت ملی که متوقف شده به جریان افتاده و مردم سودش را ببرند.

وی گفت: این تغییر رویکرد‌ها در روند تصمیم گیری برای بازآفرینی با راهکار‌های محلی و رویکرد ملی با این تفویض اختیارات جواب روشنی در مدت زمان کوتاه برای مردم محلات خواهد داشت.

۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده نوسازی می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: چندین پروژه را در کشور استارت زده ایم و ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات یارانه‌ای دولت پیش بینی شده که در یک سال حداقل ۱۰۰ هزار نفر با کمک خودشان خانه هایشان را نوسازی می‌کنند.

وی اظهارداشت: دو هزار پروژه با چند هزار میلیارد تامین منابع از سوی دولت در حوزه‌های زیربنایی و روبنایی در جریان است تا بتوان این وضعیت را بهبود بخشید هرچند این مقدار منابع و این شتابی که در حال حاضر داریم با این اندازه و ابعاد تناسب ندارد و از مدیران استانی و شهری انتظار داریم به میدان بیایند و شتاب را بیشتر کنند.

پژمان اظهارامیدواری کرد با احیای بافت‌های فرسوده زمینه زندگی بهتری برای ساکنان این مناطق مهیا شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: